هدر موبایل
1389/08/05 11:57:00
سرویس صحن
علیخانی در نطق میان دستور:

کمک به کشورهای دیگر رسمی و علنی باشد

**علیخانی با انتقاد از کمک های خارجی دولت به کشورهای دیگر خواستار ارائه این کمک ها در قالب بودجه سالانه و به صورت رسمی و علنی شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، قدرت الله علیخانی نماینده قزوین و آبیک و البرز در نطق میان دستور خود در جلسه علنی روز چهارشنبه 5 آبان با اشاره به سفر مقام معظم رهبری به شهر قم اظهار داشت: از مقام معظم رهبری به خاطر حضور با صلابت و پربرکت در شهر مقدس قم و حوزه علمیه تشکر و قدردانی کرده و از حضور گسترده، گرم و صمیمانه مردم استان قم از معظم له نهایت تشکر و قدردانی را دارم.

وی ضمن تشکر وزیر بهداشت و مسکن به خاطر فراهم کردن مقدمات راه اندازی بیمارستان مینودر قزوین به سازمان تربیت بدنی نیز تذکر داد و گفت: متاسفانه بعد از 30 سال از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد ایستادن ورزشکار ایرانی  و وزنه بردار ایرانی در کنار وزنه بردار رژیم غاصب صهیونیستی بودیم و پرچم کشور عزیزمان ایران به همراه پرچم رژیم صهیونیستی بالا برده شد که با شعارهای دولت سازگاری ندارد و قطعا مسئول حاضر در صحنه جرات شکستن قبح این کار را نداشته مگر با دستور.

وی افزود: هر کس و هر نهادی که این دستور را داده است باید عزل گردد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه نطق خود در مورد مسائل مطرح شده درخصوص کمکهای دولت به کشورهای خارجی اظهار داشت: مدتهاست که در بین مردم خصوصا اقشار تحصیلکرده این بحث به صورت جدی مطرح است که دولت منابع زیادی به برخی کشورها کمک می کند، این که شرکتهای دولتی یا خصوصی برای سرمایه گذاری و صادرات کالا و خدمات اقداماتی را انجام می دهند جای تشکر و حمایت دارد ولی سخن فراتر از این است و در برخی موارد نگران کننده است.

عضو فراکسیون اقلیت تصریح کرد: در رسانه ها شنیدیم که رئیس جمهور افغانستان رسما اعلام کرد از ایران مبالغی توسط رئیس دفترش دریافت کرده که طبق اصل 80 قانون اساسی هرگونه کمک به دولت ها و کشورهای دیگر باید با تصویب مجلس باشد.

علیخانی با بیان این که ما مخالف کمک به مردم افغانستان نیستیم گفت: اما این کمک ها باید در قالب بودجه و به صورت بودجه سنواتی، رسمی و علنی صورت گیرد نه به صورت نقدی و غیررسمی.

وی افزود: از این رو سفیر ما ناچارا این موضوع را تکذیب می کند و رئیس جمهور افغانستان آن را تایید می کند، کدام یک از نمایندگان مجلس از چنین پرداخت هایی اطلاع دارد؟ چرا رئیس جمهور که باید سوگند قانون اساسی را پاس بدارد این چنین خلاف قانون اساسی عمل می کند؟ یا در مواردی آنقدر مبالغ و اعداد بزرگ هستند که برای مردم نگران کننده است.

علیخانی خاطرنشان ساخت: مثلا سفیر جمهوری اسلامی در سوریه اعلام می کند که ما در حال هزینه کردن 5 میلیارد دلار در سوریه هستیم، آیا واقعا این اعداد درست است؟ آیا این حجم اعتبار از چه محلی سرمایه گذاری می شود؟ کل بودجه عمرانی دولت در کشور چقدر است؟ چرا جوانان کشور که جویای کار هستند باید از این نعمت سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال بی نصیب بماند؟ آن هم در شرایطی که گزارش های نگران کننده ای از بیکاری دورقمی در کشور به مجلس می رسد.

نماینده قزوین در ادامه به اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح به عنوان مهمترین طرحی که در دولت نهم وعده اجرایی شدن آن داده شد، و تاکنون نیز تبلیغات وسیع و گسترده ای از سوی دولتیان در ارتباط با آن انجام شده به طوری که شخص آقای رئیس جمهور در اردیبهشت 88 و چند هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری در سخنرانی محلی در جمع مردم اسلامشهر گفت با اجرای این طرح به هر نفر بین 5 تا 70 هزار تومان در ماه پرداخت می کنیم اگر متوسط 60 هزار تومان در نظر بگیریم یک خانواده 5 نفره ماهاینه 300 هزار تومان باید یارانه دریافت کند اما اکنون که به زمان اجرای طرح نزدیک می شویم در رسانه ها گفته شد که در برخی از استان ها به ازای هر نفر 81 هزار تومان به حساب مردم واریز شده با اینکه طبق مصوبه مجلس امکان اجرایی شدن طرح از اوایل سال جاری وجود داشت اما بنا به دلایلی که هیچ گاه دولت توضیح نداد تاکنون اجرای طرح عقب افتاده است.

وی افزود: نکته مهم این است که در مصوبه مجلس درآمد دولت در سال نخست اجرای این طرح یعنی سال 89 حدود 20 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده از طرفی همان قانون تصویب شده که 50 درصد درآمد از طرح بین مردم توزیع شود.

علیخانی تاکید کرد: ما اجرای مخالف طرح نیستیم اما متاسفانه به دلیل عدم اطلاع رسانی نگرانی هایی وجود دارد و مردم باید بدانند که گازوئیل، آب، برق، نفت، دارو، قند و شکر، گندم و... چند برابر گران خواهد شده و دولت باید در این مورد توضیح دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet