ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/07/29 10:43:00
سرویس اقتصادی

عدم بازاریابی مناسب بر صادرات تأثیر منفی می‌گذارد

**روز پنج‌شنبه ۲۹ مهرماه، روز صادرات نام‌گذاری شده است. حسن شبانپور نماینده مردم ارسنجان ،پاسارگاد ومرودشت طی یادداشتی که در نشریه خبر جنوب منتشر شده به توانمندی‌های استان فارس و ظرفیت‌های موجود و دلایل فاصله شیراز از جایگاه واقعی‌اش پرداخته است .

به گزارش خبرنگار خانه ملت، متن این یادداشت به شرح زیر است؛

با توجه به اینکه استان فارس قطب کشاورزی کشور است، طبیعی است بیشترین تولیدات و حتی صادرات آن مربوط به حوزه محصولات باغی و کشاورزی باشد. اگر خشکسالی چند سال اخیر نبود، همچنان بخش اعظم صادرات ما به این محصولات و به ویژه خشکبار اختصاص می‌یافت، اما متأسفانه خشکسالی تأثیرات ناگوار بسیار منفی در این زمینه ایجاد کرده است. از سوی دیگر به دلیل وجود معادن گوناگون بخشی از صادرات استان نیز به سنگ‌های زینتی و ساختمانی مربوط می‌شود. صنایع دستی به‌ویژه گلیم و جاجیم هم بخش کوچک اما مهمی از صادرات ما را تأمین می‌کند. اما آنچه در این بین بیشترین تأثیر را در میزان صادرات ما دارد، عدم بازاریابی مناسب به‌ویژه در کشورهای منطقه، اروپا و آسیای شرقی است. در این زمینه متأسفانه خلأ‌های بسیاری وجود دارد که در صورت پرداخت جدی و حرفه‌ای به آن می‌توان انتظار افزایش چند برابری صادرات مواد غیر نفتی را داشت.

موضوع دومی هم که باید به آن اشاره کنم، بی‌توجهی به صنعت در استان فارس است. این استان با وجود ظرفیت‌هایی که در زمینه تولید صنعت دارد، اما سال‌ها از این نعمت محروم بوده است. با این حال با توجه به اقداماتی که در این سال‌ها صورت گرفته، می‌توان به صادرات صنایع فولاد هم در چند سال آینده امیدوار بود.

استان فارس در زمینه تولید انرژی و به‌ویژه گاز هم توانمند است، اما این توانایی برای تولید گاز داخل کشور صرف می‌شود و صنایع و شهرهای داخلی را تغذیه می‌کند که با توجه به این امر، زمینه برای صادرات گاز از دیگر نقاط فراهم‌تر می‌شود. به هر روی برای افزایش صادرات که نقش پررنگی در توسعه استان و کشور دارد، تلاش‌هایی از سوی بخش خصوصی و دولت صورت گرفته که امیدوارم با توجه به قابلیت‌های استان و برنامه‌ریزی دقیق شاهد افزایش تولیدات داخل و صادرات باشیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet