هدر موبایل
1389/08/04 11:31:00
سرویس صحن
انصاری در تذکر قانون اساسی

تبصره 3 ماده 68 طرح اصلاح الگوی مصرف مغایر قانون اساسی است

**عضو کمیسیون اقتصادی طی تذکری خواستار حذف تبصره ۳ ماده ۶۸ طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی به دلیل مغایرت با ماده ۵۳ قانون اساسی شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت جمشید انصاری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طی تذکری مطابق با بند 53 و 75 قانون اساسی تبصره 3 ماده 68 طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی را مغایر مواد 53 و 75 قانون اساسی دانست و گفت: این بند دولت را مکلف می کند به برق حاصل از منابع تجدیدپذیر از محل ارزش سوخت را به صورت تضمینی خریداری کند بنابراین خریدار مشخص است که شرکت های برق هستند و پول آن نیز از محل فروش پرداخت می شود.

نماینده زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: بنابراین دلیلی ندارد که در تبصره 3 عبارت مبهمی برای تامین این قراردادها یعنی شرکت های برق، برق را خریداری سپس به مردم می فروشند و پول را می گیرند و گردش داخلی شرکت هم هیچ مغایرتی با قانون اساسی ندارد، ولی تبصره 3 موارد مورد نیاز برای تضمین برق تولیدی منابع تجدیدپذیر از محل ارزش شوخت صرفه جویی براساس سوخت های وارداتی مایع، یعنی بخشی که قرار بوده دولت بنزین وارد کنند وارد نمی کند و صرفه جویی می شود و این می شود منابع عمومی دولت.

وی ادامه داد: قیمت های صادراتی گاز که قرار بوده به یک قیمتی صادر شود، که حالا احتمالا بیشتر صادر می شود و درآمدی هم از آنجا به دست می آید و در واقع اینجا حکمی آورده ایم که منابع مالی انعقاد قراردادهای خرید تضمینی برق از منابع تجدیدپذیر را بر عهده یک شرکت غیر از دستگاه های نیرو و بر مبنای یک منابعی که وارد خزانه نمی شود گذاشته ایم.

وی تصریح کرد: در واقع یک بار مالی را بر دولت تحمیل کرده اند و بخشی از درآمدها گردش مالی در خزانه پیدا نمی کند، در حالی که اگر تبصره 3 نباشد هم این موضوع قابل اجراست.

ابوترابی  نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت: می توانید پیشنهاد حذف تبصره 3 این ماده را دهید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet