شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/08/05 10:29:00
سرویس صحن
مفتح در تذکر قانون اساسی

موظف کردن قوه قضائیه به تشکیل دادگاه دخالت در کار این قوه است

**محمدمهدی مفتح الزام قوه قضائیه به تشکیل دادگاه های تخصصی برای رسیدگی به تخلفات ناکارآمدی انرژی را خلاف قانون و دخالت در کار قوه قضائیه دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت" محمدمهدی مفتح" نماینده رزن در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز در ادامه بررسی طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی در تذکری نسبت به ماده 82 این طرح گفت: ماده 82 مغایر اصل 158 و 159 قانون اساسی است چرا که طبق اصل 159 قانون اساسی ایجاد تشکیلات لازم در دادگستری از وظایف قوه قضائیه است و ما باموظف کردن قوه قضائیه به تشکیل دادگاه های تخصصی در کار قوه قضائیه دخالت کرده ایم.

نماینده رزن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین در ماده 159 قانون اساسی مرجع رسمی تظلمات و شکایات دادگستری است و تشکیل دادگاه به حکم قانون است در حالی که در ماده 82 ناکارآمدی انرژی را جرم شناخته ایم و به چیزی که ماهیت قضائی ندارد ماهیت قضائی داده ایم و برخلاف اصل 159 برای دادگاه تعین تکلیف کرده ایم.

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه علنی امروز را برعهده داشت در پاسخ به این تذکر گفت:‌این اخطار وارد نیست چرا که در ماده 159 قانون اساسی تشکیل دادگاه و تعیین صلاحیت آن منوط به حکم قانون است بنابراین نوع دادگاه رامجلس می تواند تعیین کند و تعیین چارچوب دادگاه و شعب آن برعهده قوه قضائیه است.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet