خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1387/03/21 11:53:00
سرویس اقتصادی

یک فوریت برداشت 45 هزار میلیارد ریال از حساب ذخیره ارزی تصویب شد

یک فوریت لایحه ای که در صورت تصویب نهایی به دولت اجازه برداشت از حساب ذخیره ارزی جهت جبران خسارت خشکسالی و واردات کالاهای اساسی را می دهد، به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، یک فویت لایحه اصلاح جداول شماره 4 و 8 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که بنابه پیشنهاد وزارت بازرگانی در جلسه هیات وزیران با قید دو فوریت به تصویب رسیده بود، به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.

براساس این گزارش دو فوریت لایحه مذکور از مجموع 240 نماینده حاضر در جلسه علنی با 146 رای موافق، 61 رای مخالف و 14 رای ممتنع به تصویب نرسید.

با توجه به اینکه برای تصویب لایحه ای دو فوریتی در صحن علنی احتیاج به دو سوم رای موافق نمایندگان می باشد دو فوریت لایحه مذکور تصویب نشد. سپس یک فوریت لایحه به رای گذاشته شد که با 183 رای موافق، 19 رای مخالف و 4 رای ممتنع به تصویب رسید.

براساس ماده واحده لایحه مذکور به ارقام جدول شماره 4 ماده 1 قانون برنامه چهارم توسعه مبلغ 45 هزار میلیارد ریال معادل ارزی آن به ارقام جدول شماره 8 موضوع همین قانون اضافه می گردد.

در تبصره لایحه مذکور آمده است که بند (واو) ماده 1 قانون برنامه چهارم لغو می گردد.

طبق بند (واو) استفاده از وجوب حساب ذخیره ارزی صرفا در قالب بودجه های سنواتی مجاز خواهد بود.

همچنین وزیر بازرگانی در دفاع از دو فوریت لایحه برداشت از حساب ذخیره ارزی جهت جبران خسارات خشکسالی و واردات کالاهای اساسی گفت: از ابتدای سال 2007 افزایش قیمت مواد غذایی را در جهان داشتیم که تقریبا برمی گردد به حدود 17 ماه گذشته که قیمت گندم، برنج، حبوبات، گوش، مرغ، پودر شیر و مواد غذایی به شدت افزایش یافته است. به طوری که فائو طبق آخرین گزارشی که منتشر کرد قیمت کالاها را بین 20 تا 420 درصد افزایش نشان داده است.

وی گفت: روغن خام را 400 دلار می خریدیم که به 1700 دلار هم رسیده بود که یک مقدار کاهش یافت یا برنج را که 300 دلار می خریدیم که در حال حاضر برنجی که نوع مرغوب نیست و تایلندی و اروگوئه است تا 1100 دلار رسید.

وزیر بازرگانی گفت: اگر ما بخواهیم به اندازه سال گذشته یعنی سال 85 کالا به مردم برسانیم احتیاج به ترمیم بودجه داریم تا همان میزان با همان قیمت فروش را برای مردم کشورمان داشته باشیم.

وی گفت: آنچه که امسال اتفاق افتاده در کشورمان که مشکل را پیچیده تر می کند بحث سرمازدگی و خشکسالی روزهای پایانی سال گذشته بود.

میرکاظمی تصریح کرد: برآورد می شود که امسال بیش از شش میلیون تن نتوانیم خرید داخلی کنیم چون ممکن است بیشتر از این موجود نباشد.

وزیر بازرگانی افزود: امیدواریم با تامین اعتبارات به صورت ارزی هیچ اثر تورمی در بازار مشاهده نشود چون کاملا خریدها خارجی انجام خواهد گرفت.

در ادامه مصباحی مقدم نماینده تهران در مخالفت با دو فوریت لایحه مذکور گفت: لایحه برداشت از حساب ذخیره ارزی مسایل خشکسالی و واردات کالاهای اساسی از خارج را دنبال می کند که برای کشور سرنوشت ساز است.

وی گفت: با توجه به بالا رفتن قیمت ها اگر این کالاها وارد شود قیمت ها را متعادل می کند.

نماینده تهران با اشاره به خشکسالی در کشور گفت: دولت باید برای مقابله با خشکسالی جدی وارد عمل شود. آیا این لایحه را که دولت ارائه کرده است از دو فوریت برخوردار است؟

وی افزود: باید فرصت بررسی باشد که ما بدانیم مبلغ 4 هزار و 500 میلیارد تومان برداشت از حساب ذخیره ارزی را باید برای چه مساله ای هزینه کنیم، آیا چیزی که دولت ادعا می کند اهمیت دارد که ما از حساب ذخیره برداشت کنیم.

در ادامه عباسی نماینده فومن در موافقت با دو فوریت گفت: با توجه به اینکه پنج ماه از گزارش در مورد خسارات یخبندان و برف می گذرد آیا این دو فوریت اهمیت ندارد؟

وی گفت: در زمان بررسی لایحه بودجه دولت فریاد زد که با بحران غذا مواجه هستیم اما مجلس رای نداد و باعث شد که روغن را که 400 دلار خرید می کردیم گرانتر خریداری کنیم.

وی افزود: آیا فوریت ندارد با توجه به تورم کمرشکنی که وجود دارد به داد کشاورزان برسیم.

سپس موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد در مخالفت با دو فوریت لایحه مذکور گفت: این لایحه اصلاح جداول 2 و 8 است و مقدمه ندارد و در این لایحه هیچگونه توضیحی داده نشده است.

نماینده بجنورد گفت: اجازه بدهید اصلاحیه بودجه بیاورد و این دو فوریت به کمیسیون برود و ابعاد موضوع آن بررسی شود.

همچنین محمدرضا باهنر نماینده تهران و نایب رئیس مجلس در موافقت با دو فوریت لایحه مذکور گفت: بخشی از بحث های مخالفین زمانی باید مطرح شود که ما اصلاحیه متمم بودجه را بخواهیم تصویب کنیم.

ما در حال حاضر تنها جدول شماره 4 و 8 قانون برنامه را تغییر می دهیم یعنی در این حکم هیچ اذنی به دولت برای هزینه داده نمی شود. متعاقب این اگر تصویب شد دولت می تواند لایحه متمم بودجه یا اصلاحیه بودجه بیاورد.

باهنر گفت: نمایندگان توجه داشته باشند در صورت تصویب این اذن به دولت داده نمی شود حکمی نیست، تنها ما جدول را تغییر می دهیم که راه و مسیر را  برای رسیدگی به لایحه اصلاح یا متمم بودجه هموار کند.

نایب رئیس مجلس افزود: عمده ترین مساله این است که در هر صورت کالاهایی را که امسال نیاز داریم که وارد کنیم، مشخص شد که هیچ گریزی نیست که ما باید حتما این کالاها را وارد کنیم.

وی گفت: برای تامین کالاهای اساسی و ضروری کشور باید این کار را انجام دهیم و با تشنجی که در بازارهای جهانی وجود دارد هر روز که زودتر این کار را انجام دهیم به نفعمان است.

همچنین انصاری در قالب تذکری با استناد به ماده 124 آیین نامه داخلی مجلس گفت: باید لوایح قانونی، دلایل لزوم تهیه و پیشنهاد آن درج شود که در این دو فوریتی نیامده است و توضیحات وزیر بازرگانی هم ربطی به فوریت لایحه ندارد.

سپس رئیس مجلس در پاسخ تذکر انصاری را وارد دانست و گفت: از این به بعد باید لوایح دولت دلایل لزومش ذکر شود.

در ادامه محمد دهقان نماینده طرقبه در تذکری گفت: در این لایحه ما مشخص نیست که به چه لایحه ای می خواهیم رای بدهیم باید آن را از دستور خارج کنیم.

سپس لاریجانی در پاسخ به تذکر نماینده طرقبه گفت: 2500 میلیارد برای خریدهای خارجی اقلام ضروری نیاز دارند و 2000 میلیادر هم برای خشکسالی و سرمازدگی، ضمنا ریال آن هم از درون خودشان تامین می کنند در واقع مجوز ارزی می خواهند ما هم سقف برنامه را باید تغییر بدهیم تا لایحه بیاید ما می توانستیم آن را هم بیاوریم منتها می خواستیم ضوابط اجرایی مجلس را درست اجرا کنیم، موضوع روشن است.

همچنین الیاس نادران در تذکری با اشاره به ماده 223 آیین نامه داخلی مجلس گفت: در حال حاضر طبق مساله ای که دولت پیشنهاد کرده سقف جداول 4 و 8 را بالا می برد. بر طبق تبصره که تصریح کرده بند (واو) ماده یک لغو شود در بند (واو) آمده است که استفاده از وجوه حساب ذخیره ارزی صرفا در قالب بودجه های سنواتی مجاز خواهد بود.

وی گفت: بدین معنا که دولت خودش پذیرفته که این متمم بودجه است منتها برای اینکه خودش را از متمم بودجه رها کند، بند (واو) ماده 1 را لغو کرده است این حکم قانونگذاری دارد اصلاح جداول 4 و 8 نیست.

سپس علی لاریجانی رئیس مجلس گفت: این مسایل را در جزییات لایحه می توانید بحث کنید در حال حاضر فوریت آن مطرح است.

لاریجانی ضمن وارد ندانست تذکر الیاس نادران گفت: محتوا و عنوان لایحه نیز همخوانی دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet