هدر موبایل
1389/08/05 10:23:00
سرویس فرهنگی
عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت

سوء‌مدیریت‌ها باعث بی‌میلی پزشکان به طرح پزشک خانواده شده است

**عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی برخی سو مدیریت ها را دلیل استقبال نکردن پزشکان از طرح پزشک خانواده دانست.

 "عبدالعزیز جمشید زهی" در گفت وگو با نشریه مندیل گفت: اجرای نادرست و سوء‌مدیریت‌ها در آغاز اجرای طرح پزشک خانواده سرانجام خوبی را برای اجرای سراسری آن رقم نمی‌زند.

نماینده مردم  سراوان افزود: در همین رابطه عدم امنیت، سیستان‌وبلوچستان را نیز بدنام کرده است و مسئولان هم برای شانه خالی کردن از کار، آن را بهانه می‌آورند.

جمشیدزهی افزود: جاده‌های ما از 10-15 سال پیش بسیار بهتر شده، تا پیش از این پزشکان را با خودروهای فرسوده در شهرها و روستاها جابه‌جا می‌کردند ولی هم‌اکنون با اتومبیل‌های بهتری جابه‌جا می‌شوند.

عضو هیأت‌رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان گفت: حقوق پیش‌بینی شده برای پزشکان در طرح نام برده قابل توجه است و نمی‌توان از آن به عنوان دلیلی برای عدم استقبال پزشکان از این طرح نام برد. گفت‌وگوی  مندیل  با نماینده مردم شهر سراوان بخوانید:

 مدتی است که طرح پزشک خانواده در شهر سراوان، حوزه انتخابیه شما در حال اجراست. این طرح در چه شرایطی است؟

متأسفانه نتوانسته‌اند نیرو جذب کنند. من در آخرین سرکشی که از مراکز بهداشتی حوزه انتخابیه‌ام داشتم، هنوز برخی مراکز فاقد پزشک هستند.

فقط شهر سراوان برای اجرای این طرح در حوزه انتخابیه شما انتخاب شد و برای این یک شهر هم نتوانستند نیرو جذب کنند؟

این طرح از ابتدا قرار بود فقط در شهر سراوان باشد ولی چند شهر دیگر هم اضافه شدند مثلاً کنارک؛ بهانه‌شان هم این است که از طریق هواپیما قابل دسترسی است اما نمی‌دانم چرا وقتی یک شهر را انتخاب می‌کنند، برای همان یک شهر هم نمی‌توانند نیرو جذب کنند، شهرهای دیگر را هم اضافه می‌کنند.

برای جذب نیرو چه مشکلاتی هست؟ به نظر می‌رسد حقوق قابل توجهی هم در مناطق محروم برای پزشکان در نظر گرفته شده است؟

مشکل اصلی نحوه اجرای طرح پزشک خانواده است، وزارت رفاه با وزارت بهداشت اختلاف‌‌نظرهایی دارند. سوء‌مدیریت‌ها هم به این مسئله دامن می‌زند.

اضافه شدن شهرهای جدید برای اجرای طرح به پیشنهاد چه سازمان و وزارتخانه‌ای است؟

این پیشنهاد در استان صورت گرفت. ما از مرکز چنین دستوری نداشتیم.

وقتی طرح معرفی می‌شود و مراحل آن‌هم مشخص می‌شود آیا می‌توانند در نحوه اجرای آن چنین تغییراتی را ایجاد کنند؟

برای من هم جای سؤال دارد که این اتفاق افتاده است. متأسفانه در اجرا ضعیف عمل کردند و نتوانستند با توجه به واقعیت موجود و برنامه‌ای که در طرح بود آن‌را در استان ما اجرا کنند.

نیروهای بومی لازم برای این طرح را ندارید یا از استان‌های همجوار هم پزشکان از این طرح استقبال نکردند؟

بزرگ‌ترین مشکل ما مسئله امنیت است که آن‌را بزرگ کرده‌اند. استان‌های دیگر هم مشکلات امنیتی شبیه ما و یا شاید بیشتر از ما دارند اما این مسئله را آنچنان در سیستان‌وبلوچستان بزرگ کرده‌اند که برای ما بسیار گران تمام شده است. ما ترور چند پزشک را در تهران در ماه‌های گذشته داشتیم در حالی که در سیستان‌وبلوچستان این اتفاقات هرگز نیفتاده است به خصوص پزشکان و معلمان جایگاه ویژه و قابل‌احترامی در میان مردم دارند.

در گزارشی که ریاست دانشگاه علوم پزشکی اخیراً دادند استان سیستان‌وبلوچستان 170 نفر کمبود پزشک دارد که 39 نفر مربوط به حوزه انتخابیه شماست. اعلام این آمار طبیعتاً باید به این طرح کمک کرده باشد؟

اما این اتفاق نیفتاد. مسئولان استان باید به دنبال راهکارهایی باشند که بتوانند امتیازاتی را برای استان بگیرند. چرا نمی‌توانند پزشکان را راضی کنند در حالی که شرایط خوبی برای این نیروها در پزشک خانواده است؟همه این‌ها نتیجه سوء‌مدیریت‌ها در استان است. اگر مسائل امنیتی را بهانه می‌کنند که در گذشته بیشتر بود، جاده‌ها با 10-15 سال پیش اصلاً قابل مقایسه نیست. قبلاً پزشکان را با لندروور فرسوده جابه‌جا می‌کردند و حقوق کمتری داشتند. الان با ماشین‌های کولردار جابه‌جا می‌شوند و از محل پزشک خانواده دو میلیون تومان حقوق می‌گیرند، مطرح کردن مسائل امنیتی برای شانه خالی کردن از مسئولیت‌هاست.

مسئله امنیت اگر چه در واقعیت آنچنان که در تبلیغات وجود دارد نیست، اما هنوز هم در عدم رشد و توسعه سیستان‌وبلوچستان تأثیرگذار است.

متأسفانه همین طور است. تنها صداوسیما و هزینه کردن برای ارتقای فرهنگ منطقه و انتقال آنها از طریق رسانه‌ها می‌تواند ما را از این بن‌بست نجات دهد. مردم بی‌تقصیرند. این مردم نیستند که در امنیت اختلال ایجاد می‌کنند آنها دائم در تلاشند تا امنیت ایجاد کنند زیرا به زندگی خودشان کمک خواهد کرد.

اجرای طرح پزشک خانواده به طور آزمایشی در چند شهر و استان تجربه‌ای است برای اجرای آن در سطح کشور. با آنچه که شما از اجرای این طرح در سراوان دیده‌اید، چه چشم‌اندازی برای اجرای سراسری آن می‌توانیم داشته باشیم؟

در حالی که برای مراکزی که پیش‌بینی کرده‌اند، نتوانستند نیرو جذب کنند چه امیدی به آینده و اجرای سراسری طرح می‌توان داشت. قطعاً برنامه‌ریزی‌های بعدی با مشکلاتی روبه‌رو خواهند شد. مُشت، نمونه خروار است. اگر واقع‌بین باشیم خشت اول این طرح را درست نگذاشته‌اند، پس به استحکام دیوار نمی‌توان امید بست. آنها باید پیش از اجرای سراسری مشکلات را در آغاز این کار حل کنند. مراکز درمانی را باید پُرکنند و براساس نیازی که در شهرهای مورد آزمایش وجود دارد پزشک جذب کنند.

مردم از درمان راضی نیستند، آنها در مراکز و درمانگاه‌های خصوصی پول زیادی را بابت درمان می‌دهند و گاهی به علت عدم توانایی در پرداخت هزینه از ادامه درمان منصرف می‌شوند. وضعیت درمان در استان ما در شرایط خوبی نیست. در بعضی جاها تخلف وجود دارد. من سؤالی از وزیر بهداشت داشتم؛ اینکه چرا اساتید و هیأت علمی دانشگاه که اجازه داشتن مطب خصوصی را ندارند و باید وقت و تلاششان را در بخش آموزشی هزینه کنند، وقتشان را در مطب‌های خصوصی می‌گذرانند؟ دردهای بسیاری در استان ما مردم را ناتوان و فلج کرده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet