هدر موبایل
1389/08/02 08:49:00
سرویس اقتصادی
نماینده شیراز خواستار پاسخگویی وزیر اقتصاد و دارایی شد

دلایل خروج تسهیلات بانکی از استان فارس

**نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سوال خود از وزیر اقتصادی، گفت: وزیر باید در خصوص عملکرد بانک های استان فارس در رابطه با خروج تسهیلات بانک از این استان را در کمیسیون اقتصادی ارائه کند.

"جعفر قادری"  نماینده شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه 95 درصد تسهیلات بانکی استان فارس در استان های دیگر هزینه می شود، اظهار داشت: طبق آماری که بانک مرکزی اعلام کرده است 95 درصد سود سپرده بانک های استان فارس در خارج از این استان هزینه می شود.

وی ادامه داد: این درحالی است که استان فارس به دلیل کمبود منابع مالی جز استان های عقب مانده کشور قرار گرفته است.

نماینده مردم شیراز افزود: براساس آمار اعلام شده قرار بود در ماه خرداد سال جاری یک صد و دو هزار میلیارد ریال از تسیلات بانکی به استان فارس اختصاص یابد اما با وجود مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان فارس تنها 82 هزار میلیارد ریال به استان داده شد.

قادری گفت:بر اساس بسته سیاست بانک مرکزی حداقل تسهیلاتی که در بخش صنعت برا ی استان فارس در نظر گرفته شده است، بالغ بر 30 درصد از سود سپرده بانک های این استان است اما تاکنون در هیچ دوره ای این تسهیلات بیش از 14 درصد افزایش نیافت.

وی تاکید کرد: سهم استان فارس از لحاظ وسعت و جمعیت 6.5 درصد از کل کشور است اما به اندازه این مقدار سهمی از تسهیلات بانکی ندارد.

قادری با بیان اینکه از شمس الدین حسینی سوال دیگری طرح خواهد کرد، گفت: بازار بورس و سرمایه مورد دومی است که از وزیر اقتصاد سوال خواهیم کرد، هزینه انتشار اوراق مشارکت به قدری زیاد است که برای منتشرکننده آن سودی ندارد به همین دلیل بازار بورس از چنین منابع مالی خالی است.

نماینده مردم شیراز ادامه داد:منتشر کننده اوراق مشارکت سودی 17 یا 18 درصدی خواهد برد اما با هزینه تراشی های مختلف این سود به بالای 30 درصد افزایش یافته و ضرر بزرگی برای منتشر کننده آن است.

وی به راه حل این موضوع اشاره کرد و تصریح کرد: بهتر است مبلغی که نزدیک به 20 درصد سود است به بانک ها داده نشود تا در بازار پول و سرمایه همزمان در بورس فعال باشد.

جعفر قادری نماینده مردم شیراز سوال خود را روز سه شنبه 4 آبان در کمیسیون اقتصادی مطرح خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet