خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/08/05 17:52:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کاتوزیان:

طرح اصلاح الگوی مصرف بی‌خاصیت شد

**رئیس کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از حذف ماده ای از طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی درباره منبع تامین هزینه های طرح گفت: طرح اصلاح الگوی مصرف انرژی بدون در نظر گرفتن منبع تامین هزینه های آن کاملا بی خاصیت است و این حادثه ای ناگوار بود که در مجلس اتفاق افتاد.

حمیدرضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با مهر، درباره طرح اصلاح الگوی مصرف که بررسی آن امروز چهارشنبه در مجلس پایان یافت اظهار داشت: بحث اصلاح الگوی مصرف در کشور از موضوعات پراهمیت است که اگر این طرح به خوبی تصویب و اجرا شود زمینه برداشتن گام های موثر در جهت بهینه کردن مصرف انرژی را موجب می شود.

وی گفت: متاسفانه در کشور ما به انرژی به عنوان یک سرمایه نگاه نمی شود بلکه انرژی برای مردم ما به عنوان کالای مصرفی در نظر گرفته شده است وهدف این طرح آن بود که انرژی را به سرمایه برای کشور تبدیل کند و مصرف آن را سامان دهد.

نماینده تهران ادامه داد: بررسی مواد اولیه این طرح یک فوریتی عده ای از نمایندگان حامی دولت به دنبال مسکوت گذاشتن طرح بودند وحتی برای آن امضا هم جمع کردند،  این عده توجه نکردند "اصلاح الگوی مصرف" از تاکیدات مد نظر مقام معظم رهبری است.

وی افزود : تلقی من این است که برخی دوستان در مجلس با این طرح سیاسی برخورد می کنند و تلاششان این است این طرح به طور جامع تصویب و اجرا نشود و این خیلی عجیب به نظر می رسد زیرا این عده سخت در اشتباهند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت : تلاش کمیسیون انرژی در تهیه این طرح در راستای اهداف سند چشم انداز بوده است و مخالفت با این طرح مخالفت با آن اهداف است.

کاتوزیان با بیان اینکه به دلیل تاکیدات زیادی که به کمیسیون انرژی برای تعجیل در تهیه این طرح شد، ممکن است این طرح نواقصی داشته باشد یادآور شد: ما در حین بررسی این طرح راه را برای نظرات اصلاحی و پیشنهادات نمایندگان باز گذاشتیم و البته با آغوش باز برخی از این موارد را پذیرفتم سرعت کار ما در تنظیم طرح زیاد بود و شاید همین موجب وجود کاستی هایی در طرح باشد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: بر اساس برخی مواد طرح مذکور، برای بهبود وضعیت مصرف انرژی در کشور در برخی محل ها باید هزینه هایی صورت می گرفت و حل مشکل هزینه ها را در ماده 81 این طرح یک فوریتی در نظر گرفتیم و بندهایی را که شامل هزینه می شد به این ماده ارجاع دادیم.

وی افزود: بر اساس این ماده مقرر شده بود شرکت های دولتی از محل درآمدهای خود و شرکت های خصوصی از طریق صندوق توسعه ملی کمک دریافت کنند و در جهت بهینه سازی مصرف انرژی هزینه نمایند. اما برخی دوستان در مجلس معتقد بودند چون صندوق توسعه ملی هنوز به تصویب نرسیده نباید اسم صندوق در این طرح مورد تاکید قرار گیرد.

کاتوزیان خاطر نشان کرد: این در حالیست که همه می دانیم بنای تشکیل صندوق توسعه ملی برای کمک به بخش خصوصی بوده است و باید فعال باشد، پس چه بهتر در راستای اصلاح الگوی مصرف مورد استفاده قرار گیرد .

رئیس کمیسیون انرژی گفت: اتفاقی که امروز در مجلس افتاد این بود که به بهانه حذف صندوق توسعه ملی از این بند کل ماده 81 حذف شد و این اشتباه رئیس جلسه امروز مجلس ( محمدحسن ابوترابی فرد)  بود زیرا می توانست برای حذف جزء و یا اصلاح این ماده رای گیری کند. این ماده در حالی حذف شد که هنوز نمی دانیم چه جایگزینی برای آن در نظر گرفته شده است و برای هزینه های پیش بینی شده چه باید بکنیم.

نماینده تهران با انتقاد از اخذ تصمیمات عجولانه در مجلس در حین بررسی طرح ها و لوایح گفت: رئیس جلسه امروز مجلس در خصوص حذف ماده 81 تصمیم عجولانه ای گرفت .

کاتوزیان بااشاره به تذکرات خود به رئیس جلسه امروز مبنی بر ایراد اساسی ناشی از حذف ماده 81  طرح گفت :  تمام تلاش آقای لاریجانی رئیس مجلس در اداره جلسات بر این است که به یکپارچگی طرح ها و لوایح لطمه وارد نشود اما متاسفانه این موضوع در غیاب وی رعایت نشد و معتقدم اینگونه ریاست برای مجلس مضر است و حتما باید فکری برای آن شود.

وی ادامه داد : از جایگاه ریاست مجلس امروز به طور آشکار پشت پای محکمی به کلیت این طرح خورد ، زیرا این طرح بدون ماده 81 کاملا بی خاصیت است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس درباره راهکار حل این مشکل به مهر گفت : در بررسی این طرح چند ماده مراعا گذاشته شد که تصمیم کمیسیون بر این است در بررسی مواد مراعا مانده برای تامین هزینه ها فکری شود زیرا اگر این هزینه ها تامین نشود طرح به طور کلی قابلیت اجرا ندارد.

به گزارش مهر ، در پی ابلاغ سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف از سوی رهبر معظم انقلاب در 15 تیرماه امسال ، و در آستانه هدفمند سازی یارانه ها ، کمیسیون انرژی مجلس تهیه و تدوین طرح  فوریتی اصلاح الگوی مصرف انرژی  را در دستور کار خود قرار داد .  کلیات این طرح هفتم مهر ماه با 144 رای موافق، 20 رای مخالف و 20 رای ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضربه تصویب مجلس رسید . مجلس از آن تاریخ تا امروز این طرح را در صحن علنی مجلس بررسی کردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet