هدر موبایل
1387/03/21 13:16:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده فومن: اخلاق اسلامی، ایثارگری، التزام به قانون‌اساسی و ولایت فقیه مهمترین ویژگی های یک نماینده است

"علی میرزایی‌فلاح‌آبادی" مهمترین ویژگی فردی نماینده برخورداری از اخلاق اسلامی، روحیه ایثارگری، تعهد و التزام به قانون‌اساسی و ولایت فقیه دانست که باید در تمام دوره نمایندگی در قالب رأی به لوایح و طرحها تبلور یابد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم فومن و شفت دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

با سلام و عرض ادب به پیشگاه مقدس آقا امام زمان (عجل الله تعالی فرج الشریف)، امامی که ظهورش تحقق عدالت کامل است و برچیننده بنیادهای ظلم و تباهی، منادی آزادی انسان از اسارت نفس؛ سلام بر شهیدان خونین بال و ایثارگران و خانواده‌های معظم شهداء، رزمندگان، جانبازان و آزادگان، سلام به قافله‌سالار کبیر انقلاب اسلامی، امامی که به ملت ما اعتبار، استقلال و آزادی هدیه نمود و مردم با گذشت نزدیک به دو دهه از ارتحال ملکوتی حضرت‌ امام همچنان از میراث ماندگار امام دفاع می‌نمایند. سلام به رهبر فرزانه انقلاب، پرچمدار عزت و مقاومت و دعایی از سر صدق برای سلامتی و طول عمر ایشان، سلام بر مردان و زنان دین‌مدار و انقلابی ایران اسلامی بویژه مردم شهرستانهای فومن و شفت.

قبل از هر چیز بر خود لازم می‌دانم که از مردم وفادار و شریف شهرستانهای فومن و شفت و از همه اقشار و گروهها بخاطر اعتمادی که به اینجانب کردند سپاسگزاری نمایم. همچنین از تلاشهای مسؤولین برگزاری انتخابات، هیأتهای اجرایی و هیأتهای نظارت، نیروهای امنیتی و انتظامی تشکر کنم.

سال 87 از سوی رهبر فرزانه انقلاب بعنوان سال نوآوری و شکوفایی نامگذاری شده، برای تحلیل این نامگذاری نیاز به فرصت بیشتری است، اما اجمالاً‌ باید توجه داشته باشیم که نوآوری و شکوفایی در تمام عرصه‌ها و حوزه‌های زندگی ما می‌تواند تبلور یابد. در حوزه فکر و اندیشه بصورت تولید علم، دانش، فرهنگ و تمدن در حوزه اقتصاد نوآوری در کارآفرینی و اشتغالزایی، در حوزه فرهنگ و اجتماع با تکیه بر وفاق و همدلی و بازسازی بنیانهای اصیل فرهنگ اسلامی ـ ایرانی، امیدوارم سال 87 را به سالی برای تحول به سمت تعالی و تکامل و فرصتی تاریخی برای جهش بزرگ به سوی تمدن اسلامی ـ ایرانی تبدیل کنیم.

هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی با پیام عمیق و پرنکته مقام معظم رهبری به نمایندگان ملت آغاز شد. اینجانب به سهم خود از معظم له سپاسگزاری می‌نمایم، امیدوارم که رهنمودهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب همواره محور و مدار حرکت منتخبان ملت قرار گیرد.

بنابر سوگند نمایندگی مجلس شورای اسلامی نماینده هر حوزه انتخابیه نماینده ایران اسلامی است، مسؤولیت نمایندگی وظیفه‌ای بس سنگین، بزرگ و خطیر در حوزه‌های سیاستگذاری، تصمیم‌گیری، نظارت و برنامه‌ریزی است. یکی از مهمترین وظیفه نمایندگان حفاظت و دفاع از ارزشها، اصول و مبانی نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

همچنین نمایندگان در هر حوزه انتخابیه با تلاش شبانه‌روزی با پشتوانه آرای عمومی وظیفه دارند سهم و جایگاه مناسب حوزه انتخابیه خود را در برنامه‌های توسعه‌ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پیگیری تا توازن توسعه برقرار شده و همه آحاد ملت از مواهب آن برخوردار باشند.

اینجانب اعتقاد راسخ دارم و بر این باورم که مهمترین ویژگی فردی نماینده برخورداری از اخلاق اسلامی، روحیه ایثارگری، تعهد و التزام به قانون‌اساسی و ولایت فقیه است که باید در تمام دوره نمایندگی در قالب رأی به لوایح و طرحها تبلور یابد. از منظر فلسفی و حکمت سیاست‌ورزی نهاد قانونگذاری در کنار دو نهاد قضایی و اجرایی جایگاه ویژه‌ای دارد که بر مبنای فرمایش حضرت امام در فلسفه سیاسی جمهوری اسلامی ایران مجلس در رأس امور است. اما منظر دیگر بحث کارکردی و کاربردی مجلس است که فوق‌العاده اهمیت دارد، چنانکه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی اعلام داشتند اولویت مجلس هشتم کنترل پدیده‌های منفی اقتصادی چون تورم، بیکاری، نابرابری درآمد و ثروت است که در نتیجه سیاستهای نادرست اقتصادی بروز می‌کند و در نارضایتیهای اجتماعی نقش بسزایی دارد.

یکی دیگر از معضلات اقتصادی کنونی کشور بیکاری است که ممکن است از طریق سیاستهای بکار گرفته شده بروز نماید. بیکاری می‌تواند امنیت اجتماعی و رفاهی خانوارها را به خطر اندازد و بستر برخی آسیبهای اجتماعی را مهیا کند.

توزیع ناعادلانه درآمد یکی دیگر از عوارض منفی بکارگیری برخی سیاستهای اقتصادی است که خود زمینه‌ساز بروز برخی مسایل سیاسی و اقتصادی خواهد شد. در کنار مسأله نابرابری درآمد، مسأله فقر نیز یکی از پدیده‌های نامطلوب اقتصادی است که سلامت جامعه را تهدید می‌کند، اصولاً‌ هر انسانی نیازمند خوراک، پوشاک، مسکن و غیره است که در صورت عدم تأمین آن اولاً سلامت بهداشتی و روانی جامعه به خطر می‌افتد و ثانیاً امکان تفکر خلاق از او سلب می‌شود زیرا نیازهای مادی زیربنای کلیه نیازهای روحی و معنوی انسانی به شمار می‌رود.

جهت جلوگیری از کاهش قدرت خرید دهکهای پایین درآمدی می‌توان:

الف ـ اعطای تسهیلات ویژه به بخشهای مسکن، حمل و نقل، بهداشت و درمان، پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی به کالاهای ضروری و استراتژیک مانند نان، برنج، روغن، لبنیات، آب، برق، دارو، درمان و مسکن و سایر کالاهای خدماتی در سبد خانوار کم‌آمد.

ب ـ ساماندهی نظام تأمین اجتماعی، بیمه بیکاری و حقوق بازنشستگی افراد و گسترش دایره شمول آن به نفع دهکهای پایین درآمدی.

ج ـ تقویت امر نظارت و بازرسی قیمتها، توزیع کالا و خدمات با استفاده از نهادها و تشکلهای غیردولتی در راستای استیفای حقوق شهروندان بخصوص محرومان جامعه.

د ـ با توجه به بحران افزایش جمعیت جوان کشور اتخاذ سیاستهایی در زمینه ایجاد اشتغال برای افراد کم‌درآمد و محروم با هدفگذاری و سیاستگذاری صحیح در طول برنامه‌های توسعه کشور امری ضروری است.

اما انتظاراتی که از دولت و از وزارت محترم کشاورزی در رفع مشکل کشاورزان استان گیلان از جمله حوزه انتخابیه فومن و شفت دارم به قرار زیر است:

1 ـ تصویب لایحه نظام دامپروری

2ـ تصویب طرح ملی صنعت طیور.

3 ـ طرح ساماندهی و خروج دام از جنگل از محل اعتبارات ملی.

4 ـ احداث راههای جنگلی با توجه به حجم تعهدات از اعتبارات استانی به اعتبارات ملی.

5 ـ از ورود پیله و ابریشم بصورت قاچاق یا بصورت ورود موقت و یا از طریق بازارچه‌های مرزی جلوگیری بعمل آید.

6 ـ قیمت تمام شده محصولاتی همچون برنج، برگ سبز چای، پیله تَر منصفانه کارشناسی و اعلام گردد. طرح اصلاح ساختار کارخانجات شالیکوبی اجرایی شود. سهم خودیاری کشاورزان در ارتباط با طرح تجهیز و نوسازی حذف گردد، خسارت کشاورزان در برف و سرمازدگی پرداخت گردد.

7 ـ از وزیر محترم راه و ترابری انتظار می‌رود جهت اتمام سریع آزادراه قزوین ـ رشت بودجه کافی در اختیار پروژه قرار گیرد.

همچنین از وزیر نیرو این درخواست را داریم که برای سدهای شفارود، شهربیجار و پل‌رود نیز بودجه لازم را تخصیص دهند.

کلام آخر اینکه همه می‌دانیم استان گیلان جایگاهی رفیع در تاریخ، علم، ادبیات، موسیقی، مفاخر و نخبه‌پروری، دانش‌محوری داشته است، بگونه‌ای که بدرستی می‌توان از آن یک فرهنگ تمدن‌ساز در تاریخ معاصر ایران یاد کرد. در عین حال معتقدم جایگاه فعلی استان و شهرستانهای فومن و شفت در بسیاری از حوزه‌ها و نسبتهای مختلف عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، توسعه شهری بویژه تولید صنعتی و کشاورزی جایگاه مناسبی نیست. در عین حال اعتقاد جدی دارم که مجموعه توانمندیهای استان و حوزه انتخابیه‌ام از جمله سرمایه انسانی، نخبگان و فرهیختگان، منابع طبیعی عظیم، جذابیتهای بالقوه فراوان و قابلیتهای دیگر در کشور کم‌نظیر است اما متأسفانه  با کم‌اقبالی و کم‌توجهی مواجه شده است، متشکرم.

والسلام‌ علیکم و رحمه‌ الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet