خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/08/04 19:04:00
سرویس کمیسیون ها
الهیان در نشست کمیته حقوق بشر مجلس خواستار شد:

جنبش مردمی برای آشکارسازی نقض حقوق بشر در آمریکا

**رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خواستار شکل‌گیری جنبش مردمی برای آشکارسازی نقض حقوق بشر در آمریکا شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،‌ "زهره الهیان" در نشست تخصصی کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در آمریکا که عصر امروز سه‌شنبه 4 آبان ماه در محل کمیسیون تلفیق برگزار شد،‌ با اشاره به برگزاری اجلاس UPR در آمریکا برای بررسی میزان رعایت حقوق بشر در ایالات متحده گفت: برای اولین‌بار است که وضعیت حقوق بشر آمریکا به عنوان عضوی از شورای حقوق بشر به نقد گذاشته می‌شود.

وی با بیان اینکه آمریکا همواره مدعی حقوق بشر بوده است، اظهار داشت: این کشور در سال‌های مختلف با انتشار 150 گزارش وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف را بررسی کرده است.

وی تاکید کرد: باید تمام کشورهای جهان توجه ویژه‌ای به شرایط و فضاسازی آمریکا داشته باشند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران در طول 30 سال گذشته از انقلاب همواره سردمدار مبارزه با سلطه‌طلبانی مانند آمریکا بوده است، خاطرنشان ساخت: امروز ما شاهد هستیم که دنیا به شعارهایی که حضرت امام خمینی (ره)‌ 30 سال پیش مطرح کردند رسیده و جنبش‌های مردمی علیه استکبار جهانی شکل گرفته است.

وی تاکید کرد: ما تلاش داریم که این حرکت از سوی نمایندگان ملت ایران در مجلس نیز صورت گیرد و تشکل‌های مردمی می‌توانند در این زمینه نقش مهمی ایفا کنند. البته رسانه‌ها نیز از این موضوع مستثنی نیستند.

رییس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بررسی نقض حقوق بشر در آمریکا باید محور قرار گیرد،‌ گفت: باید دانشجویان در دانشگاه‌ها در این زمینه به ما کمک کنند مانند امضای طومارهایی در این زمینه امضا کنند که البته اطلاع‌رسانی در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار است.

الهیان یادآور شد: رسانه‌های غربی در رابطه با مسئله حقوق بشر در ایران به دروغ‌پراکنی می‌پردازند که نمونه آن را در پرونده "سکینه محمدی" شاهد بودیم به گونه‌ای که در سفر اخیر به ژنو هرجا که ما ملاقات یا جلسه‌ای داشتیم موضوع و سؤال اصلی شرکت‌کنندگان سکینه محمدی بود.

وی تایکد کرد: پیگیری نقض حقوق بشر در جهان باید برای ما بسیار اهمیت داشته باشد چرا که بی‌تفاوتی و سکوت در برابر نقض حقوق بشر در کشورهای دیگر موجب می‌شود که ما را در موضع محکوم قرار دهند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر در بخش دیگری از سخنان خود به تظاهرات اعتراض‌آمیز و اعتصاباتی که اخیراً مردم فرانسه در اعتراض به سیاست‌های "نیکلا سارکوزی" رئیس جمهور این کشور برگزار کردند اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در این زمینه کمیته حقوق بشر با نظر همکاران نامه‌ای را به "بان‌کی‌مون" و رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر ارائه دادیم تا به این موضوع رسیدگی کنند و از برخورد نامناسب با مردم فرانسه جلوگیری شود.

وی با اشاره به گزارش اخیر آمریکا در زمینه حقوق بشر اظهار داشت: آمریکا در این گزارش صراحتاً ذکر می‌کند که نقش محوری در جهانی‌سازی حقوق بشر دارد و خود را امدادرسان در خارج از مرزهای آمریکا می‌داند.

رییس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی متذکر شد:‌ از سال 1976 میلادی تاکنون، 196 مورد گزارش در ارتباط با حقوق بشر کشورهای مختلف از سوی آمریکا تهیه و منتشر شده است که 103 سازمان غیردولتی نسبت به این گزارش‌ها اعلام نظر کردند که 77 مورد از این سازمان‌ها آمریکایی هستند و اعتراضات خودشان را نسبت به موارد نقض حقوق بشر اعلام کردند.

وی با بیان اینکه سازمان‌های غیردولتی می‌توانند نقش مهم و موثری در جهت وفاق و سازماندهی فکری برای آشکارسازی نقض حقوق بشر به انجام برسانند، تاکید کرد: باید جنبش مردمی علیه استکبار جهانی شکل گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet