هدر موبایل
1389/08/04 12:55:00
سرویس فرهنگی

فهرست مجله‌های فارسی کتابخانه مجلس منتشر شد

**فهرست مجله‌های فارسی موجود در کتابخانه مجلس به کوشش "آزاده حیدری" توسط کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

کتابخانه مجلس شورای اسلامی با سابقه­ای نزدیک به یکصد سال، بخش مهمی از میراث ماندگار تمدن کهن و بزرگ کشور عزیزمان ایران را بر دوش می کشد و بر اساس رسالت تاریخی که برعهده دارد، همواره چشم به راه پویندگان و علاقه­مندان به علم و دانش است. امروز، این مرکز فرهنگی با مجموعه­ای کم نظیر، نفیس و ارزشمند پاسخگوی خیل عظیمی از پژوهشگران در حوزه­های گوناگون علم و دانش است.

در این میان مجموعۀ چندین هزار جلدی از قدیمی­ترین مجلات چاپ داخل و خارج کشور به زبان‌های فارسی و غیر فارسی، بخشی از این گنجینه گرانقدر است که در سیر پژوهش­های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... از جمله مهم­ترین منابعی هستند که فرصتی مناسب برای استفادۀ محققان و پژوهشگران این عرصه را فراهم می کنند.

این فهرست مجلاتِ پیش از این در 4 جلد با حروف «آ ـ پ»، «ت ـ ژ» و «س ـ گ» و «ل ـ ی»  منتشر شده بود، اما هم‌اینک این چهار جلد به صورت یکجا در یک مجلد منتشر شده‌اند.

در این فهرست، فهرست­نویسی مجله­ها، همانند کتب، بر پایۀ اصول فهرست‌نویسی انجام شده است. البته در انتخاب سرشناسه، به علت تغییر تنالگان(سازمان‌ها و نهاد‌ها) و یا شخصیت­های حقوقی مجله­ها در سالهای متوالی، چیدمان مجله‌ها بر اساس حروف الفبا در مخزن، و انتشار مستمر فهرست الفبایی این مجلات در قالب مجلدهای متعدد، فهرست­نویسی بر اساس عنوان مجله­ها صورت گرفته و به صاحب امتیاز و ناشر آن در صورتی که شخصیت­های حقیقی و یا حقوقی نظیر وزارتخانه­ها، دانشگاه­ها، انجمن­ها، و... باشند، شناسه افزوده تعلق گرفته است.

با رعایت این اصل، فهرست­نویسی مجله­ها بر پایه آخرین و جدیدترین شماره موجود در مخزن (آخرین شماره سال 1386)، صورت گرفته و سعی شده اطلاعات راجع به شماره­های میانی، اعم از اطلاعات مربوط به پدیدآورندگان، ناشران و ... مورد توجه و اشاره قرار بگیرد. این اسامی در بخش یادداشت تحت این عنوان آمده است: «سایر پدیدآورندگان مجلات موجود» که شامل پدیدآورندگان حقیقی و حقوقی تمامی مجلات موجود در مخزن، اعم از اولین شماره و شماره­های میانی می‌باشد. ضمناً سعی شده اسامی افراد تنها یک مرتبه ذکر شود. یعنی اگر فردی سردبیر شماره‌های مختلف باشد، تنها یکبار با عنوان «سردبیر» در شناسه­ها ذکر گردیده است.

در فهرست‌نویسی مجلات فارسی، آخرین عنوانِ موجود در آرشیو مدّنظر قرار گرفته شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet