خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/03/26 10:12:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در نطق پیش از دستور:

مجلس در استیفای حقوق هسته ای ملت، بسته پیشنهادی را مورد بررسی قرار می دهد

علی لاریجانی گفت: مجلس شورای اسلامی در استیفاء حقوق هسته ای ملت با هوشیاری و نظارت کامل حضور داشته و بسته پیشنهادی ارائه شده را مورد بررسی قرار خواهد داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رئیس مجلس روز یکشنبه در نطق پیش از دستور خود با اشاره به دیدار هفته گذشته نمایندگان با مقام معظم رهبری اظهار داشت: این دیدار منظومه متینی برای حرکت آتی مجلس دربر داشت. این مجموعه با آنچه در پیام ایشان در افتتاح مجلس هشتم مطرح گردید سند مهمی است که هم مبانی فعالیت این مجلس را مشخص می کند و هم چشم انداز چهارسال آتی را ظاهر می نماید.

وی افزود: ما چنین اقدام ذی قیمتی را از آن مرجع عالیقدر قدر می نهیم و آن را برگرفته از رازهای نهفته در سنت اسلامی اولیاء دین می پنداریم. لذا اهمیت آن را صرفا در مراودات رسمی و شکلی خلاصفه نمی کنیم بلکه آن را منبعث از جوهره دینی نظام دانسته که عمل به آن سعادت دارین را بردارد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: قرائت رهبر فرزانه انقلاب از طراوت مردم سالاری دینی و مفهوم ولایت خداوند استحکام جایگاه مجلس و اهمیت عمل نمایندگی مجلس را نشان می دهد که فکر و ذکر نمایندگان چنانچه در طراز آداب آن رخ نماید چه در نگارش قوانین و چه نظارت بر قوا تصویری از ولایتی است که برخاسته از ولایت الهی است و به همین دلیل برای همه لازم الاجرا است و می تواند مبنای تحقق عدالت قرار گیرد.

لاریجانی ادامه داد: این نگاه از جهتی مسئولیتی سنگین بر دوش نمایندگان قرار می دهد که در اقدامات خود همیشه سنجش خدایی داشته باشیم و شغل خود را در عرفیات جاری امروز فانی نکنیم و مجلس را نماینده جریان پاسخگویی به نیازهای ملت در راستای مسئولیت الهی تلقی نماییم و به همین دلیل در تحقق دو عنصر اصلی یعنی پیشرفت و عدالت ما مماشات نخواهیم کرد.

وی تصریح کرد: از جهت دیگر قرائت رهبر معظم مسیر قوای دیگر را نیز مشخص نمود که با چنین بنیان قانونگذاری تخطی از قوانین مصوب مجلس نه تنها با قوانین جاری کشور تفاوت دارد و مستوجب عقوبت است بلکه خلل در سنت و نظام الهی تلقی شده و عین بی عدالتی است و تصور تخلف قانونی با هر انگیزه کثری در فهم مسیر اسلامی و عمل به وظیفه است.

لاریجانی یادآور شد: تاکید مجدد رهبر معظم انقلاب بر تدابیر میان قوه ای جهت حل تفاوت دیدگاه ها و سلایق مبتنی بر قانون اساسی و بهره گیری از دیدگاه مفسران قانون اساسی و آرای نخبگان قابل حل و ما را مصمم تر می نماید که با متدلوژی مشخص همکاری قوا را نظم بخشیم. پاک زیستن و عمل شفاف مجلس در ایفای وظایف خویش یعنی تدوین قوانین جامع و تاویل ناپذیر و کارشناسی شده و ناظر بر مشکلات مردم و نظارت روشن انشاالله مبنای عمل مجلس هشتم قرار خواهد گرفت.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر خاویار سولانا به تهران گفت: در چند روز اخیر هیات 1+5 به ایران تشریف آوردند و بسته پیشنهادی خود و نامه وزرا را ارائه کردند و بیاناتی هم داشتند.

وی افزود: ما از حل و فصل موضوع هسته ای ایران در مسیر مذاکره استقبال می کنیم و توجه می دهیم که خواسته ملت در این امر مطابق با نظامات بین المللی است و توصیه می کنیم به دنبال تئوری نسیان ایرانیان نباشند که وقت گذرانی است و مجلس شورای اسلامی در استیفاء حقوق هسته ای ملت با هوشیاری و نظارت کامل حضور خواهد داشت و بسته پیشنهادی ارائه شده ار مورد بررسی قرار خواهد داد.

لاریجانی همچنین با اشاره به سالگرد شهادت سربازان اسلام بخارایی، امانی، صفار هرندی و نیک نژاد اظهار داشت: یاد این عزیزان را گرامی می داریم و امیدواریم بتوانیم راه شهدای عالیقدر را ادامه دهیم.

لاریجانی در بخش دیگری از نطق خود یادآور شد: کمیسیون های مجلس مراحل آخر تکمیل خود را طی می کند و انشاالله امروز تمام خواهد شد. از نمایندگان محترم خواهشمندیم روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه در جلسات کمیسیون ها با جدیت شرکت فرمایند که طرح های مختلف ارائه شده به کمیسیون ها مورد بررسی قرار گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet