هدر موبایل
1389/08/03 10:18:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از امین حسین رحیمی

منطقه ویژه اقتصادی زمینه مناسبی برای توسعه استان همدان است

**"امین‌حسین رحیمی "نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی به مناسبت۲۹ مهر روز صادرات در یادداشتی که در هفته نامه پیام همدان به چاپ رسید تاکید کرد که استان همدان ظرفیت‌های بسیاری در زمینه کشاورزی دارد و در این حوزه یکی از قطب‌های کشور محسوب می‌شود. با وجود این جایگاه، متأسفانه استان همدان رتبه دوم را از نظر بیکاری در کشور به خود اختصاص داده است. این امر نشان می‌دهد نیاز به ایجاد ظرفیت‌های جدید در این حوزه به شدت احساس می‌شود تا بتوان امکانات موجود را برای رشد و توسعه استان و کاهش بیکاری به کار برد.

یکی از مواردی که می‌تواند در کنار این ظرفیت بسیار مفید باشد، بحث منطقه ویژه اقتصادی است. این موضوع مدت‌هاست در سطح استان مطرح بوده و در زمان استاندار سابق همدان، دکتر مرادی پیگیری‌هایی نیز در این زمینه صورت گرفته است. با توجه به شرایط موجود و تأثیری که این منطقه آزاد اقتصادی بر کاهش بیکاری و رشد اقتصادی استان دارد، پیگیری‌ها به صورت جدی‌تری دنبال شده است، به طوری که با سفر سوم هیأت دولت به همدان این امر به عنوان مصوبه برای استان در نظر گرفته شده است.

در صورت اجرایی شدن این امر صادرات انگور و خشکبار که محصول اصلی منطقه و به‌ویژه حوزه انتخابی ملایر است می‌تواند به راحتی صورت گیرد. خشکبار و به‌ویژه کشمش ملایر در دنیا شهرت دارد، منتها صادرکنندگان این محصولات با مشکل روبه‌رو هستند، به طوری که کشورهایی چون چین، ترکیه و هند از این فرصت استفاده کرده، محصولات خود را با نام ما به فروش می‌رسانند.

حال با وجود این ظرفیت و همچنین نیاز موجود در سطح منطقه به ایجاد اشتغال پایدار به نظر می‌رسد توجه جدی به این امر می‌تواند نتایج بسیار مثبتی را به همراه داشته باشد. از این‌رو امیدوارم این مسئله در لایحه ویژه سال 90 به مجلس ارائه شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet