عید قربان
1389/08/02 12:18:00
سرویس بین الملل
دبیر شورای روابط واتیکان در پاسخ به نامه بروجردی:

خدشه‌دار کردن نام مذهب به هر شکل محکوم است

**دبیر شورای روابط واتیکان اعلام کرد: پاپ بندیک شانزدهم و مجموعه واتیکان کلیه اشکال نابردباری و خشونت خاصه مواردی که موجب خدشه دار شدن نام مذهب می‌شود را محکوم می‌نمایند.

به گزارش خانه ملت، اسقف "دومینیک مامبرتی"، دبیر روابط واتیکان با سایر کشورها، در نامه‌ای در پاسخ به پیام "علاءالدین بروجردی" رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد روز قرآن سوزی توسط‌ "تری جونز" کشیش آمریکایی را اقدامی نفرت انگیز خواند و تاکید کرد پاپ بندیک شانزدهم و مجموعه واتیکان به اهداف دیالوگ میان فرهنگ و مذاهب متعهد هستند و کلیه اشکال نابردباری و خشونت به ویژه مواردی که موجب خدشه‌دار شدن نام مذهب می‌شوند را محکوم می‌کنند.

متن کامل پاسخ دبیر شورای روابط واتیکان با سایر کشورها به نامه علاء‌الدین بروجردی به این شرح است:

بدینوسیله وصول نامه مورخ 9 سپتامبر جناب‌عالی را خطاب به عالی‌جناب پاپ بندیک شانزدهم در خصوص اقدام نفرت‌انگیز پیشنهاد روز قرآن سوزی از سوی کشیش "‌تری جونز" در فلوریدا اعلام می‌نمایم.

این اقدام که یک اقدام شخصی از سوی نامبرده به عناون رهبر یک کلیسای مسیحی کوچک گرفته شده، هیچ ارتباطی به کلیسای کاتولیک ندارد و آشکارا از سوی رهبران کاتولیک جهان در آمریکا و سراسر جهان و نیز از سوی مجموعه ذیربط واتیکان، شورای مسوول دیالوگ میان مذاهب محکوم گردید.

همانطوری که استحضار دارید پاپ بندیک شانزدهم و مجموعه واتیکان به اهداف دیالوگ میان فرهنگ‌ها و مذهب متعهد هستند و در جهت صلح در جهان فعالیت دارند و لذا کلیه اشکال نابردباری و خشونت خاصه مواردی که موجب خدشه دار شدن نام مذهب می‌شود را محکوم می‌نمایند.

لازم به ذکر است نامبرده در 25 سپتامبر 2006 در ملاقات با شورای کشورهای عضو سازمان‌های ذیربط مسیحی اظهار امیدواری نمود که مناسبات مبتنی بر اعتماد که میان مسیحیان و مسلمانان در طی سال‌های گذشته ایجاد شده نه تنها ادامه و استمرار یابد، بلکه از طریق دیالوگ دوستانه واحترام آمیز مبتنی بر آگاهی طرفین نسبت به ارزشهای دینی مشترک و احترام به تفاوتها بیش از پیش تقویت شود.

لطفا احترامات فائقه اینجانب را‌پذیر باشید.

اسقف دومینیک مامبرتی

دبیر روابط واتیکان با کشورها

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در شهریور ماه گذشته در نامه‌ای به پاپ بندیک شانزدهم از اقدام کشیش آمریکایی سر توهین به قرآن کریم اظهار نگرانی کرده بود و تاکید کرد، این اقدام تبعات غیر قابل پیش‌بینی و نگرانی‌کننده‌ای در سطح جهان اسلام خواهد داشت.

وی با اشاره به جایگاه والای قرآن کریم در میان مسلمانان افزوده بود، مسلمانان به هیچ وجه بی‌حرمتی به ساحت مقدس قرآن کریم را بر نمی‌تابند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet