هدر موبایل
1389/07/27 17:09:00
سرویس اقتصادی
نماینده قائنات:

اجلاس​ها و همایش​های ملی در خراسان جنوبی به توسعه منجر می​شود

**اگرچه برگزاری اجلاس‌ها همواره براساس اهداف مشخص و از پیش تعیین شده شکل گرفته و برپا می‌شود اما حضور مسئولان و مدیران ارشد دولتی برای سخنرانی و یا رسمیت بخشیدن به اجلاس فرصت مناسبی است تا مسئولان استانی به خصوص استان‌های محروم بتوانند در زمینه جذب اعتبارات با هدف رفع محرومیت و کمبود‌ها در سطح استان خود اقدامات مؤثری داشته باشند.

موسی قربانی نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامیکه با نشریه آوا گفتگو کرده است، اگرچه معتقد است از این فرصت‌ها می‌توان بهره‌برداری بهینه داشت اما می‌گوید خراسان جنوبی هنوز از این موضوع بهره‌ای نبرده است. او با بیان این که برگزاری چنین اجلاس‌هایی در خراسان جنوبی نوپا بوده و تاکنون تعداد اندکی برگزار شده است می‌افزاید: حاشیه چنین اجلاس‌ها فرصت مناسبی برای توسعه استان فراهم خواهد کرد. برگزاری نوزدهمین دوره اجلاس نماز در بیرجند فرصتی دست داد تا گفت‌وگویی با این نماینده در خصوص تأثیر برپایی چنین اجلاس‌هایی در توسعه استانی داشته باشیم. گفت‌وگوی ما را با او در ادامه می‌خوانید. 

 به طور کلی نقش برگزاری چنین اجلاسهایی را در توسعه استان تا چه اندازه مؤثر میدانید؟

به نظر من برگزاری اجلاس‌ها و نقش آنها در توسعه استان را می‌توان از دو منظر مورد بررسی قرار داد. اولین منظر توجه به نفس خود اجلاس‌هاست. اجلاس‌هایی هستند که خود، موضوع توسعه بوده یعنی در برگزاری آنها توجه به این نکته که با چه هدفی تشکیل می‌شود ضروری است. به عبارتی همان طور که گفتم خود اجلاس موضوع توسعه است. به طور مثال جشنواره بین‌المللی طلای سرخ در قائن که با هدف رسیدگی به امور زعفران در استان برپا می‌شود و یا اجلاس توسعه محور شرق که در ارتباط با توسعه راه‌های ارتباطی استانی و منطقه‌ای برگزار می‌شود که در نفس خود توجه به توسعه منطقه را دارند.

از طرفی اجلاس‌هایی هم وجود دارند که تأثیر آن در توسعه منوط به وضعیت حضور مسئولان و مدیران در منطقه است. در این گونه موارد حاشیه اجلاس‌ها فرصت مناسبی است تا مدیران استانی بتوانند در ارتباط با موضوع‌های موردنظر از وزیر مربوطه امکانات لازم را بگیرند و یا نمایندگان مشکلات را به رئیس‌جمهور انتقال دهند. اجلاس‌های این‌چنینی اگرچه تحت عنوان اجلاس‌های توسعه‌ای نیست اما حضور مسئولان در منطقه باعث می‌شود برگزاری آنها نقش مؤثری در توسعه منطقه داشته باشد.

 فکر میکنید با توجه به فرصت چند روزه برپایی اجلاس و حضور کوتاه مسئولان تا چه اندازه میتوان به انتقال مشکلات و جذب اعتبارات امیدوار بود؟

مسئولان اگر برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشند قطعاً می‌توانند تا حدودی در جذب امکانات موفق شوند. برگزاری اجلاس‌ها علاوه بر ایجاد فرصت برای مسئولان فرصت مغتنمی برای مردم استان هم فراهم خواهد کرد تا از این طریق بتوانند مشکلات و دغدغه‌های خود را به گوش مسئولان رده بالای دولتی برسانند.

 اخیراً نوزدهمین دوره اجلاس نماز در بیرجند برگزار شد. برپایی این اجلاس چه ثمراتی برای استان داشت؟

برگزاری این اجلاس باعث شد در زمینه احداث نمازخانه و مسجد تصمیماتی اتخاذ و اقداماتی توسط خیرین انجام شود. اگرچه تا پیش از این هم اقداماتی در این زمینه انجام شده اما برگزاری اجلاس نماز قطعاً اعتبارات بیشتری را متوجه استان خواهد کرد.

 برگزاری چنین اجلاسهایی تا چه اندازه زمینه جذب گردشگر در استان را فراهم خواهد کرد؟ موضوعی که به نظر میرسد رشد و توسعه استانی را هم به دنبال داشته باشد؟

واقعیت این است که استان خراسان جنوبی از نظر وجود مراکز و اقامتگاه برای اسکان مسافران از جمله هتل و مسافرخانه محرومیت شدید دارد به طوری که حتی یک هتل هم در سطح استان وجود ندارد. بر این اساس در پی برگزاری چنین اجلاس‌هایی اسکان مهمانان در خانه‌های مردم و یا ادارات انجام می‌شود. متأسفانه عدم تمایل بخش خصوصی برای ورود به چنین حوزه‌هایی به دلیل محرومیت استان و آماده نبودن زیرساخت‌ها باعث شده نه تنها هیچ هتلی در استان نداشته باشیم بلکه ادارات و مراکز برگزار‌کننده چنین اجلاس‌هایی مهمانسراها و فضاهای شخصی را برای این کار در نظر بگیرند. به نظر می‌رسد ایجاد زمینه برای حضور بخش خصوصی و احداث هتل علاوه بر ساماندهی میهمانان به صورت متمرکز، فرصت‌های جذب گردشگر را هم فراهم خواهد کرد.

 به نقش اجلاسها در توسعه استان اشاره کردید. با توجه به موقعیت استان فکر میکنید خراسان جنوبی پتانسیل برگزاری چه همایشهایی را داراست به طوری که هم خود همایش موضوع توسعه استان باشد و هم در حاشیه آن بتوان از حضور مسئولان بهترین استفاده را برد؟

با توجه به این که قابلیت کشت و تولید تعدادی از محصولات کشاورزی به صورت انحصاری در استان خراسان جنوبی وجود دارد می‌توان از این فرصت بهترین استفاده را برد. به طور مثال زرشک، انار، عناب و زعفران که از نظر کیفی در انحصار شهرستان قائنات است فرصت برگزاری اجلاس‌هایی در این حوزه را در اختیار خراسان جنوبی قرار داده است. به علاوه امکان برپایی اجلاس‌هایی در زمینه توسعه راه‌های استان همچون اجلاس توسعه محور شرق، همچنین برگزاری همایش‌هایی با هدف جذب سرمایه‌گذاری با توجه به پتانسیل‌های استان از دیگر فرصت‌های قابل بهره‌برداری در سطح استان است.

 تاکنون چه تعداد همایشهای کشوری در سطح استان برگزار و در چه زمینههایی توسعه استان را به دنبال داشته است؟ شما به عنوان نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی تا چه اندازه از این فرصتها بهره بردهاید؟

با توجه به این که تعداد این اجلاس‌ها چندان قابل توجه نبوده بنابراین تاکنون شاهد توسعه‌ای در پی برگزاری چنین همایش‌هایی نبوده‌ایم اما با این حال برگزاری اجلاس‌های کوچک هم ثمراتی هرچند نامحسوس داشته است.

بنده و دیگر همکارانم به عنوان نمایندگان مردم تا حد امکان سعی کردیم از حواشی این همایش‌ها و اجلاس‌ها بهره لازم را برده و اقداماتی برای بهبود شرایط و توسعه استان داشته باشیم ضمن این که هر یک از نمایندگان هم به صورت شخصی برنامه‌های مربوط به حوزه انتخابیه را به صورت جداگانه پیگیری کرده‌اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet