خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/08/04 11:37:00
سرویس اقتصادی
نماینده تالش و رضوانشهر

دوراندیشی دولت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌‌ها قابل تحسین است

**طی هفته گذشته واریز نقدی یارانه‌ها به حساب‌های مدنظر در چند استان عملیاتی شد که این اقدام اولین گام در راستای اجرای طرح هدفمندی یارانه‌هاست.

پیرامون میزان یارانه واریز شده و تبعات اجرای کامل این طرح هفته نامه گلچین گفتوگویی را با "بهمن محمدیاری" نماینده مردم تالش و رضوانشهر صورت داده که در ذیل میآید:

جناب محمدیاری طی هفته گذشته وزیر بهداشت و درمان از حوزه انتخابیه شما بازدید داشتند، سفر ایشان به شهرستان شما چه نتایجی را دربرداشته است؟

خانم دستجردی وزیر بهداشت از مناطق رضوانشهر، تالش و ماسال بازدید کردند و در این سفر از بیمارستان 160 تختخوابی تالش بازدید شد که سرعت اجرای این پروژه مناسب بوده و حدود 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که ایشان نیز دستورات ویژه‌ای برای تکمیل هرچه سریعتر این بیمارستان ارائه کردند که ان‌شاء‌الله تا پایان سال 89 عملیات اسکلت‌بندی این بیمارستان را به پایان رسانده و طی 4 سال آن را به بهره‌برداری برسانند.

 از سوی دیگر از مرکز شبانه‌روزی بهداری قلعه‌سر بازدید شد و دستور دادند تا داروخانه این بهداری تجهیز و نسبت به ساخت اورژانس اقدام شود که اعتبارات مربوط به این امر نیز تأمین شد. وزیر بهداشت طی این سفر در مورد ساخت بیمارستان 32 تختخوابی تالش که بودجه دارد، قول دادند 500میلیون تومان برای آغاز پروژه تأمین اعتبار شود و بیمارستان ماسال که مرکز ICU و CCU ندارد دستور دادند که این مراکز ایجاد شود.

البته ناگفته نماند که در خصوص پزشکان متخصص که در ماسال خدمت می‌کنند به منظور تشویق برای حضور پررنگ، در نظر گرفتند که مزایای ویژه‌ای به آنها اختصاص یابد و پزشکان با رغبت بیشتر به فعالیت بپردازند.

نتایج سفر وزیر راه به کجا رسید و چه اقداماتی پیرو این سفر بناست عملیاتی شود؟

طی بازدید وزیر راه بناشد تا در رابطه با شروع پروژه کنار گذر تالش دستورات کتبی ارائه شود و همچنین درخواست 500میلیون تومان اعتبار برای راه‌های روستایی داشتیم که در این سفر تخصیص یافت که این اعتبارات علاوه بر اعتبارات استانی و ملی شهرستان بود ضمن اینکه قبلاً یک‌میلیارد تومان اعتبار برای راه ماسال به گیلامان و سایر راه‌های روستایی نیازمند بهسازی تخصیص یافته بود.

ارزیابی شما از وضعیت سایر پروژهها چگونه است و چه میزان اعتبار برای آنها در نظر گرفته شده است؟

در رابطه با سایر پروژه‌ها می‌توان به پروژه گازرسانی که طبق مصوبه مجلس بنا بود که اعتبار گازرسانی شرکت‌های گاز استانی از طریق وام تأمین شود تا نسبت به گازدار شدن روستاها که حدود 30 روستا و 3 شهرستان در مصوبه قرار دارند که با این اعتبار اقدامات اجرایی انجام خواهد شد. همچنین 400میلیون تومان اعتبار برای بام سبز گردشگری ماسال تخصیص یافت و در خصوص آبرسانی روستاها و راه‌های روستایی، طرح‌ گردشگری، تأمین آب و فاضلاب این شهرستان نیز حدود 3 میلیارد تومان جدید پیرو جلسه‌ای که با آقای عزیزی معاون محترم رئیس‌جمهور در این زمینه تشکیل شد، اختصاص یافت تا این پروژه با پیشرفت مناسب روبه‌رو شده و به رشد شهرستان کمک کند.

جناب محمدیاری طی هفته گذشته واریز یارانهها در برخی نقاط کشور آغاز شده، دیدگاه شما در خصوص مبلغ واریزی چگونه است و تبعات حاصل از اجرای این طرح را چگونه میتوان مدیریت کرد؟

اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها براساس مصوبه مجلس لازم‌الاجراست و برای این کار باید زیرساخت‌ها و کارهای لازم در این مورد انجام شود و از آنجایی که این اقدام با حساسیت روبه‌روست لذا باید با دقت و کار کارشناسی و با احتیاط عملیاتی گردد و همراستا با اجرا، جوانب امر را سنجیده تا کمترین آسیب به جامعه وارد گردد، البته دوراندیشی دولت در این زمینه قابل تحسین است که با اجرای مرحله‌ای این پروژه می‌کوشد تا بازخورد خوب و تأثیرات مثبتی بر اقتصاد ایجاد کند و امیدواریم با این اقدام در بخش اقتصاد و صرفه‌جویی انرژی که نتیجه نهایی اجرای این طرح است تأثیرات مثبتی ایجاد شود و اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها یک گام مثبت و بلند در ساماندهی اقتصاد کشور باشد.

تا پیش از این وضعیت کشاورزی در شهرهای شمالی چندان مناسب نبود و بازار برنج که عمدهترین محصول تولیدی مردم این منطقه است با معضلات بسیاری روبهرو بود، چه اقداماتی برای حل مشکل این حوزه صورت گرفته است؟

کاملاً درست است، تاکنون کشاورزی در این منطقه وضعیت مناسبی نداشته که اقداماتی که دولت و متولیان امر برای حل این معضلات قول داده بودند عملیاتی نشد و از آنجایی که بنا بود پیرامون حل مشکلات تولید داخل از واردات بی‌رویه جلوگیری شود اما عملاً‌ اقدامی صورت نپذیرفت اما با تمام این تفاسیر گمان می‌شود با وارد کردن برنج در سبد کالاها تأثیرات خوبی داشته باشد چرا که با این اقدام در حدود 10 میلیون مصرف‌کننده به بازار این محصول متصل خواهند شد و در کنار آن پرداخت یارانه‌ها اثرات بهتری بر قیمت محصولات خواهد داشت که امیدواریم این اقدامات انجام و صنعت از رکود خارج شود.

مشکلات پیرامون کارخانههای صنعتی چطور؟ آیا آنها بهبود یافتهاند؟

پیرامون جلسات و صحبت‌های صورت‌گرفته با سازمان سرمایه‌گذاری و هُلدینگ بهبود سرمایه‌گذاری و بهبود مدیریت می‌تواند تأثیرات خوبی در صنایع کشور داشته باشد که امید می‌رود این قبیل اقدامات پیشرفت صنایع و کارخانه‌های مختلف از جمله صنایع چوب و کاغذ، نئوپان، غذایی، صنایع پایین‌دستی پتروشیمی و صنعت فولاد که در این شهرستان مشغول فعالیتند را در بر داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet