هدر موبایل
1389/08/02 11:17:00
سرویس بین الملل
بروجردی در دیدار با رئیس مجلس جمهوری کنگو اعلام کرد:

ایران مخالف نگاه استعماری و سودجویانه به آفریقاست

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مخالف نگاه استعماری و سودجویانه برخی قدرت‌های بین‌المللی نسبت به آفریقا و با اتخاذ سیاستی مستقل خواستار همکاری براساس منافع متقابل است.

به گزارش خانه ملت، "ژوستن کومبا" رئیس مجلس جمهوری کنگو صبح امروز با "علاءالدین بروجردی" دیدار و گفت و گو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار با تاکید بر اینکه توسعه همه‌جانبه مناسبات با کشورهای آفریقایی از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، افزود: ایران و کشورهای آفریقایی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بزرگی برای همکاری و ارتباط در عرصه‌های مختلف برخوردارند که براساس منافع متقابل می‌توانند کارهای بزرگی انجام دهند.

وی همچنین نگاه جمهوری اسلامی ایران به آفریقا را نگاهی ویژه خواند و اظهار داشت: همکاری‌های پارلمانی دو کشور پشتوانه عظیم دولت‌ها برای گسترش مناسبات همه‌جانبه فی‌مابین است.

بروجردی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مخالف نگاه استعماری و سودجویانه برخی قدرت‌های بین‌المللی نسبت به آفریقا و با اتخاذ سیاستی مستقل خواستار همکاری براساس منافع متقابل است.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود به فشارهای قدرت‌های بین‌المللی علیه ملت ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: ملت ایران در طول سی سال گذشته علی‌رغم همه فشارها و تحریم‌ها توانسته است به پیشرفت‌های عظیمی در عرصه‌های مختلف علوم و دانش‌های نوین از جمله فناوری هسته‌ای و نانوتکنولوژی و صنایع پیشرفته نظامی نایل آمده که بستر مناسبی برای همکاری‌های فی‌مابین است.

براساس این گزارش "ژوستن کومبا" رئیس مجلس جمهوری کنگو نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: گفت‌وگو و مذاکرات هیات پارلمانی کنگو در ایران سرآغاز فصل نوینی در همکاری‌های دو کشور است.

وی با اشاره به تجارب جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های گوناگون سیاسی ـ اقتصادی اظهار داشت: ملت و دولت کنگو خواستار استفاده از تجارب ایرانی برای حذف سلطه خارجی از کشورشان هستند.

رئیس مجلس جمهوری کنگو توسعه همه‌جانبه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران را برای کشورش بسیار مهم خواند و افزود: جمهوری کنگو خواستار استفاده از پیشرفت‌های صنعتی و علمی ایران برای رشد و توسعه کشور در امور زیربنایی و صنعتی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet