حلول ماه ربیع الاول
1389/08/03 11:50:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون امنیت ملی:

گروه 1+5 واقعیت ایران هسته‌ای را بپذیرد

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در صورتی که ایران ابتکار عمل را در مذاکره با گروه ۱+۵ به دست گیرد و این گروه نیز واقعیت ایران هسته‌ای را بپذیرد، مذاکرات نوامبر نتیجه بخش خواهد بود.

"مهدی سنایی" در گفت و گو با ایرنا با اشاره به مذاکرات قریب الوقوع ایران با گروه 1+5 اظهار داشت: ورود به گفت‌ وگوها از این جهت که مواضع جمهوری اسلامی ایران بدون واسطه و با شفافیت به اعضای این گروه ارایه می‌شود، مفید است.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران با استفاده از ساختار این گفت و گوها می تواند به مرور استفاده از حق مشروع خود در فناوری صلح آمیز هسته‌ای را به جامعه بین الملل بقبولاند و این گروه را مجبور به پذیرش این واقعیت‌ها کند.

سنایی تاکید کرد: این گفت و گوها بازی ' همه یا هیچ نیست ' بلکه باید به گونه‌ای عمل کرد که از طریق همین‌ گفت و گوها دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و چارچوب مورد نظر تهران به طرف مقابل تحمیل شود.

وی خاطر نشان کرد که طرف غربی نیز تاکنون در قبال موضوع هسته‌ای ایران همین سیاست را در پیش گرفته است یعنی از سویی تحریم وضع می کند و از سوی دیگر به دنبال برقراری گفت و گو با تهران است و با این سیاست سعی دارد تا دیدگاه خود را به مسوولان جمهوری اسلامی ایران تحمیل کند.

سنایی افزود: شرکت در این دور از گفت و گوها باید منوط به گرفتن ابتکار عمل مذاکرات از سوی جمهوری اسلامی ایران باشد زیرا در صورتی که این گفت و گو به منزله بازی کردن با قاعده‌ای باشد که طرف غربی آن را تعیین می کند، سودمند نخواهد بود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد که حتی اگر بخشی از شرایط مورد نظر جمهوری اسلامی ایران مورد پذیرش طرف مذاکره‌کننده شود، در این صورت می‌توان به نتیجه بخش بودن آن امیدوار بود.

سنایی ابهام زدایی را مهمترین فایده گفت و گو دانست و گفت: برای گرفتن نتیجه از این مذاکرات باید ابتکار عمل را به دست بگیریم و عناصر و مولفه‌های جدیدی را وارد گفت‌وگو ها کنیم.

وی افزود: هرگونه نتیجه بخشی این گفت و گوها منوط به این است که کشورهای 1+5 واقعیت ایران هسته ای را بپذیرند.

سنایی افزود: پذیرش دانش و توان هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران می‌تواند مبنایی برای این گفت و گوها باشد و در این صورت گفت و گوها برای 1+5 هم نتیجه بخش خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet