هدر موبایل
1389/08/03 08:14:00
سرویس فرهنگی

مجموعه‌ای از اسناد پارلمانی بریتانیا در آرشیو کتابخانه مجلس

**مجموعه‌ای از اسناد پارلمانی انگلستان که مرتبط با مسایل سیاسی، تاریخی و اقتصادی کشور ایران‌اند، به تازگی در مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی جای گرفتند. این اسناد ناگفته‌هایی را از قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی از زبان ماموران و مستشاران بریتانیایی بیان می‌کنند.

"علی ططری"، رییس مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی،  در این باره توضیح داد: بر اساس مصوبه‌ای از جلسات شورای ارزیابی اسناد، دسترسی به اسناد آرشیوی کشورهای دیگر که با دوران مشروطه ایران، مجلس و قانون‌گذاری کشور ما مرتبط‌اند، در شمار اولویت‌ها قرار گرفت.

وی با اشاره به این که این مجموعه با انجام پاره‌ای از مذاکرات به این مرکز اسنادی راه یافت، گفت: اغلب این سندها مربوط به سال‌های 1870 تا 1914 میلادی‌اند. از آنجا که ایران در دوره قاجار میدان رقابت میان دو قدرت روسیه و انگلستان بود، آنها برای تامین منافع خود نیازمند اطلاعات دقیقی از اوضاع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، جغفرافیایی و ... بودند که در خلال مسافرت‌های ماموران، مستشاران و دیگر عناصر خود به ایران، این اطلاعات را به دست می‌آوردند.

پژوهشگر و استاد تاریخ معاصر ایران با اشاره به این که برخی از این اطلاعات در گذشته در قالب سفرنامه‌هایی از مسافرت‌های این افراد به دست ما رسیده و منتشر شده‌اند،‌ اظهار کرد: در این مجموعه اسنادی وجود دارد که تاکنون به آنها دست نیافته بودیم. در این میان گزارشات سالانه کنسولگری‌ها و دیپلماتیک ماموران بریتانیا در شهرهای گوناگون ایران از ابتدای قرن 19 تا جنگ جهانی اول قابل مشاهده‌اند.

دبیر شورای ارزیابی مرکز اسناد کتابخانه مجلس ادامه داد: این مجموعه شامل اسناد کنسولگری‌های انگلیس در مناطق گوناگون ایران است که از آن میان می‌توان اسناد سال‌های 1894 تا 1914 اصفهان، سال‌های 1902 تا 1910 کرمان، 1902 تا 1914 کرمانشاه، 1892 تا 1907 رشت، سال‌های 1909 تا 1914 استرآباد(گرگان)، 1870 تا 1908 تبریز و آذربایجان و همچنین اسنادی از بنادر جنوبی ایران نظیر بندرلنگه، بندر عباس و خرمشهر را از سال‌های 1880 تا 1914 عنوان کرد.

نویسنده و محقق مسایل تاریخی ایران معاصر با اشاره به این که در این گزارشات به موقعیت جغرافیایی، جمعیت، صادرات و واردات کالا، اقلام کالای وارداتی و صادراتی و بهای آنها توجه شده است، عنوان داشت: تا پیش از این اطلاعات و مستنداتی کافی از گذشته برای مطالعه در این حوزه‌ها در داخل کشور نداشتیم، این مجموعه اطلاعات مناسبی را به محققان، نویسندگان و پژوهشگران حوزه‌های اجتماعی، تاریخی، سیاسی و علاقه‌مندان این دسته از منابع ارایه می‌کند.

وی با اشاره به این که این اطلاعات بر اساس مقاصد و اهداف بیگانگان به رشته تحریر در آمده‌اند، تصریح کرد: به یقین برخی از این اطلاعات از غرض‌ورزی‌ها نیز به دور نبوده‌اند، لذا محققان، پژوهشگران و افرادی که به مطالعه و تحقیق بر این اسناد همت می‌گمارند، باید با آگاهی از این مطلب، از این داده‌ها بهره‌مند شوند.

ططری اطلاعات این بخش را راه‌گشای داده‌های و ناگفته‌های تاریخی جنگ جهانی اول برشمرد و اظهار کرد: مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی در نظر دارد پس از شناسایی، دسته‌بندی و فهرست‌کردن این مجموعه، به ترجمه این اسناد همت گمارد و نتایج آن را در قالب مجموعه، اثری پژوهشی یا در تکمیل سایر تحقیقات در اختیار پژوهشندگان قرار دهد.

وی این اسناد را به‌طور اختصاصی متعلق به کنسولگری انگلستان در ایران دانست که مسایلی از قبیل گزارش‌های سالانه، مسایل اقتصادی، اقلام صادراتی، انواع اجناس و بهای آنها را انعکاس می‌دهد و از آن به مثابه مکملی برای اسناد این مجموعه توصیف کرد که تاکنون در جایی منتشر نشده‌اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet