خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/08/03 14:52:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سلیمی:

توجه نمایندگان به وظایف ذاتی خود برکات زیادی را به دنبال دارد

**نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی نمایندگان هیچ نقشی در جریان مذاکرات جلسات علنی نهاد قانونگذاری ندارند، از غفلت رسانه‌ها نسبت به این مسئله ابراز تاسف کرد.

علی‌رضا سلیمی نماینده مردم مردم محلات در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، ضمن تاکید بر لزوم توجه نمایندگان به وظایف ذاتی خودشان، اظهار داشت: نمایندگان مجلس بر اساس قانون اساس 2 وظیفه عمده بر عهده دارند که اولین و اصلی‌ترین وظیفه آنها قانون‌گذاری است.

وی افزود: قانون‌گذاری وظیفه بسیار حساسی است که نیاز به مطالعه عمیق و دقیق و همچنین زمان شناسی و اولویت بندی مسائل و نیز تسلط کافی بر مبانی دارد.

سلیمی ادامه داد: قانونگذاری توسط نمایندگان مستلزم رعایت نکات یاد شده است، بر این اساس باید گفت که نمایندگان باید برای ایفای درست وظایف نمایندگی توجه لازم را به موارد یاد شده داشته باشند.

 

* متاسفانه نمایندگان به دنبال مسائل حاشیه‌ای هستند

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در تشریح دومین وظیفه نمایندگان در خانه ملت گفت: نمایندگان باید بر عملکرد دیگر دستگاه‌ها نظارت داشته باشند که این مسئله نیز شرایط خاص خود را دارد، بر این اساس نمایندگان باید با اشراف اطلاعاتی و علمی اقدامات و فعالیت‌های دیگر دستگاه‌های را رصد کنند که این مسئله نیازمند توجه خاص نمایندگان به برخی مسائل است تا نمایندگان بتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

سلیمی خاطرنشان کرد: البته ابزارهایی هم برای نمایندگان در راستای ایفای 2 وظیفه یاد شده در نظر گرفته شده است و اختیاراتی به نمایندگان داده شده است.

وی در این رابطه افزود: به طور مثال نمایندگان برای نظارت بر امور دیگر دستگاه‌ها می‌توانند به وزراء تذکر دهند و از آنها سؤال کنند و حتی وزراء را استیضاح نمایند، بنابراین مسائل یاد شده در واقع ساز و کاری است که قانون اساسی برای نظارت هر چه بیشتر نمایندگان بر روند امور اجرایی در کشور در نظر گرفته است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس بیان داشت: متاسفانه در حال حاضر نمایدگان به جای پرداختن به دو کارکرد اصلی خود یعنی نظارت و قانونگذاری به دنبال مسائل حاشیه‌ای هستند.

وی در ادامه به بیان مثالی در خصوص پیگیری مسائل حاشیه‌ای از طریق نمایندگان پرداخت و گفت: متاسفانه مردم شناخت دقیقی از وظیفه نمایندگان ندارند و نماینده را به عنوان مسئول قوه مجریه شهرستان مورد نظر خود می‌دانند در حالی که چنین نیست.

 

* ورود نمایندگان در مسائل اجرایی اشتباه است

سلیمی گفت: مردم مطالباتی را از نمایندگان خود مطرح می‌کنند و برخی از نمایندگان نیز به دلیل پاره‌ای از ملاحظات از جمله حفظ موقعیت خود در این امور دخالت می‌کنند.

نماینده مردم محلات خاطرنشان کرد: وظایف قوه مجریه آنقدر گسترده‌ است که اگر یک نماینده در آن ورود پیدا کند از وظایف اصلی خود باز خواهد ماند.

وی با اشاره به تدوین توصیه‌نامه از سوی نمایندگان به دستگاه‌های اجرایی اظهار داشت: این توصیه‌نامه‌ها که از سوی نمایندگان به ارگان‌های مختلف نوشته می‌شود دارای مشکلات قانونی است و اگر این توصیه نامه‌ها اجرایی و عملیاتی هم نشود فردی که مورد توصیه قرار گرفته نگاه دیگری به نماینده خواهد داشت.

سلیمی همچنین بیان داشت: مسائل یاد شده موضوعاتی است که در حال حاضر نمایندگان را از مسیر قانونی که باید در آن حرکت کنند باز داشته است.

وی تاکید کرد: نمایندگی در واقع ریل گذاری برای حرکت قوه مجریه است، بر این اساس دخالت برخی نمایندگان در مسائل قوه مجریه قابل اغماض نیست و باید برای رفع این مشکل فرهنگ سازی کرد.

نماینده مردم محلات همچنین اظهار داشت: به دلیل اینکه در خصوص وظایف نمایندگان فرهنگ‌سازی به قدر کافی صورت نمی‌گیرد و نگاه مردم به نماینده نگاهی متفاوت است باعث شده که در کشور یک خلاء وجود داشته باشد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس بیان داشت: باید در زمان مناسب این خلاء مورد بررسی قرار گیرد تا اولویت‌های کشور ضربه نبیند و مشمول مرور زمان نشود، چرا که باید با شتاب هر چه بیشتر دورنمای وضعیت کشور را ترسیم کنیم.

 

* دخالت نمایندگان در مسائل اجرایی، معضلی قدیمی است

سلیمی در ادامه علت عدم حرکت سریع کشور را برخی نقصان‌ها و عدم توجه افراد به مسئولیتشان دانست و افزود: این نارسایی‌ها همان مسائلی است که ذکر کردیم بر این اساس باید در راستای فرهنگ سازی هر چه بهتر عمل کنیم تا اینکه نگاه مردم به وظایف نمایندگان عضو شود و مردم از یک نماینده انتظار داشته باشند که در راستای وظایف ذاتی خود حرکت کند.

وی ضمن انتقاد از رسانه‌ها و صدا و سیما در راستای اطلاع رسانی دقیق به مردم در خصوص وظایف نمایندگان خانه ملت گفت: رسانه‌ها و صدا و سیما در این زمینه می‌توانند بیشتر نقش ایفا کنند، گاهی مواقع می‌بینیم که خود صدا و سیما با انجام مصاحبه با نمایندگان و سؤال از آنها در مورد پروژه‌های اجرایی در حوزه انتخابیه‌شان به برخی مسائل دامن می‌زند.

سلیمی نگرش کنونی که نسبت به نمایندگان در میان عموم مردم وجود دارد را نوعی عوام زدگی دانست و ادامه داد: این عوام زدگی موجب کندی حرکت کشور شده است، بر این اساس اگر می‌خواهیم که مجلسی پر نشاط و شاداب و پر حرکت داشته باشیم، باید مجلس را به مسیر اصلی خود برگردانیم و نمایندگان نیز به وظایف ذاتی خود بیشتر توجه داشته باشند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه معمولا مجالس کشور در سال‌های بعد از انقلاب گرفتار چنین معضلی بوده‌اند، اظهار داشت: البته درگیری نمایندگان در خصوص مسائل و پروژه‌های عمرانی حوزه انتخابیه‌شان در برخی از مجالس کمتر و در برخی مجالس بیشتر بوده است ولی در مجموع باید گفت که این مشکل از ابتدای انقلاب وجود داشت.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی و مسئولان عالی این دستگاه‌ها گاهی به مسائل یاد شده دامن می‌زنند و کار مردم را با مشکل مواجه می‌کنند.

 

* برخی برای پیشبرد اهداف غیر قانونی خود از توصیه‌نامه نمایندگان استفاده می‌کنند

وی در این رابطه گفت: مثلا شاهد هستیم که یک مسئول در شهرستان از ارباب رجوع می‌خواهد که از نماینده توصیه نامه بیاورد که البته این مسئول اغراض خاصی را از این کار دنبال می‌کند.

سلیمی افزود: برخی مسئولین به مردم می‌گویند که اگر از نماینده توصیه نامه بیاورید کارتان سریعتر انجام می‌شود در صورتی که این مسئله درست نیست چرا که اگر ارباب رجوع خواسته قانونی دارد آن مسئول باید کار ارباب رجوع را انجام دهد و اگر در خواست ارباب رجوع غیر قانونی است حتی با توصیه نماینده نیز نباید آن را انجام داد.

نماینده مردم محلات همچنین بیان داشت: با وجودی که مجلس قوه قانونگذار است ولی معمولا بعضی مراجعین به نماینده انتظار دارند که نماینده کارهای فراتر از قانون و غیر قانونی برای آنها انجام دهد و این یکی از شگفتی‌های دوران ما است که نماینده‌ای که خود قانون گذاری می‌کند توصیه نامه بر خلاف قانون می‌نویسد.

سلیمی گفت: برخی از مراجعین به نمایندگان برای پیشبرد اقدامات غیر قانونی خود از توصیه نامه‌های نمایندگان استفاده می‌کنند، بر این اساس اگر واقعا به قانون پایبند باشیم و مجریان به دنبال اثبات خود نباشند قطعا مسائل و مشکلات کشور سریعتر حل خواهد شد.

وی اظهار داشت: البته مسائل و مشکلات نمایندگان دو طرفه است، یعنی هم این مشکلات از سوی مردم و هم از سوی مسئولین مطرح می‌شود و در واقع مسئولان برای استفاده از رانت نمایندگان علاقمند هستند تا توصیه‌ نامه‌هایی را از نمایندگان داشته باشند و از آن طرف نمایندگان برای اینکه اثبات کنند توانایی برخی اقدامات را دارند بی میل نیستند که نامه‌هایی را برای مسئولان بنویسند تا در انتخابات آتی از طریق اقداماتی که در طول دوره نمایندگی انجام دادند رای بیشتری را در سبد خود داشته باشند.

 

* نماینده نباید کار اجرایی انجام دهد

نماینده مردم محلات در بخش دیگری از این مصاحبه با اشاره به عدم توجه برخی دستگاه‌ها به توصیه نامه نمایندگان و همچنین بی احترامی به توصیه نامه نمایندگان از سوی برخی دستگاه‌ها اظهار داشت: همانطوری که قبلا ذکر کردم این مشکلی دوسویه است، بر این اساس گاهی خود مسئولین علامت‌های را به نماینده می‌دهند و گاهی هم خود نماینده ابراز علاقه می‌کند تا اینکه رای طرف مقابل را در سبد خود داشته باشد و به همین جهت نماینده توصیه نامه‌ای را به مسئولین می‌دهد.

سلیمی ضمن تاکید بر اینکه نماینده نباید کار اجرایی انجام دهد گفت: درگیری بیش از اندازه نماینده در مسائل اجرایی و امور مردم باعث می‌شود که نماینده از ایفای وظایف ذاتی خود غافل بماند و در واقع وظایف اصلی نماینده به وظیفه حاشیه‌ای برای نماینده بدل می‌شود و در عمل قانونگذاری به کار دسته چندم نمایندگان تبدیل و در این بین نامه نگاری‌ برای رفع امور مردم به کار اصلی و دسته اول نماینده بدل خواهد شد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس بیان داشت: متاسفانه شاهد هستیم که حتی برخی مواقع برخی نمایندگان در صحن علنی مجلس در حال نوشتن توصیه نامه برای مردم هستند، بسیاری از مواقع می‌بینیم که نمایندگان روی میز‌های خود نامه‌های مردمی را مطالعه می‌کنند در حالی که یک نماینده باید در صحن علنی در جریان مذاکرات باشد، ولی این طیف از نمایندگان هیچ توجهی به مذاکرات ندارند.

 

* برخی نمایندگان هیچ نقشی در مذاکرات مجلس ندارند

وی با اشاره به اینکه برخی نمایندگان هیچ نقشی در جریان مذاکرات مجلس ندارند، تصریح کرد: متاسفانه رسانه‌ها از این مسئله غافلند، ما هیچ وقت ندیدیم که صدا و سیما در خصوص وظایف نمایندگان برنامه‌ای داشته باشد.

سلیمی گفت: باید بر اساس فعالیت هر نماینده به وی کارنامه بدهیم تا ببینیم که آن نماینده تا چه انداز در صحن فعال بوده است، بر این اساس باید گفت که اگر واقعا از فعالیت نمایندگان ارزیابی داشته باشیم فضا قدری تغییر خواهد کرد.

وی اظهار داشت: تصمیم سازان که همان رسانه‌ها هستند، تا کنون نتوانسته‌اند نقش ویژه خود را در داخل مجلس تا امروز به خوبی ایفا کنند، چرا که معمولا رسانه‌ها به دنبال جذب مخاطب هستند بر این اساس معمولا اقدامات ژونالیستی و رسانه‌ای بر اقدامات فنی و حرفه‌ای آنها غالب می‌شود.

نماینده مردم محلات در مجلس در بخش دیگری از این مصاحبه اظهار داشت: اقدامات اجرایی که در حال حاضر نمایندگان انجام می‌دهند، از منظر قانون اساسی در فصل شوراها قرار دارد.

سلیمی افزود: متاسفانه شوراها در حال حاضر به شورای شهرداری تبدیل شده‌اند، فعال سازی شوراها و اطلاع رسانی به مردم در خصوص اینکه شوراها باید برخی اقدامات اجرایی را در شهرها پیگیری کند، یکی از اقداماتی است که رسانه‌ها باید دنبال کنند.

وی با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات که در مجلس در حال بررسی است بیان داشت: اگر واقعا انتخابات مجلس را استانی کنیم، تا حدی خواهیم توانست که مسیر غلط وظایف نمایندگی را اصلاح کنیم، همچنین باید ادارات کل استان و شهرستان‌ها را توجیه کنیم تا خود این ادارات در امور اجرایی به دنبال رفع مشکل باشند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس خاطرنشان کرد: مردم نماینده شهر خود را انتخاب می‌کنند ولی رئیس ادارات استان توسط مردم انتخاب نمی‌شوند، بر این اساس گاهی روسای ادارات احساس مسئولیت نمی‌کنند و حتی متاسفانه برخی از این افراد مسائل خود را به نماینده ارجاع می‌دهند و توپ را در زمین نماینده می‌اندازند و خودشان نیز در اتاق امن و دربسته مشغول مباحث فردی و حاشیه‌ای می‌شوند.

 

* رسانه‌ها انحراف نمایندگان از وظایف اصلی خود را به آن‌ها گوشزد کنند

سلیمی همچنین بیان داشت: باید کاری کنیم که وزارتخانه‌ها مدیران خود را ارزیابی کنند، چرا که در حال حاضر وزارتخانه‌ها و ادارات کارکرد خاص خود را ندارند و متاسفانه بسیاری از مسئولینی که در برخی از پست‌ها گماشته شده اند بر اساس توصیه برخی افراد به مسئولیت دست یافته‌اند و این طور نبوده که این افراد درجات اداری را یکی پس از دیگری پیموده باشند.

وی ادامه داد: در بسیاری از مواقع شاهدیم که مدیران از بیرون به یک دستگاه تحمیل می‌شوند که در این موارد مدیر یاد شده علاوه بر آنکه از دستگاه تحت امر خود هیچ شناختی ندارد مشکلاتی را در ادارات به وجود خواهد آورد.

سلیمی خاطرنشان کرد: مدیران عالی بسیاری از وزاتخانه‌ها به دلیل عدم شناخت مجموعه خود توان رفع مشکلات را ندارند و این مسئله باعث می‌شود که نمایندگان وارد عرصه شوند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ضمن تاکید بر فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در مورد وظایف اصلی نمایندگان در جامعه اظهار داشت: باید از مردم بخواهیم که مطالبه اولیه آنها از یک نماینده وظایف ذاتی نماینده، یعنی قانونگذاری و نظارت باشد و در صورتی که نماینده‌ای از وظایف اصلی خود منحرف شد رسانه‌ها این مسئله را به او گوشزد کنند.

 

* توجه نمایندگان به وظایف ذاتی خود برکات زیادی را به دنبال دارد

سلیمی در ادامه ضمن انتقاد از عملکرد شوراها در مناطق مختلف کشور گفت: متاسفانه شوراها در حال حاضر به شوراهای شهرداری تبدیل شده‌اند، چرا که این شورا در خدمت شهرداری است، به همین دلیل این شورا نمی‌تواند کارکرد و وظیفه اصلی خود را به خوبی انجام دهد، براین اساس باید گفت که در حال حاضر شوراها در ضعیف‌ترین حالت ممکن نگه داشته شده‌اند.

وی در این رابطه افزود: تقویت شوراها و مسئولیت خواستن از آنها قطعا می‌تواند بخشی از مشکلات کشور را حل کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در بخش دیگری از این مصاحبه به ثمرات توجه نمایندگان به وظایف ذاتی خودشان اشاره کرد و گفت: قطعا توجه نمایندگان به وظایف ذاتی خود برکات زیادی را به دنبال دارد، در حال حاضر بسیاری از مشکلات کشور به این دلیل است که یا خلاء قانونی داریم و یا اینکه قانون ضعیف است و یا اینکه قوانین به صورت موازی هستند که این 3 مشکل باعث مشکلاتی در کشور شده است.

سلیمی با اشاره به فرمایشات رهبر انقلاب در خصوص مجلس گفت: طبق فرمایش ایشان کار مجلس ریل گذاری برای دولت است، بر این اساس زمانی که مجلس به وظیفه ذاتی خود عمل نکند و نتواند برای دولت به خوبی ریل گذاری کند قطار پیشرفت کشور به موقع و به نحوه مطلوب نمی‌تواند به هدف برسد.

نماینده مردم محلات در پایان تاکید کرد: بازگشت مجلس به وظیفه اصلی خود برکات فراوانی را برای کشور و مردم خواهد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet