هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
رئیس جمهوربولیوی در صحن علنی مجلس

نیازمند همکاری درهمه زمینه ها با ایران هستیم

سرویس صحن
**رئیس جمهور بولیوی با تشکر از مهمان نوازی جمهوری اسلامی ایران، کشورش را حامی کشورهایی دانست که حامی مبارزه با امپریالیسم باشند.
چهارشنبه 5 آبان 1389 ساعت 11:24

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مورالس طی سخنانی در جلسه علنی امروز ـ چهارشنبه ـ مجلس شورای اسلامی گفت: سالیان سال امپریالیسم در همه زمینه های اقتصادی و انسانی ما تسلط داشت. اما در آغاز دوره ریاست جمهوری ام تلاش کردم همه زیرساخت ها را تغییر دهم و گاز و نفت را در کشورم ملی کنم.

وی با اشاره به شاخص های اقتصادی کشورش گفت: تا سال 2005 بولیوی فقط 1700 میلیون دلار پول داشت که اکنون این رقم به بیش از 9 میلیارد دلار افزایش یافت که برای کشور 10 میلیونی بولیوی عدد خوبی است.

وی گفت: سرمایه گذاری عمومی کشورش در سال های گذشته 600 میلیارد دلار بوده و هم اکنون این میزان ده برابر شده است.

وی به مبارزات مداوم خود علیه تبعیض نژادی اشاره کرد و گفت: مردم بولیوی در طول تاریخ آمریکای لاتین همیشه تحت فشار بوده اند و قلع و قمع می شوند اما هم اکنون چند سال است که برای آزادی و صلح مردم بومی کشورمان حرکت هایی داشته ایم.

وی گفت: مردم کشور ما در سالیان دراز قربانی امپراتوری ها بوده اند، اما اکنون خون خود را برای مقابله با امپریالیسم فدا می کنند و حامی کشورهایی هستیم که حامی مبارزه با امپریالیسم باشند.

وی به کودتاهای چند سال اخیر آمریکا در آمریکای لاتین اشاره کرد و گفت: در سال 2002 کودتای آنها در ونزوئلا شکست خورد و در سال 2008 در بولیوی کودتا کردند و آنها را شکست دادیم.

وی گفت: ما سفیر آمریکا را از کشورمان اخراج کردیم و اکنون کمتر در اندیشه کودتا در کشورمان هستیم.

وی گفت: تنها کودتای آنها در هندوراس نتیجه داد به تعبیری آمریکای لاتین از آمریکا 3 بر یک جلو است.

رئیس جمهور بولیوی در بخش دیگری از سخنانش به حمایت های ایران از دولت و مردم بولیوی اشاره کرد و گفت: ما نیازمند همکاری در همه زمینه ها با ایران هستیم.

وی در پایان از مهمان نوازی ایرانیان قدردانی کرد و ایران را کشور بزرگ و صنعتی خواند که در مبارزاتش با آمریکا سرآمد است.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000