هفته دفاع مقدس
1389/08/01 08:46:00
سرویس صحن

ناظران مجلس در کمیسیون نظارت بر فعالیت احزاب این هفته انتخاب می‌شوند

**ناظران مجلس شورای اسلامی در کمیسیون نظارت بر فعالیت گروه‌ها و احزاب در هفته جاری تعیین خواهند شد.

به گزارش خانه ملت، نمایندگان مجلس در جلسات علنی این هفته خود به استناد بند (4) ماده (10) ‌‌قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده  مصوب  7 شهریور 1360، دو نفر را به عنوان ناظر در کمیسیون نظارت بر فعالیت گروه‌ها و احزاب انتخاب می‌کنند.

بر اساس ماده(10) قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی با اقلیت‌های دینی شناخته شده، به منظور صدور پروانه جهت متقاضیان و نظارت بر فعالیت گروهها و انجام وظایف مصرحه در این قانون، کمیسیون نظارت بر فعالیت گروه‌ها و احزاب متشکل از نماینده دادستان کل کشور، نماینده شورای عالی قضایی، نماینده وزارت کشور و دو نماینده به انتخاب مجلس شورای اسلامی از بین داوطلبانی که از داخل مجلس و خارج آن به معرفی می‌شوند، تشکیل خواهد شد.

یکی از نمایندگان باید حداکثر تا یک هفته‌قبل از انتخابات کتباً به کمیسیون داخلی معرفی شده باشند و تاریخ انتخابات حداقل 15 روز قبل توسط رئیس مجلس در جلسه علنی اعلام خواهد شد.

‌بنا بر تبصره یک این ماده نمایندگان مذکور باید ظرف یک ماه از تاریخ تصویب این قانون انتخاب و به وزارت کشور معرفی شوند و وزیر کشور حداکثر تا ده روز‌پس از آن موظف به تشکیل اولین جلسه کمیسیون می‌باشد.

‌همچنین بر اساس تبصره دو نمایندگان فوق‌الذکر برای مدت دو سال انتخاب می‌شوند و بنا بر ‌تبصره 3 کمیسیون می‌تواند از نمایندگان سایر سازمانها و افراد صاحب نظر جهت مشاوره دعوت به عمل آورد. جلسات کمیسیون با حضور دو‌سوم اعضاء رسمیت یافته و تصمیمات آن با اکثریت مطلق مجموع اعضاء کمیسیون معتبر خواهد بود.

‌در تبصره 4 ماده 10 قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده نیز آمده است: هزینه کمیسیون از محل اعتبارات وزارت کشور (‌برنامه امور سیاسی و اجتماعی) تأمین می‌گردد

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet