هدر اصلی
1389/08/02 09:48:00
سرویس صحن
در جلسه علنی امروز قرائت شد

گزارش کمیسیون فرهنگی درمورد سوال مطهری از وزیر ارشاد

**گزارش کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص سوال "علی مطهری" از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر عدم اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی و عناوین و اصطلاحات بیگانه در صحن علنی مجلس قرائت شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت ، در ادامه جلسه علنی امروز یک‌شنبه 2 آبان ماه مجلس، "ستار هدایت‌خواه" سخنگوی کمیسیون فرهنگی گزارش این کمیسیون در خصوص سوال "علی مطهری" نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر از "سید محمدحسینی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را قرائت کرد.

متن گزارش کمیسیون فرهنگی به این شرح است:

سوال آقای علی مطهری نماینده محترم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر از وزیر محترم در فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمیسیون فرهنگی مطرح و در نهایت نماینده سوال کننده اعلام کرد از توضیحات ارائه شده قانع نشده است. قلمرو سوال ملی می‌باشد.

خلاصه سوال: عدم اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

شرح‌ سوال: در چند سال اخیر شاهد بوده ایم که به کارگیری الفاظ و کلمات بیگانه خصوصاً کلمات لاتین در نامگذاری شرکت ها، فروشگاه ها، غذاخوری ها، هتل ها و کالاهای تولیدی افزایش چشمگیر پیدا کرده و اصالت فرهنگی جامعه اسلامی را مخدوش نموده است. اسامی مانند سون برای ماست baby shop و big boy و zeroten و teen sport و my peach برای فروشگاه ها و به کار بردن  کلمه sale به جای حراج یا فروش فوق العاده و غلبه کلمات و حروف لاتین در بسته بندی ها بر کلمات فارسی و نام هایی مانند سوپراستار برای غذاخوری ها و ده ها نام بیگانه دیگر بر اماکن عمومی وجاهت قانونی ندارد. طبق تبصره 6 قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه، ‌وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی موظف است با این پدیده مطابق تبصره 8 همین قانون مبارزه کند و به ترتیب اخطار کتبی دهد، نسبت به تعویض علائم و نشانه ها و تغییر اسامی قادام کند و نسبت به تعطیل موقت محل کار و لغو پروانه کار اقدام نماید، در حالی که وازرت فرهنگ وارشاد اسلامی کمترین توجهی به این موضوع مهم ندارد و اساساً این امر را یک مسئله و معظل نمی داند.

این سوال در تاریخ 9/4/88 به هیات رئیسه تقدیم شد و در زمان وزارت آقای دکتر حسینی در کمیسیون فرهنگی مطرح شد و علی رغم قانع نشدن اینجانب چند ماه به این وزارتخانه فرصت داده شد، اما کمترین اقدامی صورت نپذیرفته است و این پدیده رو به افزایش نهاده است، بنابراین لازم است که دوباره مطرح شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet