شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/08/05 11:24:00
سرویس صحن
رئیس جمهوربولیوی در صحن علنی مجلس

نیازمند همکاری درهمه زمینه ها با ایران هستیم

**رئیس جمهور بولیوی با تشکر از مهمان نوازی جمهوری اسلامی ایران، کشورش را حامی کشورهایی دانست که حامی مبارزه با امپریالیسم باشند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مورالس طی سخنانی در جلسه علنی امروز ـ چهارشنبه ـ مجلس شورای اسلامی گفت: سالیان سال امپریالیسم در همه زمینه های اقتصادی و انسانی ما تسلط داشت. اما در آغاز دوره ریاست جمهوری ام تلاش کردم همه زیرساخت ها را تغییر دهم و گاز و نفت را در کشورم ملی کنم.

وی با اشاره به شاخص های اقتصادی کشورش گفت: تا سال 2005 بولیوی فقط 1700 میلیون دلار پول داشت که اکنون این رقم به بیش از 9 میلیارد دلار افزایش یافت که برای کشور 10 میلیونی بولیوی عدد خوبی است.

وی گفت: سرمایه گذاری عمومی کشورش در سال های گذشته 600 میلیارد دلار بوده و هم اکنون این میزان ده برابر شده است.

وی به مبارزات مداوم خود علیه تبعیض نژادی اشاره کرد و گفت: مردم بولیوی در طول تاریخ آمریکای لاتین همیشه تحت فشار بوده اند و قلع و قمع می شوند اما هم اکنون چند سال است که برای آزادی و صلح مردم بومی کشورمان حرکت هایی داشته ایم.

وی گفت: مردم کشور ما در سالیان دراز قربانی امپراتوری ها بوده اند، اما اکنون خون خود را برای مقابله با امپریالیسم فدا می کنند و حامی کشورهایی هستیم که حامی مبارزه با امپریالیسم باشند.

وی به کودتاهای چند سال اخیر آمریکا در آمریکای لاتین اشاره کرد و گفت: در سال 2002 کودتای آنها در ونزوئلا شکست خورد و در سال 2008 در بولیوی کودتا کردند و آنها را شکست دادیم.

وی گفت: ما سفیر آمریکا را از کشورمان اخراج کردیم و اکنون کمتر در اندیشه کودتا در کشورمان هستیم.

وی گفت: تنها کودتای آنها در هندوراس نتیجه داد به تعبیری آمریکای لاتین از آمریکا 3 بر یک جلو است.

رئیس جمهور بولیوی در بخش دیگری از سخنانش به حمایت های ایران از دولت و مردم بولیوی اشاره کرد و گفت: ما نیازمند همکاری در همه زمینه ها با ایران هستیم.

وی در پایان از مهمان نوازی ایرانیان قدردانی کرد و ایران را کشور بزرگ و صنعتی خواند که در مبارزاتش با آمریکا سرآمد است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet