هدر موبایل
1389/08/02 08:30:00
سرویس اقتصادی
موسوی سرچشمه

بیمارستان امام هادی(ع)مشکلات اهالی فراشبند را مرتفع می‌کند

**یکی از مشکلات عمده بسیاری از روستاهای کشور و حتی شهرهای کوچک، نبود یا کمبود فضاهای بیمارستانی و درمانگاهی است. این مسئله علاوه بر تحمیل هزینه‌های بسیار زیاد به ساکنان این مناطق برای انتقال بیماران خود به بیمارستان‌های بزرگ و مجهز، موجب خسارات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری نیز خواهد شد. از این رو بحث تقویت مراکز درمانی از نظر کمیت و کیفیت یکی از برنامه‌هایی است که نمایندگان در حوزه انتخابیه خود به شدت پیگیر آن هستند. از سوی دیگر مشکل دوم کمبود نیروی انسانی و به‌ویژه متخصص است تا بتواند به طور مناسب به خدمت‌رسان

 چندی پیش در گفت‌وگو با روزنامه خبر جنوب از افتتاح قریب به یقین بیمارستان فراشبند در هفته دولت سخن گفته بودید که گویا این اتفاق نیفتاده است. دلیل این تأخیر چیست؟

ساختمان بیمارستان امام هادی (ع) فراشبند به اتمام رسیده و سرکشی‌ها نیز صورت گرفته، اما دیوارهای بیرونی آن همچنان تکمیل نشده است. ما معتقدیم تا همه نواقص این بیمارستان مرتفع نشود، آن را افتتاح نکنیم تا بعد از افتتاح آن شاهد مشکل خاصی نباشیم. این بیمارستان را به محض تکمیل شدن از وزارت مسکن تحویل می‌گیریم و برای تجهیز آن، بیمارستان را در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار می‌دهیم.

 یکی از نیازهای اصلی مردم فراشبند و مطالبات دائمی آن‌ها احداث بیمارستان در این شهرستان است. با توجه به اینکه بیمارستان امام هادی اولین بیمارستان این منطقه خواهد بود، تا چه میزان می‌تواند نیازهای بهداشتی و درمانی مردم را برطرف سازد؟

این بیمارستان اولین بیمارستان فراشبند خواهد بود و ما قبل از آن بیمارستانی در این بخش نداشتیم. فاصله این شهرستان تا فیروزآباد 80 و تا کازرون 100 کیلومتر است. از سوی دیگر این منطقه هم جمعیت شهری دارد، هم روستایی و عشایری که نیاز جدی به بیمارستان دارند. پالایشگاه دالان هم در این منطقه واقع است. خب! شما فکر کنید در صورت بروز مشکل بیماران باید یا به کازرون مراجعه می‌کردند یا به فیروزآباد. این مسائل و مشکلات به‌ویژه در مورد ایاب و ذهاب بیمار و همراهان دلایلی است که به تسریع در اتمام این پروژه معنا می‌دهد. از سوی دیگر ما از وزارت بهداشت و درمان خواسته‌ایم این بیمارستان را با بهترین امکانات تجهیز کند.

 توسعه بیمارستان‌های فیروزآباد و قیر و کارزین در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

توسعه بیمارستان قائم‌(عج) فیروزآباد و امام محمد باقر (ع) قیر و کارزین از مصوبات دور دوم سفر هیأت دولت به استان فارس است. ما از سال 88 پیگیری‌هایمان را برای اینکه بتوانیم این دو را در لایحه بودجه سال 89 بیاوریم، آغاز کردیم اما چون مطالعات در این بخش به پایان نرسید، این امر محقق نشد. با این حال معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری اعلام کرد برای مطالعه این بیمارستان‌ها ردیف متمرکزی قرار داده است. در حال حاضر مشغول پیگیری هستیم تا برای توسعه بیمارستان در سال 90 ردیف و کمیسیون ماده 32 را بگیریم که در این صورت، عملیات اجرایی این توسعه از سال 90 آغاز خواهد شد. این امر مستلزم همکاری دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت و درمان برای انجام مطالعات است.

 در صورت تحقق این امر میزان توسعه این دو بیمارستان تا چه میزان خواهد بود و آیا این توسعه کمبودها را مرتفع خواهد کرد؟

با توسعه بیمارستان فیروزآباد، ظرفیت آن از 90 تختخواب به 150 تختخواب می‌رسد. بیمارستان قیرو کارزین نیز 33 تختخوابی است که با توسعه، 56 تختخوابی خواهد شد. در حال حاضر با این توسعه مشکلات موجود مرتفع خواهد شد.

 یکی دیگر از مشکلاتی که معمولاً درمانگاه‌ها و مراکز اورژانس با آن روبه‌رو هستند، کمبود نیروی کارآمد و متخصص است. در این زمینه حوزه انتخابیه شما تا چه میزان با مشکل روبه‌روست؟

بله، مشکل اصلی ما چه در زمینه بیمارستان و چه درمانگاه آن هم به صورت شبانه‌روزی و غیر آن، مشکل کمبود پزشک است. بیمارستان‌های ما به شدت از کمبود پزشک متخصص و حتی عمومی رنج می‌برند. به عنوان مثال در منطقه کارزین که 10 هزار نفر جمعیت دارد، هر 10 روز یک پزشک می‌آید و بعد جای خود را به پزشک دیگر می‌دهد. البته گاهی هم این مرکز شبانه‌روزی بدون پزشک می‌ماند. در وهله دوم مشکل پرستار و نیروهای خدماتی هم از دیگر مسائلی است که با آن روبه‌رو هستیم. وقتی درباره این موضوع با دانشگاه صحبت می‌کنیم، می‌گویند وزارت خانه مجوز استخدام نمی‌دهد. به هر حال ما مشغول پیگیری این مسئله هستیم اما گلایه دیگری هم که دارم مربوط به قوانین کلانشهرهاست که بدون مطالعه و بررسی در شهرستان‌های کوچک و روستاها هم اعمال می‌شود. یکی از این موارد، نرخ آمبولانس‌هاست. به عنوان مثال اگر یک آمبولانس بخواهد بیماری را از قیرو کارزین به جهرم منتقل کند، همراهان بیمار باید مبلغ قابل توجهی بپردازند. این مسئله به ویژه به دلیل خشکسالی‌های اخیر و پایین آمدن سطح درآمد مردم روستاها موجب آزردگی آن‌ها شده است. الان قیروکارزین اگرچه بیمارستان دارد، اما به دلیل نبود جراح متخصص مجبور به انتقال بیماران در صورت نیاز به جراحی هستند. خب! مسئولان یا تجهیزات به بیمارستان‌ها بدهند یا آمبولانس‌ها را رایگان کنند.

 یکی دیگر از مشکلات و مسائلی که شما درباره حوزه انتخابیه‌تان مطرح می‌کنید، کمبود آب شرب به‌ویژه در روستاهاست. این موضوع اکنون در چه وضعیتی قرار دارد؟

متأسفانه در این زمینه ما در سراسر حوزه انتخابیه‌مان مشکل جدی داریم. اکنون به حدود 100 روستایی که مشکل جدی در این حوزه دارند، از طریق تانکر آبرسانی می‌شود. در بعضی روستاها حتی برای دام و طیور هم آب با تانکر برده می‌شود. از سوی دیگر عشایر که از ییلاق به قشلاق می‌آیند، هیچ آبی نمی‌یابند، زیرا چاه‌ها و قنات‌ها به کلی خشک شده‌اند. متأسفانه برخی از قنات‌هایی هم که آب دارند، آب‌شان به تلخی می‌زند.

 چه اقداماتی برای رفع این معضل صورت گرفته است؟

آب روستایی سهم اعتبارات ناچیزی دارد که جوابگوی مشکلات موجود نیست. به طور مثال چاهی به عمق 300 متر، هزینه‌ای میلیاردی دارد. از سوی دیگر برخی جاها را نیز مهندسان می‌گویند برای آب مکان‌یابی نمی‌شود و آبی وجود ندارد. به هر حال ما درصدد رفع این معضل هستیم و جلسات گوناگونی هم برگزار کرده‌ایم.

 به عنوان سؤال آخر با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما از وضعیت گاز‌رسانی به شهرها و روستاهای این حوزه انتخابیه بگویید.

گازرسانی به شهرستان فیروزآب از بخش میمند تا مرکزی تقریباً به طور کامل انجام شده است و 30 روستای این منطقه از نعمت گاز برخوردار هستند و چند روستا نیز در مرحله نصب علمک قرار دارند. شهرستان‌های فراشبند و نوچین هم گاز‌رسانی شده، اما بخش درهم گازرسانی نشده و خط انتقال گاز هم به آنجا نرفته است. همچنین به روستاهای بخش آویز و کلارباله گاز کشی صورت گرفته و بقیه روستاها در مرحله مطالعه قرار دارد. در منطقه قیر و کارزین هم که اصلاً گازرسانی صورت نگرفته و دو سالی است که به طور جدی قدم‌هایی برای این مسئله برداشته شده و تنها گازرسانی 10 روستا به اتمام رسیده است. در منطقه افزرما تازه خط انتقال را شروع کرده‌ایم و برای نجف‌آباد و اسلام‌آباد هم پیمانکار مشخص شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet