خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/08/04 10:38:00
سرویس اقتصادی
علی عزتی

دست تولید کنندگان‌مان را به گرمی بفشاریم

**"علی عزتی" نماینده دهلران، دره شهر و آبدانان در مجلس شورای اسلامیدر یادداشتی که در هفته نامه طنین به چاپ رسیده با اشاره به اینکه اقتصاد ما این روزها، پر خبر است گفت :متولیان اقتصاد نیز سخت سرگرم سامان دادن به مشکلاتی هستند که شرایط موجود داخلی و خارجی ممکن است برای بازارهای داخلی ایجاد نماید.

در این میان بیشتر نگاه‌ها معطوف به معیشت مردم است تا کمبودها و بی‌ثباتی در بازارها کمترین فشار را به مردم وارد نماید.

خوشبختانه اخباری که توسط متولیان بازار داخلی منتشر می‌شود حاکی از ذخیره‌سازی مایحتاج مردم به اندازه کافی است تا التهاب‌های کوتاه مدت فشار کمتری به مردم وارد نماید.

با اینکه متولیان تولید نیز از حمایت از بنگاههای تولیدی کم و بیش سخن می‌رانند اما به نظر می‌رسد حمایت از تولید در شرایط فعلی تا حدودی به حاشیه رفته است. باید توجه داشت حمایت از تولید هیچ منافاتی با حمایت از مصرف کنندگان ندارد بلکه به جد باید گفت صیانت از تولید که همزاد حمایت از اشتغال است، بیشترین تأثیر را در زندگی دهکهای پایین درآمدی که عمدتاً نیروهای کار و حقوق بگیران بخش تولیدند، دارد.

بنابراین همزمان با تنظیم بازار و جبران رفاه مصرف کنندگان از طریق یارانه نقدی ضرورت دارد تا بنیان‌های تولید نیز مستحکم شوند تا نیازهای کشور از طریق تولیدکنندگان میهنی تأمین شود و نیروی کارمان نیز از ادامه اشتغال خود اطمینان یابد.

در شرایطی که به هر دلیل شرکای خارجی اقتصاد ما ناجوانمردانه در راه تأمین بخشی از نیازهای ما مشکلاتی ایجاد کرده‌اند حمایت از تولیدکنندگان داخلی علاوه بر خنثی‌سازی دسیسه خارجی، توان و مقاومت ملی اقتصادمان را تقویت خواهد کرد و نیروهای جوان ما را در ادامه فعالیت روزافزون و افزایش تولید مصمم‌تر می‌سازد.

اگر از منظر توسعه عدالت نیز نگاهی به اقتصاد داشته باشیم به طور قطع حمایت از تولید واقعی بیشترین همخوانی با عدالت واقعی را دارد زیرا هر گاه چرخهای تولید بهتر و بیشتر بچرخد نیروی کار بیشتری استخدام می‌شود و هر چقدر استخدام بیشتر باشد تحمل اقشار کم درآمد در مقابله با بحران‌ها و فشارهای اقتصادی بیشتر می‌شود.

تولیدکنندگان این روزها هم در تأمین مواد اولیه وارداتی با محدودیت مواجهند و هم آزادسازی بخشی از قیمت حامل‌های انرژی -که صد البته یک ضرورت اقتصاد ملی هم هست- هزینه تولیدشان را کم و بیش بالاتر خواهد برد بنابراین ضرورت دارد تا دستهای گرم حمایت از تولید این روزها دستان امیدوار تولیدکنندگان بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعت را به گرمی بفشارد.

علاوه بر حمایت یارانه‌ای که مطمئناً در کوتاه مدت لازم و ضروری است بهتر است راهکارهای دیگری همچون تأمین سرمایه در گردش، حمایت‌های علمی و تکنولوژیکی برای استفاده از راهکارهای کارآمد تولید، کاهش هزینه‌های مبادله، خرید تضمینی و ایجاد سازوکارهایی برای حذف سوداگری‌های ناکارآمد نیز مدنظر قرارگیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet