شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/03/21 11:25:00
سرویس اقتصادی

وزیر بازرگانی: برداشت از حساب ذخیره ارزی برای واردات کالاهای اساسی به تولید آسیب نمی رساند

وزیر بازرگانی با اشاره به لایحه برداشت ۴۵۰۰ میلیارد تومان از حساب ذخیره ارزی برای جبران خشکسالی و واردات کالاهای اساسی گفت: اختصاص این مبلغ برای این منظور قطع به یقین به تولید آسیب نمی رساند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "مسعود میرکاظمی" در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال که آیا شما فکر نمی کردید اگر لایحه برداشت مبلغ 4 هزار و 500 میلیارد تومان از حساب ذخیره ارزی برای جبران خشکسالی و واردات کالاهای اساسی را در مجلس هفتم با قید یک فوریت مطرح می کردید اقدام درست تری بود، گفت: در مجلس هفتم هم دولت موافق رای گیری برای یک فوریت این لایحه بود اما چون روز آخر مجلس بود عملا انجام شدنی نبود.

وی خاطرنشان کرد: در مورد گندم ما باید خرید خارجی داشته باشیم چون گندم داخل برای امسال کفایت نمی کند. در مورد برنج هم هر سال از خارج بین 1000 تا 1200 تن واردات داشتیم و چیز جدیدی نیست. در مورد روغن 18 درصد حداکثر دانه روغنی بوده که در کشور تولید می شده و مابقی نیاز کشور از طریق روغن خام یا دانه روغنی از خارج تامین می شده است.

وزیر بازرگانی یادآور شد: در مورد شکر حداکثر 1 میلیون و 200 هزار تن تولیدمان بوده و بین 1000 تا 1200 هزار تن واردات داشتیم و در مورد ذرت و جو نیز به همین صورت ما هر ساله به دلیل کسری، واردات داشتیم.

وی افزود: خریدی که به مجلس محترم پیشنهاد داده شده از 4500 میلیارد تومان، 2500 میلیارد تومان آن برای خرید کالاهای اساسی به دلیل افزایش قیمت جهانی بوده است و ما می خواهیم همان قیمت های سال گذشته را عمل کنیم و این ما به التفاوت فقط برای افزایش قیمت های جهانی و خشکسالی داخل کشور است. بنابراین به هیچ وجه این اقدام تورم زا نیست.

میرکاظمی در خصوص کاهش هزینه های زندگی مردم اظهار داشت: همه کشورها در این زمینه تصمیماتی داشته اند. چون دولت نمی تواند از افزایش قیمت نفت بهره برداری کند و تنها به اندازه سهمی که در بودجه تعیین شده مختار است پس این افزایش قیمت باید به شکلی به بودجه دولت اضافه شود که آن به این صورت مطرح شده است.

وی گفت: اختصاص این مبلغ برای واردات کالاهای اساسی قطع به یقین به تولید آسیب نمی رساند چون این کسری کشور است نه اینکه ما تولیدی داریم و می خواهیم اضافه وارد کنیم.

میرکاظمی تصریح کرد: امیدواریم با تعامل بیشتری که با مجلس هشتم برقرار می شود و همکاری خوبی که الان شروع شده بتوانیم به سرعت این لایحه را در کمیسیون به نتیجه نهایی برسانیم و به صحن مجلس بیاوریم.

وزیر بازرگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا افزایش قیمت ها قابل پیش بینی نبود که برای آن تدابیری اندیشیده شود، گفت: این تدابیر اندیشیده شده است؛ ما در آبان سال گذشته جلسات مرتبی در دولت با نمایندگان منتخب هیات رئیسه مجلس هفتم داشتیم و آنجا هم به مبلغ 2 میلیارد دلار رسیدیم که آقای رئیس جمهور دستور دادند 2 میلیارد مطرح نشود و یک میلیارد و 200 میلیون دلار طرح گردد که فشاری به بودجه کشور وارد نشود که همین مبلغ به مجلس آمد ولی در دوران مجلس هفتم به نتیجه نرسید و منتفی شد.

میرکاظمی در خصوص عدم ارائه توضیح دولت درباره لایحه اختصاص 4500 هزار میلیارد تومان اظهار داشت: این لایحه یک مقدماتی داشت و می بایست تغییر جداول 4 و 8 صورت می گرفت و بعد فوریت مطرح می شد. این روالی بود که با هیات رئیسه در مورد آن توافق شده بود و ما همان روال را ادامه دادیم.

وزیر بازرگانی در پاسخ به خبرنگاری که پرسید با توجه به اینکه جو عمومی مجلس مخالف متمم بودجه در آغاز سال است چرا دولت ممتم را برای آخر سال نمی گذارد، خاطرنشان کرد: معمولا اصلاحات را در شش ماه دوم انجام می دهند. مقدمات این بحث را سال گذشته با مجلس هفتم شروع کردیم و ضرورت آن را تشریح کرده ایم اما به هر دلیلی در مجلس هفتم به نتیجه نرسیدیم ولی با تلاش و کوششی که آقای دکتر لاریجانی کردند مجددا این بحث در مجلس هشتم شروع شد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا این مبلغ را در لایحه بودجه پیش بینی نکردید، گفت: بحث خشکسالی به شکل فعلی نبود اما ما 4 هزار میلیارد تومان را دیده بودیم و قرار بود از محل حساب ذخیره ارزی طبق متممی که ارائه می شود این مبلغ تامین شود که همین روال را انجام دادیم.

وزیر بازرگانی در خصوص زمان به نتیجه رسیدن این لایحه اظهار داشت: تا آن وقت ما خریدهایمان را با همان بودجه ای که در اختیار داریم شروع کرده ایم و امیدواریم که به موقع این لایحه تصویب شود تا ما خریدهایمان را به شکل کامل انجام دهیم. در بخش مقابله با خسارت های خشکسالی هم امیدواریم با بودجه ای که خود وزارت جهاد در اختیار دارد کار آغاز شود.

وی گفت: البته ما برخی از کالاهای اساسی را سال گذشته خریداری کرده ایم و الان هم می خواهیم برخی از این خریدها را برای سال آینده انجام دهیم چون باید برای سال آینده ذخیره داشته باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet