ایام محرم 1398
1387/03/20 18:12:00
سرویس بین الملل
لاریجانی درملاقات با نوری المالکی:

امنیت عراق امنیت کل منطقه است

لاریجانی در دیدار با نوری المالکی با اشاره به این‌که امنیت عراق امنیت کل منطقه است، برقراری ثبات و امنیت در عراق را شرط لازم برای بازسازی ویرانه‌های به جا مانده از زمان صدام و دوران اشغال دانست.

به گزارش خانه ملت، نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق امروز دوشنبه با دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار ابتدا نوری المالکی انتخاب دکتر لاریجانی را به ریاست مجلس شورای اسلامی تبریک گفت و خطاب به وی اظهارداشت: جنابعالی شخصیتی ممتاز در صحنه منطقه هستید و در جایگاه موثری قرار گرفته‌اید که برای همه ما مبارک است.

سپس لاریجانی از ایران به عنوان کشور دوست و همسایه عراق که همواره حامی دولت منتخب و مردمی این کشور بوده است نام برد و اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری پیشتاز در ارائه کمک و یاری رساندن به مردم عراق، آمادگی کامل خود را جهت مشارکت در بازسازی عراق و ارائه خدمات رفاهی و عمرانی به مردم ستمدیده این کشور اعلام می‌دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش به توانمندی‌های کشورمان درزمینه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی اشاره کرد و افزود: شرکت‌های مختلف صنعتی در جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارند در بازسازی عراق و ایجاد پروژه‌های مشترک صنعتی در این کشور مشارکت کنند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی کشور در ادامه ضمن تاکید بر ضرورت اتحاد و همبستگی کلیه احزاب وفرق و طوائف شیعه و سنی و کرد در عراق برای اعاده آرامش و ثبات، به نقش موثر نوری المالکی در این راستا اشاره کرد و اظهارداشت: دیدگاه شما نسبت به آینده عراق دیدگاه کاملا روشنی است که از نظر من شما علی‌رغم برخی فراز و نشیب‌ها، حرکتی اصولی و متین و رو به جلو دارید و با توجه به شخصیتی که از جنابعالی سراغ دارم شما می‌توانید مظهر وحدت ملی در عراق باشید.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن تاکید بر اهمیت نقش مجالس در پیشبرد مناسبات و نزدیکی بیشتر میان ملت‌ها، آمادگی مجلس شورای اسلامی را برای هرگونه همکاری و تبادل تجربیات پارلمانی با مجلس عراق اعلام کرد.

در ادامه این دیدار نخست‌وزیر عراق نیز ضمن تقدیر و تشکر از حمایت‌های مستمر جمهوری اسلامی ایران از ایجاد امنیت و آرامش در عراق، از بهبود اوضاع امنیتی و وجود آرامش نسبی در کشورش خبر داد و خواستار استمرار کمک‌ها و حمایت‌های تهران از ملت عراق گردید.

وی در ادامه ایجاد انسجام و همبستگی میان احزاب گوناگون در عراق را در روزهای اخیر مرهون تلاش‌های دولت منتخب و مردم این کشور دانست و خاطر نشان ساخت: در شرایط جاری پیام روشن ما به مردم عراق عمل بر مبنای انصاف بوده است و همین امر سبب شده که بسیاری از افراد و شخصیت‌ها همکاری خود را با دولت از سر گیرند.

وی در پایان ضمن سپاسگذاری مجدد از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ملت عراق، مذاکرات خود با مقامات مختلف تهران را خوب و سازنده توصیف کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet