هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

نمایده ایلام خواستارلزوم توجه به تولید داخلی شد

سرویس اقتصادی
**اقتصاد ملی چندی است درالتهاب تحریم‌های یکجانبه و چند جانبه از یک سو و آغاز اجرای طرح هدفمند‌سازی یارانه‌ها از دیگر سو قرار گرفته و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نگران روزهای آینده هستند.
سه‌شنبه 4 آبان 1389 ساعت 11:02

گرچه متولیان اقتصاد ایران به صراحت و تأکید، از گذرسالم اقتصاد ملی از این دو گردنه خطیر سخن می‌رانند اما کارشناسان مستقل همزمان با ابراز نگرانی‌شان، از راهکارهای غلبه بر مشکلات در شرایط فعلی می‌گویند و صد البته مدیریت صحیح اقتصادی هم از سوی دولت و هم از طرف فعالان اقتصادی را راهکاری برای گذر از بحرانهای حال و پیش رو می‌دانند.

برای بررسی راهکارهای تقویت تولید داخلی در مقابله با آثار تحریم‌های بین‌المللی با " شاپور پولادی" نماینده مردم شهرستان‌های ایلام، ایوان، شیروان و چرداول، مهران و ملکشاهی در مجلس شورای اسلامی گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که از نظر خوانندگان می‌گذرد:

جناب آقای پولادی چندی است که اقتصاد ما ناخواسته با فشارها و محدودیت‌های بینالمللی روبهرو شده است. به نظر شما اولین رویکرد اساسی برای کاهش آثار این تحریمها چیست؟

در شرایط فعلی عرضه کالاهای خارجی در بازار داخلی با محدودیت مواجه شده و این محدودیت به دلیل اینکه یکباره اتفاق افتاده، دو مشکل ایجاد می‌کند، اولین مشکل افزایش قیمت کالاهایی است که بخشی از نیاز داخلی به این کالاها از خارج وارد می‌شود مشکل دوم در خصوص کالاهایی است که بخشی از مواد اولیه آنها وارداتی است. در هر دو مورد نگاه اقتصاد ما می‌بایست به تولید درون مرزها معطوف شود و اگر این نگاه تقویت شود تحریم‌ها حقیقتاً یک فرصت برای اقتصاد ملی و تولید داخلی ما قلمداد می‌شود.

رفع موانع تولید، اتکاء به دانش و فناوری داخلی، تقویت ارتباط دانش و صنعت، حمایت از اختراع و نوآوری و کار آفرینی از راهکارهای تقویت تولید داخلی است که در شرایط موجود می‌بایست با قوت و قدرت مد نظر قرارگیرند.

چگونه میتوان تولید داخلی را تقویت نمود آن هم در شرایطی که تحریمهای اقتصادی موانع جدی در راه سرمایهگذاری و تأمین تجهیزات و تکنولوژی ایجاد کرده است؟

کاهش قیمت تمام شده کالاهای تولید داخل راهکارهای مختلفی دارد که بسیاری از آنها ارتباطی با تحریم‌های اقتصادی ندارد، مشکلاتی که بسیاری از واحدهای تولید ما دارند حتی در شرایطی که اقتصاد ما با محدودیت‌های بین‌المللی مواجه نبود نیز پابرجا بود. توجه به آیتم‌های صرفه و صلاح اقتصادی، کارایی و بهره‌وری حتی در شرایط تحریم هم گره‌گشا خواهد بود. به عنوان مثال بخش کشاورزی ما با استفاده بهینه از دانش و فناوری‌های بومی خواهد توانست محصولات بیشتر با قیمت تمام شده کمتر تولیدکند و این مسئله به معنای تأمین عمده نیازهای غذایی کشور در درون مرزها و وابستگی کمتر به بازارهای خارجی است.

در بخش‌های صنعتی و تولیدی متأسفانه هنوز از بسیاری از ظرفیت‌های تولیدی به نحو صحیحی استفاده نمی‌شود و در بسیاری از موارد واحدهای تولیدی تنها کسری از ظرفیت تولید خود را بکار می‌گیرند کافی است موانع تولید اینگونه واحدها برطرف شود آن‌وقت علاوه بر تأمین نیازهای داخلی و افزایش اشتغال حتی می‌توان به افزایش صادرات و مطالعه بازارهای جدید برای محصولات داخلی فکر کرد.

در بخش‌های صنعتی هم جوانان متخصص ما می‌توانند به یاری بخش تولید بشتابند و راهکارهایی برای افزایش کارایی و بهره‌‌وری منابع تولیدی پیدا کنند و حتی در زمینه‌هایی که وابستگی فنی و تکنولوژیکی به خارج وجود دارد متخصصین داخلی قادرند به رفع نیازهای کشور اهتمام ورزند.

چگونه میتوان متخصصین کشور را بیشتر از گذشته به خدمت گرفت تا نیازهای فنی کشور را تأمین نمایند؟

راههای مختلفی وجود دارد؛ اولین قدم این است که جایگاه علم و فناوری و تحقیق و پژوهش بیش از گذشته مورد نظر قرارگیرد و نیازها و خواسته اقشار فرهیخته و متخصص تأمین گردد و از این مهم‌تر ارتباط متخصصین و صاحبنظران با صنعت و تولید برقرار گردد. به عبارت دیگر می‌بایست در شرایط فعلی از اختراع و نوآوری و کارآفرینی به شکل ملموس حمایت کرد.

یکی از مشکلاتی که در اقتصاد ما وجود دارد این است که حاصل اختراع، تحقیق یا پژوهش متخصصین و محققین به تولید و عرضه کالا به بازار نمی‌انجامد بنابراین یکی از راهکارهای افزایش مشارکت نخبگان و متخصصین ایجاد ارتباط اقتصادی بین صاحبان دانش و فناوری و اختراع و صاحبان سرمایه است و دولت هم در این بین می‌تواند با تشویق و حمایت از متخصصین این ارتباط را تقویت کند.

 یکی از راههایی که در دنیا برای حمایت از تحقیق و توسعه مورد استفاده قرار گرفته است حمایت از مالکیت معنوی است. در حال حاضر آیا مشکل خاصی در این مورد در کشور ما وجود ندارد؟

در ایران نیز امروز اختراع و نوآوری ثبت می‌شود و مخترع قانوناً مالک اختراع خویش است. از این نظر قوانین و مقررات کافی وجود دارد و در صورتی که هر کدام از بخش‌های اجرایی معتقد به ضعف یا نبود قانون و مقررات باشند می‌توانند از طریق قانونی برای حل مشکل و تدوین قانون و مقررات مورد نیاز اقدام کنند.

به نظر بنده در حال حاضر نگاه‌ها می‌بایست به سمت اقتصادی شدن و تولیدی شدن ایده‌های نو معطوف گردد تا حاصل اختراع و نوآوری کالا یا خدمتی باشد که در بازار داخلی تولید و عرضه گردد و حتی به بازارهای خارجی صادر شود.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000