پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1389/08/03 12:46:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از علی‌محمد بزرگواری

سفر رئیس‌جمهور به لبنان، عظمت ایران در دنیا را افزایش داد

** "علی‌محمد بزرگواری" نماینده مردم دهدشت و بهمئی درمجلس شورای اسلامی طی یادداشتی که در نشریه امید مردم منتشر شده به بررسی آثار سفر رئیس جمهور به لبنان پرداخته است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، متن این یادداشت در پی می آید؛

سفر دکتر محمود احمدی‌نژاد به لبنان، عظمت کشور و ملت ایران را در دنیا و در بین کشورهای مسلمان بیش از پیش افزایش داد. استقبال از رئیس‌جمهور چشمگیر و کم‌نظیر بود.

سران آمریکا، رژیم صهیونیستی، انگلیس و فرانسه برای انجام نشدن این سفر اقدام به جوسازی و غوغاسالاری کردند، ولی برخلاف میل باطنی آنها این سفر با موفقیت هر چه تمام‌تر انجام شد.

بنابراین همچنان که روند تحولات سیاسی ایران و لبنان نشان می‌دهد، دیدار سران و رؤسای جمهوری دو کشور از پایتخت‌های یکدیگر با توجه به عمق و گستره روابط دو طرف به ویژه فضای مثبتی که پس از پیروزی جنبش مقاومت اسلامی لبنان بر ارتش صهیونیستی در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ بر روابط دو کشور حاکم شده است، یک موضوع معمولی بوده است و در چنین وضعیتی این سؤال مطرح است که چه عواملی موجب خبرساز شدن سفر کنونی رئیس‌جمهور کشورمان به لبنان شده است و در چنین وضعیتی چه نتایجی را می‌توان از این سفر انتظار داشت؟ بررسی‌های کنونی حاکی‌است صهیونیست‌ها در پشت جنجال رسانه‌ای و حاشیه‌سازی سفر رئیس‌جمهور به لبنان قرار دارند؛ اما همچنان‌که سخنگوی وزارت کشورمان گفت این خبرسازی‌ها و حاشیه‌پردازی‌ها با هدف تحت‌الشعاع قرار دادن اصل سفر صورت می‌گیرد. به نظر می‌رسد، چند عامل موجب وحشت و نگرانی رژیم صهیونیستی شده است. نخست اینکه این بازدید صحنه‌های شکست تاریخی ارتش صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه را که زخمی عمیق بر پیکره این رژیم ایجاد کرده است، بار دیگر برای صهیونیست‌ها تداعی کند و در همان حال موجب تقویت روحیه مقاومت شود. دوم اینکه خودداری آمریکا و کشورهای غربی از تجهیز و تسلیح ارتش لبنان موجب شده است، مقامات این کشور ایران را به عنوان محلی برای تأمین نیازهای دفاعی خود، مدنظر قرار دهند که این موضوع وحشت صهیونیست‌ها را دوچندان کرده است.

سوم اینکه رژیم صهیونیستی از این نگران است که سفر رئیس‌جمهور ایران به لبنان و استقبال گسترده طوایف مختلف لبنانی فتنه‌انگیزی‌های جدید این رژیم را در دامن زدن به اختلافات داخلی از طریق دادگاه ترور حریری به طور کامل به شکست کشاند.

پیشتر، افشاگری‌های به موقع سیدحسن نصرالله و همچنین صدور حکم بازداشت شاهدان دروغین ترور حریری از سوی دستگاه قضایی سوریه ضربات اساسی به این فتنه‌انگیزی‌ها وارد کرده بود و استقبال گسترده طوایف مختلف لبنانی از سفر دکتر احمدی‌نژاد می‌تواند تیر خلاصی به آن باشد. این سفر می‌تواند به دو صورت روند روبه گسترش روابط و همکاری‌های ایران و لبنان شتاب دهد؛ از این لحاظ می‌توان گفت که تجربه روابط و همکاری‌های ایران و سوریه که بر اساس آن برای ارتقای روابط و همکاری‌های تجاری و اقتصادی به سطح همکاری‌های سیاسی و دفاعی کوشش می‌شود به روابط ایران و لبنان نیز تعمیم داده می‌شود. بر اساس آنچه سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت اعلام کرد، هدف عمده سفر آقای احمدی‌نژاد به این کشور حمایت از وحدت لبنان و شناخت و پیگیری مناسبات اقتصادی و تجاری میان دو کشور است.

در چنین فضایی سفر دکتر احمدی‌نژاد به لبنان که در اصل در پاسخ به سفر قبلی میشل سلیمان به ایران صورت می‌گیرد، به روابط و همکاری‌های دوجانبه سرعت می‌دهد و در عین حال افق‌های جدیدی برای افزایش نقش و فعالیت شرکت‌های ایرانی در اجرای طرح‌های این کشور ایجاد می‌کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet