انتخابات ریاست جمهوری
1389/08/05 12:43:00
سرویس صحن

بروجردی نسبت به نطق علیخانی انتقاد کرد

**نطق قدرت الله علیخانی نماینده قزوین درباره کمک به افغانستان با واکنش رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روبرو شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علاءالدین بروجردی "  رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه علنی امروز ـ چهارشنبه  پس از نطق علیخانی در تذکری با استناد به بند 3 ماده 21 آئین نامه داخلی مجلس گفت: با توجه به این که مطالبی که در جلسه علنی مجلس مطرح می شود باید منطبق بر واقعیت ها باشد و من چون مطالب کرزی را شنیده بودم که در دفاع از رئیس دفتر خودشان و علیه آمریکایی ها موضع گیری جدی کرد، این اتهام را آمریکایی ها به لحاظ سیاست تخریب روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه از جمله افغانستان مدت ها است دنبال می کنند، این دروغ بزرگ را عنوان کردند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سخنان رئیس جمهور افغانستان خاطرنشان کرد: کرزای اعلام کرده در پاکی و صداقت رئیس دفتر خود تردیدی نداشته و همه موارد را تکذیب می کند.

وی افزود: کرزای در عین حال اضافه کرد که کلیه کمک های جمهوری اسلامی ایران به افغانستان در چارچوب معاهده ها و قراردادهای رسمی صورت می گیرد.

بروجردی به حضور علیخانی از مجلس ششم در کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس اشاره کرد و گفت: مواضع انقلاب آقای علیخانی از مجلس ششم در دفاع از اصول در آن زمان هم زبانزد بود. وی به کمک های ایران به افغانستان اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: ما در مجلس شورای اسلامی برای کمک به کشور همسایه اسلامی خود، افغانستان مصوبه ای تصویب کرده ایم.

بروجردی تصریح کرد: موضوع کمک به افغانستان با اظهارات مقامات آمریکایی درباره کمک ایران به رئیس دفتر رئیس جمهور افغانستان نباید با هم قاطی شود و این نکته ای که آمریکایی ها عنوان کردند مبنای اظهارنظر و تحلیل ما باشد.

 پس از این سخنان رئیس کمیسیون امنیت ملی، صدر که ریاست بخشی از جلسه علنی را بر عهده داشت درباره تذکر بروجردی گفت: ما درباره نطق ها، تذکر نداریم اما چون که توضیحات رئیس کمیسیون، توضیحات ضروری بود برای اینکه مطالبی که مطرح می شود در چارچوب سیاست های کشور باشد تشکر می کنیم.

علیخانی نماینده قزوین در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس، گفت: رئیس جمهور افغانسنان رسما اعلام کرده از ایران مبالغی توسط رئیس دفترش دریافت کرده است.

وی افزود: طبق اصل 80 قانون اساسی هر گونه کمک به کشورها و دولت های دیگر باید با تصویب مجلس باشد.

علیخانی ادامه داد: ما مخالف کمک به مردم افغانستان نیستیم اما باید این کمک در غالب بودجه و به صورت بودجه سنوات و رسمی صورت گیرد و نه نقدی و نه غیرنقدی. به همین جهت سفیر ما به ناچار آن را تکذیب می کند و رئیس جمهور افغانستان آن را تایید می کند.

نماینده قزوین با طرح این سوال که کدام یک از نمایندگان مجلس از چنین پرداخت هایی اطلاع دارد، افزود: چرا رئیس جمهور که باید سوگند قانون اساسی را پاس بدارد، این چنین خلاف قانون اساسی عمل می کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet