هدر موبایل
1389/08/05 09:49:00
سرویس فرهنگی
یادداشتی از سیروس برنا

بستری بر تعالی نخبگان

**نماینده مردم بروجن در یادداشتی اجتناب از برخورد سلیقه‌ای با نخبگان را بستری بر تعالی نخبگان جامعه دانسته است.

 "سیروس برنا بلداچی" در این یادداشت که نشریه زردکوه آن را منتشر کرد نوشته است:

سیاستگذاران، مجریان و قانونگذاران مجموعه نظام در شرایط کنونی، هرگونه طرح و اقدامی را باید بر اساس اول؛ تدابیر، رهنمودها و منویات مقام معظم رهبری و دوم؛ قانون اساسی و سایر قوانین موضوعه عملی کنند.

از این رو در زمینه بحث بازنشستگی زودهنگام نخبگان و استادان دانشگاه، دستگاه‌های اجرایی به ویژه وزارت علوم و شخص وزیر علوم و همکارانشان، در پیگیری طرح‌ها و برنامه‌ها باید بر اساس دو مؤلفه فوق، نسبت به انجام وظایف خود، اهتمام ورزند.

بنا بر رهنمودهای مقام معظم رهبری، نظام مقدس جمهوری اسلامی، دارای ظرفیت‌های منحصر به فردی جهت تولید و بازتولید قابلیت‌های خود است که رهبری نظام در این زمینه، با تعابیری مانند ریزش و رویش از یک سو و جذب حداکثری و دفع حداقلی از سوی دیگر سخن گفته‌اند.

مقام معظم رهبری ضرورت مهیا کردن زیرساخت‌ها و اجرای اثربخش راهبرد نهضت نرم‌افزاری را همواره یادآوری کرده و تأکید فرموده‌اند که در این راستا، طبعاً هسته و کانون اصلی عملیاتی کردن چنین نهضتی را باید در دامنه نخبگان ابزاری در حوزه‌های مختلف، جست‌وجو کرد.

وزارت آموزش و پرورش، حوزه‌های علمیه و به ویژه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اصلی‌ترین قالب و بستر تولید و تعالی نخبگان جامعه هستند که طبعاً، مدیریت و هدایت چنین بستری، ظرافت‌های خاص خود را می‌طلبد.

با این مقدمه، در زمینه بازنشستگی استادان دانشگاه که طی پنج ماه اخیر، به جد توسط مسئولان وزارت علوم در دستور کار قرار گرفته، در یک جمع‌بندی کلی، باید اذعان داشت که:

اول؛ باید از هرگونه رفتار و برخورد سلیقه‌ای اجتناب شود و هرگونه اقدامی بر محور قانون صورت پذیرد. بدیهی است که ملاک و معیار اساسی در زمینه جذب، استخدام، استمرار همکاری و بازنشستگی نخبگان و استادان علمی، پژوهشی و آموزشی دانشگاه‌ها باید بر اساس محورهایی مانند اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام و قانون اساسی قرار گیرد.

دوم؛  باید توجه داشت که برخی از این مقولات، وجهه و صبغه‌ای کیفی و درونی دارند، به این معنا که سنجش منویات قلبی، نیت‌گونه و ذهنی افراد، کاری است سخت که ظرافت خاصی دارد. اما آنگاه که منویات افراد از ذهن و قلب خارج شده و ظهور و بروز عینی یافتند، در زمینه مسائلی مانند اعتقاد به اسلام و نظام و سایر الزامات مربوط به مصالح عالیه نظام و منافع و امنیت ملی، آنگاه می‌توان در مقام قضاوت و ارزیابی درآمد و با توجه به مقالات، مکتوبات، سخنان و مواضع اعلامی و علنی افراد، از جمله استادان دانشگاه، اقدام کرد.

بنابراین در بازنشستگی استادان، به سه نکته مهم باید توجه کرد:

اول؛ از یک سو، اعتقاد و التزام عملی به عنوان یکی از ارکان مهم ارزیابی و قضاوت هست و باید باشد.

دوم؛ پاسداشت و قدرشناسی و بهره‌مندی از تجارب گرانبار استادان پا به سن گذاشته، ظرفیت میمونی است که مسئولان ذیربط باید تلاش نمایند در حد اعلا، مجموعه دستگاه دانشگاهی را از آن بهره‌مند سازند. 

سوم؛ طبیعی و بدیهی است که استادان با سابقه کار بالای 20 سال، خود نیز باید به جد در راستای ارتقای کارآمدی و اثربخشی خود، به ویژه در سطوحی مانند ارتقا از دانشیاری به استادی، اقدامات لازم را به عمل آورند.

در پایان باید یادآوری کرد که استادان دانشگاه، مانند سایر کارکنان کشوری، می‌توانند پس از 30 سال خدمت، نسبت به بازنشسته  کردن خود اقدام کنند، همچنان که باید تأکید کرد برابر با مفاد مندرج در قانون خدمات مدیریت کشوری، مسئولان دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها و نیز گروه‌های آموزشی، می‌توانند در صورت نیاز به خدمات استادان، حداکثر تا سقف 35 سال تمام، از خدمات آنان بهره‌مند شوند.

و کلام آخر اینکه با توجه به اینکه در شرایط کنونی، برخی از تشکیک‌ها و شبهات مطروحه را باید سنجید و پاسخ داد، جا دارد مسئولان محترم وزارت علوم، در راستای مسئولیت پاسخگویی به افکار عمومی، به ویژه در حوزه نخبگان، پاسخ‌ها و روشنگری‌های لازم را در این زمینه به عمل آورند تا از هر گونه شبهه‌افکنی که منجر به برخی از بی‌انگیزگی‌های احتمالی نیز می‌شوند، جلوگیری شود و روحیه شادابی، نشاط، امید به آینده و کارآفرینی و خلاقیت را در بدنه دستگاه‌های علمی، آموزشی و پژوهشی بیش از پیش تسری بخشند

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet