ایام محرم 1398
1389/08/04 14:54:00
سرویس صحن
زنجانی حسنلویی در نطق میاندستور:

تعرفه های گمرکی شکر تیشه به ریشه این صنعت می زند

**عضو کمیسیون اجتماعی با بیان اینکه واردات بی رویه شکر و تعرفه های گمرکی زیاد تیشه بر ریشه این صنعت است گفت: ضعیف شدن این صنعت بر صنایع مرتبط نیز تاثیر منفی می گذارد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت "علی حسنلویی زنجانی "نماینده نقده و اشنویه  در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود که امروز در صحن علنی مجلس قرائت شد با بیان اینکه گویی بیان مشکلات و معضلات حوزه های انتخابیه همانند آب بر هاونگ کوبیدن است چرا که نه مسئولیت پذیری جدی در هیات رئیسه مشهود است و نه در دولت به بیان مشکلات حوزه انتخابیه خود پرداخت و گفت: علی رغم رایزنی های متعدد چند ماه اخیر بین دولت و مجلس شورای اسلامی درخصوص هماهنگی در کنترل و مدیریت واردات و حتی ممنوعیت برخی محصولات کشاورزی صورت گرفته است لیکن علی رغم گذشت زمان بسیار کوتاهی متاسفانه در اجرای هر آنچه که تدوین شده بود وقایع دلخراشی از وضعیت کشاورزان و تولیدکنندگان داخلی به خصوص در صنایع قند و شکر و وضعیت چغندرکاران ملموس می باشد که حاکی از عدم موفقیت در اجرای سیاست های نظارتی و مدیریتی واردات، به خصوص واردات شکر سفیدو شکر خام بوده است.

وی ادامه داد: بطوریکه با وجود برآورد تولید بیش از یک میلیون تن شکر، برابر آمارهای موجود از انجمن صنفی کارخانجات کشور واردات شکر 1/1 میلیون تن بوده که تا پایان آبان ماه 5/1 میلیون تن پیش بینی شده است و این رقم 60 درصد بیشتر از واردات کل سال قبل را نشان می دهد و این امر باعث اشباع بازار و انبار شن تولیدات داخلی و عدم نقدینگی کارخانجات در پرداخت مطالبات کشاورزان و نارضایتی و کاهش کشت چغندر در سال آتی را سبب خواهد شد نمی دانم سلطان کشور سال 89 چه کسی خواهد بود، آیا انتخاب شده یا هنوز باید منتظر انتخاب آب باشیم.

زنجانی حسنلویی ادامه داد: با گذشت بیش از یکصد و ده سال از قدمت این صنعت کهن در کشور و تولید شکر به عنوان یک محصول استراتژیک که خود اولیه مستقیم و غیرمستقیم بسیاری از صنایع کشور بوده و ارتذاق قشر عظیمی از جامعه روستایی و کشاورزی از طریق تولید چغندر می باشد. ضرورت تلاش مضاعف و اتخاذ تدابیری اساسی و همت والایی را در جهت حمایت از این صنعت ریشه دار دوچندان می نماید.

وی تاکید کرد: ادامه روند فعلی و واردات بی رویه شکر و نامتعارف بودن تعرفه های گمرکی تیشه بر ریشه این صنعت دیرینه خواهد زد که به عنوان صنعتی کامل بوده و ارتباط مستقیم با صنایع مختلف ازجمله: صنایع چوب و کاغذ، صنایع فلزی، صنایع لاستیک و پلاستیک؛ صنایع شیمیایی، معادن سنگ آهک، صنایع غذایی متعدد، صنایع دامی، صنیع کنسانتره دام، صنایع هادی و... دارد و ضعیف شدن آن ناخواسته بر صنایع مرتبط نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت اکنون انتظار می رود در تحقق فرمایش مقام عظمای ولایت و حمایت از تولید و اشتغال داخلی وزارت محترم بازرگانی در طی نیم سال دوم سال جاری ز واردات شکر اعم از سفید و خام اکیداً خودداری نماید تا بیش از این ضربه بر پیکرین صنعت مظلوم و کهن وارد نگردد تا با فروش محصولات خود نسبت به پرداخت سریع و به موقع مطالبات چغندر کاران و زحمتکشان اقدامات عاجل صورت گیرد.

وی همچنین خطاب به وزیر بهداشت گفت: تا کی حق بیمه برای دفترچه های درمانی عملاً نسبت 70 درصد سهم کارمند و 30 درصد خدمات درمانی اجرا خواهد شد. چرا در اجرای قانون تعلل می کنید، چرا جای بیمه شده و بیمه گذار در جامعه عوض شده و تا کی باید مردم تاوان سه انگاری و قصور مسئولان را پس بدهند. مردم مظلوم (خصوصاً قشر مستضعف) چه گناهی کرده است؟

زنجانی حسنلویی خطاب به رئیس جمهور گفت: ماده 32 چه صیغه ای است آیا منظور همان ماده هایی است که تبصره ندارد و دولت آن را پس از تصویب مصوبات بی حد و نصاب خود در استان ها بکار می بندد و همان است که استانداران، وزراء را و وزراء معاونان ریاست جمهوری را والی آخر متهم می کنند. پس اگر قضیه همین باشد محصول مصوبات دور دوم و سوم هیات محترم دولت را باید بعد از سال 1400 درو کرد. چرا که نه از بزرگراه سه راه محمد یار به عراق، نه از بیمارستان نقده واشنویه، نه از استادیوم ورزشی 5هزار نفری و نه از جاده اشنویه به ارومیه، و دهها نه دیگر خبری خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet