پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1389/08/04 08:56:00
سرویس اقتصادی
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس

نیازی به واردات گندم نداریم

**رییس کمیسیون کشاورزی اخذ مجوز برای واردات اقلام کشاورزی را به معنای واردات بر اساس نیاز اعلام شده توسط وزارت کشاورزی عنوان کرد و گفت: چون سیستم ثبت واردات بصورت کامپیوتری است احتمال اعمال نظر افراد و رانت خواری وجود ندارد.

"عباس رجایی" رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با بیان این مطلب که تاکید مجلس برای اخذ مجوز در مورد واردات اقلام کشاورزی برای جلوگیری از ضرر کشاورزان است، گفت: اخذ مجوز به معنای این است که در ابتدای سال لیست کالاهای مربوط به حوزه کشاورزی و مقدار آن توسط وزارت جهاد کشاورزی به وزارت بازرگانی ابلاغ شود تا واردات بیش از نیاز صورت نگیرد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب با انتقاد از کسانی که موضوع " امضای طلایی" و رانت‌خواری در حوزه واردات اقلام کشاورزی را مطرح می‌کنند، گفت: سیستم اعطای مجوز واردات و ثبت سفارش در حوزه اقلام کشاورزی به گونه‌ای است که وارد کنندگان برخورد مستقیم با مسئولان و کارمندان وزارت بازرگانی ندارند، از همین رو امکان سو استفاده در اعطای مجوز و رانت خواری وجود ندارد.

رجایی همچنین افزود:در حال حاضر بر اساس قانون مصوب مجلس تنها راه واردات اقلام کشاورزی این است که افراد بعد از اعلام نیاز وزارت کشاورزی، به ثبت سفارش در وزارت بازرگانی اقدام کنند.

رییس کمیسیون کشاورزی در تشریح مکانیزم واردات اقلام کشاورزی بعد از تصمیم مجلس برای جلوگیری از واردات بی‌رویه، گفت: وزارت جهاد کشاورزی در ابتدای هر سال با محاسبه میزان تولیدات بر اساس اراضی زیر کشت و کم کردن این مقدار از میزان مصرف داخلی، مقدار نیاز به واردات را تعیین می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: در شرایط فعلی نیازی به واردات گندم نداریم و در مورد اقلام دیگر مانند برنج، شکر، روغن خام و پنبه نیز تنها به مقادیر کمی واردات نیاز داریم و از سوی کمیسیون کشاورزی هم نظارت می کنیم که واردات بیشتر از نیاز صورت نگیرد.

برخی از افراد و رسانه‌ها در روزهای اخیر با مطرح کردن موضوع "امضای طلایی" از مکانیزم اخذ مجوز برای واردات اقلام کشاورزی انتقاد کردند و این مکانیزم را زمینه‌ای برای لابی‌گری اقتصادی و رانت خواری توسط برخی افراد عنوان کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet