هدر اصلی
1387/03/21 14:19:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

یحیی زاده: پیش و بیش از نظارت از مجلس، باید بر مجلس نظارت شود

نماینده مردم تفت و میبد با بیان اینکه تاکنون هرگاه در مورد نظارت مجلس سخنی گفته شده، نظارت از مجلس بوده است، تصریح کرد: بنظر می‌رسد پیش و بیش از نظارت از مجلس باید بر مجلس نظارت شود.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "سیدجلال یحیی‌‌زاده‌فیروزآباد" سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با تسلیت ایام فاطمه و با درود پرفتوح معمار بزرگ انقلاب اسلامی امام راحل (ره) و ارواح تمام شهداء بویژه شهدای پانزده خرداد 42 مواردی را یادآور می‌شوم.

1 ـ به عنوان یکی از بازماندگان مجلس هفتم وظیفه خود می‌دانم از ریاست حکیمانه و مشفقانه و اخلاق‌مدارانه ادیب حکیم، آقای دکتر حداد عادل در طی 4 سال آن دوره خاضعانه سپاسگزاری کنم و از اشتباهاتی که احیاناً مرتکب شدند و پای حساب ایشان گذاشته‌اند معذرتخواهی نمایم. دکتر حداد، عادل وارد مجلس هفتم شد و عادل خارج شد و در واگذاری ریاست اعدل گردید و نشان داد در تغلب احوال نیز عادل و واقعاً اصولگراست.

2 ـ انتخاب مدیر مجرب و موفق عرصه‌های مختلف مدیریتی دانشمند فرزانه آقای دکتر لاریجانی با رأی قاطع و کم‌نظیر به ریاست مجلس هشتم تبریک گفته و امیدوارم ایشان که در بیت عدالت، قداست و فقاهت پا به عرصه گیتی نهاده و در بیت حکمت و همت وارد گردیده، با همتی بلند عادلانه و حکیمانه دوران مسؤولیت را سپری نماید.

3 ـ برای کارآیی بیشتر قوه مقننه و به حرکت درآمدن سریعتر چرخهای آن نکات زیادی باید مراعات گردید و فقط به بعضی از آنها اشاره می‌کنم:

الف ـ تاکنون هرگاه در مورد نظارت مجلس سخنی گفته شده، نظارت از مجلس بوده است البته امر بسیار مهمی است در عین حال بنظر می‌رسد پیش و بیش از نظارت از مجلس باید بر مجلس نظارت شود. چگونه ممکن است دستگاهی که مدعی است نظارت بر همه دستگاهها جهت اصلاح آنهاست، خود مورد هیچگونه نظارتی نباشد. راستی تعجب‌آور نیست که بالاترین جایگاه نظام تحت نظارت جمعی از فقهای عادل در مجلس خبرگان قرار گیرد ولی بر نماینده مجلس هیچگونه نظارتی قانونمند وجود نداشته باشد؟ آیا در دوره‌ای که انسان در معرض بیشترین ذلات و ضلالات است، مصونیت و معصومیت وجود دارد؟ پیشنهاد می‌شود برای شناخت آفات در این مسیر صعب و سخت هر از چندی درس اخلاق برای ما ارائه گردد.

ب ـ فقدان نظم و انضباط یکی از مشکلاتی است که مجلس را بشدت تضعیف نموده است. این مشکل حتی در مجلس هفتم که آمده بود تا این عیب را برطرف کند بنحوی خجالت‌آور وجود داشت. در 44 ماه از آن دوره مجموعاً 3265 مورد غیبت و 6664 تأخیر دیده می‌شود که موجب 114 ساعت تأخیر در شروع جلسات گردیده که طبق محاسبه خسارت ناشی از آن بالغ بر 206 میلیارد تومان می‌گردد.

مجلسی که وقت زیادی صرف بعضی کارهای جزئی همانند تغییر ساعت بدلیل خسارت به بیت‌المال می‌نماید آیا زشت نیست که خود چندبرابر خسارت بزند؟ البته اگر غیبتها و تأخیرهایی که بی‌جهت بعنوان مرخصی تلقی گردیده اضافه کنیم وضعیت وحشتناکتر نیز می‌گردد.

پیشنهاد می‌شود در پایان هر اجلاس سالانه مجلس، مقدار غیبتها، تأخیرها و مرخصی‌ها بویژه مرخصی‌های مربوط به سفرهای خارجی هر نماینده به اطلاع عموم رسانده شود.

ج ـ نماینده‌ای که وظیفه وکالت مردم را به عهده گرفته است چرا گاهی بعضی از مسؤولیتهای و مشغولیتهای دیگر بعهده می‌گیرد؟ چرا باید تدریس یا تحصیل نماید؟ چرا بعضی نماینده ها در طی 4 سال مدارکی می‌گیرند که اگر وکیل نبودند و تمام‌وقت خود را صرف تحصیل می‌کردند، گاهی باید چندبرابر آن وقت صرف می‌کردند تا آن مدرک را بگیرند.

د ـ برای جلوگیری از ورود به مسایل جزئی یا اجرایی یا انحرافی، ضرورت دارد هرچه سریعتر نقشه راه و برنامه چهارساله با تبیین اولویت‌های اصلی کشور در بعد تقنین و نظارت تهیه گردد و مورد عنایت همه ما قرار گیرد.

ه‍ ـ در نظام پارلمانی، تحزب یک ضرورت است که متأسفانه در مجلس ما چنین چیزی به شکل تعریف شده و رسمی وجود ندارد. در این شرایط فراکسیونها می‌توانند این خلاء را پرنموده و مثمر و مؤثر باشند البته مشروط به اینکه با اراده مجلس شکل بگیرند و اعضاء آن پایبند و معتقد به اهداف و سیاست‌ها و برنامه‌های آن باشند.

و ـ و بالاخره رعایت شایسته‌سالاری در توزیع مسؤولیت‌های مجلس و کمیسیونها و کمیته‌ها، حداقل در بعضی موارد یک حلقه مفقوده نهاد قانونگذار است. شایسته است با اصلاح آیین‌نامه این اشکال و سایر اشکالات هرچه سریعتر برطرف گردد.

در پایان امیدوارم دولت پرتلاش در رفع همه مشکلات بویژه گرانیها و بالاخص گرانیهای نشأت گرفته از واسطه‌های سودجو از خدا بی‌خبر رها شده و همچنین در مورد کاهش خسارت خشکسالی، قاطعانه عمل نماید.

ضمناً از سوی خود و مجمع نمایندگان استان یزد، درگذشت همسر همکارمان آقای مهندس تابش را به ایشان و سایر بازماندگان تسلیت می‌گویم.

والسلام‌ علیکم و رحمه‌ الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet