هدر موبایل
1387/03/21 10:12:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در نطق پیش از دستور:

کمیسیونها روزهای دوشنبه و سه شنبه جلسات خود را برگزار کنند

رییس مجلس گفت: به جهت فعال تر شدن کمیسیون ها و استفاده بهینه از زمان، کمیسیون های تخصصی روزهای دوشنبه صبح جلسه خواهند داشت و تا پایان تابستان به جای جلسات علنی مجلس در صبح روز سه شنبه کمیسیون ها جلسات خود را دایر می کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه به تقدیر و سپاس از حضور پرشکوه ملت در مراسم عزاداری شهادت دخت گرامی رسول مکرم اسلام (ص) و سوگواری سالگرد رحلت حضرت امام (ره) گفت: مجلس باید بر این امر ببالد که جوهره تفکر دینی و انقلابی هر روز بالنده تر رخ می نماید.

وی افزود: مکتب امام پیرایه عزلت گرایی تفکر اسلامی را زدود و آن را به توسعه عقلانیت اسلامی آراست که همه وجوه زندگی فردی و اجتماعی امت را در چتر هدایت اسلامی قرار دهد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: هر چند این نگاه استراتژیک اثرات خود را در بیداری دنیای اسلام گذاشت اما فرزندان نخبه امام امروز عمق بخشیدن و یاری پردازی در زوایای مختلف این رویکرد اسلامی را وظیفه خود می دانند تا این حرکت جوهری به کمال خویش برسد.

وی ادامه داد: تئوری پردازی در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در مورد این نگاه احتیاج به رسوخ معرفتی در حوزه دین همراه با بهره جستن از تجربیات سه دهه تلاش اجرایی در کشور و ممزوج نمودن آن با دستاوردهای عقلانی بشری دارد.

رئیس مجلس افزود: یک جانبه گرایی در این سه مولفه یا به عدم مسانخت دریافت های دینی با مقتضیات زمانه منجر می شود و یا نوعی عملگرایی بی هدف را توصیه می کند و یا صرفا به حرکت مقلدانه از دیگران می انجامد.

وی با بیان اینکه سنت امام در دوران زعامت طلایی خود تداوم این سه رکن بود که پیامی نو برای بشریت به ارمغان آورد، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی با تکیه بر چنین قرائتی از راه امام تعاملات دینی متدیک بر مبنای فقاهت مستمر و ارج نهادن به دستاوردهای ارزشمند مدیران سه دهه اولیه انقلاب و تجربیات علمی و عقلانی دنیای امروز را اساس حرکت نوین خود قرار خواهد داد.

لاریجانی تصریح کرد: توصیه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به قوای کشور در نصب العین قرار دادن وصیتنامه آن مرد الهی در جهت بیداری حکومت و ملت امری مهم و اساسی بود و مجلس شورای اسلامی این توصیه را هدیه سالگرد رحلت امام به ملت می پندارد.

وی گفت: در همین جا هیات رئیسه مجلس کمیته ای را زیرنظر محمدحسن ابوترابی نایب رئیس اول معین نمود تا هر چه سریع تر راه های پیگیری این سند ملی را مشخص کند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: از تلاش دوستان نماینده در شعب تشکر می کنم که با سرعت و دقت مسیر بررسی اعتبارنامه ها و مشخص نمودن ترکیب کمیسیون ها را طی کرد و امیدواریم ظرف چند روز آینده کمیسیون های تخصصی شکل بگیرد که بررسی های کارشناسی مجلس اتکا بر فعال شدن کمیسیون های تخصصی خواهد داشت تا انشاالله نگاه رهبر معظم در مورد جایگاه مجلس به عنوان مرجع نرم افزاری نظام محقق گردد.

وی گفت: از دوستان عزیز تقاضا دارم در اولین فرصت که کمیسیون ها در حد نصاب خود شکل یافتند کار فکری را آغاز نمایند. تعدادی از طرح های گذشته برای بررسی مجدد به کمیسیون ها ارجاع شده و نیازمند نظرات کارشناسی نمایندگان می باشد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: در این چند روز مذاکرات سازنده ای با ریاست قوه مجریه و قضاییه به عمل آمد و دو کمیته هماهنگی با دو قوه دیگر در نظر گرفته شد تا در جهت هماهنگی و رفع اختلاف نظرها گام بردارد. در آینده نتایج اقدامات به استحضار نمایندگان خواهد رسید.

رئیس مجلس اظهار داشت: در مساله نیازهای ضروری کشور مخصوصا مشکلات کشاورزان به دلیل خشکسالی و سرمازدگی سه جلسه کارشناسی با مسئولین دولتی داشته ایم که نتایج آن بصورت لایحه ای تقدیم مجلس گردید تا هر چه زودتر بررسی آن آغاز شود.

وی گفت: به جهت فعال تر شدن کمیسیون ها و استفاده بهینه از زمان، کمیسیون های تخصصی روزهای دوشنبه صبح جلسه خواهند داشت و تا پایان تابستان به جای جلسات علنی مجلس در صبح روز سه شنبه کمیسیون ها جلسات خود را دایر می کنند مگر به دلیل فوریت لوایح یا طرح ها که نیاز به جلسه علنی داشته باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet