هدر موبایل
1389/07/28 12:17:00
سرویس فرهنگی
مرندی با اشاره به ناهماهنگی وزارت رفاه و بهداشت در اجرای طرح پزشک خانواده

وزارت رفاه ادغام شود بسیاری از اختلافات از بین می‌رود

**عضو کمیسیون بهداشت و درمان با بیان اینکه هدف از اجرا ی طرح پزشک خانواده توزیع عادلانه مراقبت های سلامتی برای آحاد مردم و تکمیل شبکه بهداشت و درمان است گفت: ناهماهنگی وزارت رفاه و بهداشت این طرح را با شکست مواجه می کند بنابراین بهتر است وزارت رفاه ادغام شود تا بسیاری از اختلافات از بین برود .

"سید علی رضا مرندی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص علت عدم استقبال 92 درصد  پزشکان از اجرای طرح پزشک خانواده که قراراست در مرحله اول  درچند استان کشور اجرا شود گفت: این طرح در راستای توزیع عادلانه مراقبت های سلامتی برای آحاد مردم شهرنشین  وروستا نشین و حاشیه نشین است که اگر قرارباشد حتی گوشه ای از آن به درستی اجرا نشود بهتر است اصلا اجرا نشود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف از اجرای این طرح تکمیل شبکه بهداشت و درمان است گفت: کار پزشکانی که در این طرح به عنوان پزشک خانواده  معرفی می شوند تنها دیدن بیمار و نسخه نوشتن و تجویز دارونیست چرا که اینگونه نه تنها به ارتقا سلامت جامعه کمکی نمی شود بلکه موجب افزایش مصرف دارو در کشور می شود و همین شبکه موجود هم منهدم می شود .

وی تصریح کرد: این تصوری خطرناک است که فکر کنیم همه پزشکانی که از دانشکاه فارغ التحصیل شده اند می توانند به عنوان پزشک خانواده کار خود را شروع کنند چرا که باید چندین هفته آموزش ببینند و نسبت به وظایفی که دارند توجیه شوند .

مرندی تاکید کرد:هدف طرح پزشک خانواده تولید کردن بیمار نیست وهدف پزشکان خانواده باید ارائه خدمات پیشگیری از بیماری و ارتقا سلامت جامعه باشد و وزارت بهداشت باید به خوبی بر کار این پزشکان نظارت داشته باشد و از این مساله مطمئن شود.

وزیر سابق بهداشت  با اشاره به عدم هماهنگی وزارت بهداشت و رفاه که متولیان اجرای این طرح  هستند گفت: وزارت رفاه که در زمان آقای خاتمی بی جهت تاسیس شده است جز اختلال در سلامت جامعه  کار دیگری ندارد ، وزارت رفاه اصلا چه می داند سلامت چیست، آنها قصد همکاری در این زمینه  را ندارند و تنها به دنبال جنبه های  مادی این طرح هستند.

مرندی با اشاره به دوران وزارت خود در وزارتخانه بهداشت گفت: در آن زمان تامین اجتماعی و تمامی فعالیت ها ی دیگری که اکنون به وزارتخانه رفاه سپرده شده است جزئی از وظایف وزارت بهداشت بود که به خوبی هم  از عهده آن برمی آمد و در حال حاظر گویی 2وزیر را در وزارتخانه بهداشت  قرار داده اند.

وی با بیان اینکه موانعی که وزارت رفاه ایجاد می کند به طور مقطعی بر طرف شود تاکید کرد: وزارت رفاه را ادغام  کنند بسیاری از اختلا فات از بین می رود.

مرندی در پایان خاطر نشان کرد:تا زمانی که هدف ارتقا خدمات پزشکی و درمانی  را در اولویت قرار ندهیم کشور از نظر مالی ضرر می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet