شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/08/05 11:58:00
سرویس صحن
الیاس نادران

هزینه های مالی شورای عالی ایرانیان از کجا تامین می‌شود

**نادران یکی از طراحان طرح تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان گفت:مشخص نبودن جایگاه حقوقی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، موازی کاری با سایر نهادها از جمله وزارت خارجه، صرف هزینه های زیاد و رفت و آمد و مذاکره با افراد مشکوک را از مهمترین محورهای تحقیق و تفحص از این شورا عنوان کرد و خواستار ارائه تبیین نظر روشنی درخصوص فعالیت این شورا شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه 5 آبان پس از قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درخصوص تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، "الیاس نادران" نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به عنوان یکی از پیشنهاددهندگان این تحقیق و تفحص اظهار داشت: مدتی است که اختیارات و اقدامات شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در داخل و خارج از مرزهای کشور محل رصد افراد و نهادهای نظارتی مختلف قرار گرفته است.

وی افزود: بعد از این که همایش دوم ایرانیان برگزار شد و مسائل حاشیه ساز این همایش در رسانه ها مطرح شد، گزارش های مختلفی از سوی نهادهای نظارتی ارائه شد که بعضی از آنها بسیار نگران کننده بود. براین اساس بعضی از همکاران از جمله آقای سروری، کواکبیان و... تقاضای تحقیق و تفحص از این شورا را داشتند تا با انجام این تحقیق و تفحص به تبیین نظر روشنی از این شورا دست یابیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح محورهای این تحقیق و تفحص گفت: موضوع اول درخصوص جایگاه حقوقی این شورا، کمیته های کاری و مجموعه تشکیلاتی است که به هم زده اند و دبیرخانه را از وزارت خارجه به نهاد ریاست جمهوری انتقال داده اند.

نادران با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در پرهیز از موازی کاری خصوصا در سیاست خارجی خاطرنشان ساخت: بحث دوم درخصوص ساختار این شورا و اقدامات موازی است که با دستگاههای مربوط از جمله وزارت امور خارجه انجام می دهد که با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری باید مورد بررسی جدی قرار گیرد.

نماینده تهران از مهمترین محورهای ذکر شده در تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان خارج از کشور را تامین هزینه های مالی این شورا عنوان کرد و اظهار داشت: مشخص نیست که هزینه های مالی این شورا از کجا تامین می شود و گزارش های زیادی درخصوص این هزینه ها رسیده است که باید مورد بررسی قرار گیرند و صحت یا خلاف آنها تایید شود و مشخص شود که این هزینه ها در چارچوب کدام قانون و مصوبه صرف شده است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس به راه اندازی خانه ایرانیان در خارج از کشور از سوی این شورا اشاره کرد و گفت: این شورا نمایندگی هایی را در خارج از کشور تحت عنوان «خانه ایرانیان» راه اندازی کرده است که برخی تملکی و برخی دیگر اجاره ای هستند و براساس گزارش های رسیده این خانه ها هزینه های فوق العاده ای داشته است.

وی افزود: باتوجه به اینکه امور فرهنگی، تجاری و سیاسی و... از سوی مسئولین مربوطه خود در سفارت خانه ها انجام می شود، انجام اینگونه اقدامات موازی از سوی شورای عالی ایرانیان و هزینه های مصروف شده باید بررسی شود.

نادران در ادامه اظهارات خود به مراودات و رفت و آمد افراد مشکوک به این شورا اشاره کرد و اظهار داشت: بحث مهم دیگر مراودات، مناسبات، مذاکرات و رفت و آمدهای افراد مشکوکی است که در همایش دوم که اخیرا برگزار شد هم این موضوع مطرح شد و همگان از کم و کیف آن مطلع نیستند.

نماینده تهران ادامه داد: براساس گزارش های رسیده جلسات و مذاکرات فراتر از افرادی است که در این همایش حضور داشتند و افراد دیگری هم هستند که در واقع صحنه گردانان اصلی فعالیت های این شورا را تشکیل می دهند.

نادران همچنین به راه اندازی سالن تشریفات در 19 فرودگاه کشور اشاره کرد و گفت: مشخص نیست کم و کیف و دلیل راه اندازی این سالن ها چیست و برای چه طبقاتی از ایرانیان خارج از کشور ایجاد شده اند.

عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: در شرایطی که ایرانیان داخل کشور با حدودا یک میلیون سفر در سال از امکانات معمولی برخوردارند و بسیاری از امکانات هم مطلوب نیست، راه اندازی این سالن ها با چه اهداف و مقاصدی صورت گرفته و چارچوب هزینه ای آن در کدام مصوبه قانونی لحاظ شده است.

نادران در پایان اظهارات خود از نمایندگان خواست با رای مثبت خود به این تحقیق و تفحص، به روشن شدن و شفاف سازی فعالیت های این شورا کمک کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet