ایام محرم 1398
1389/08/06 10:08:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از حمیدرضا پشنگ نماینده خاش و میرجاوه

انسداد مرزها به قاچاق تداوم می‌بخشد

**"حمیدرضا پشنگ" نماینده مردم خاش و میرجاوه و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی به بررسی علل و عوامل قاچاق در مرزهای استان سیستان و بلوچستان پرداخته است.

متن یادداشت این نماینده که در نشریه مندیل منتشر شده، به این شرح است:

بحث قاچاق که استان سیستان‌وبلوچستان را بدنام کرده است فقط یک مسئله استانی نیست؛ یک مشکل بغرنج آن‌هم برای استانی است که بخشی از بار امنیت ملی را به دوش می‌کشد.

آنچه قاچاق در سیستان‌وبلوچستان را تداوم بخشیده است تنها فقر، بدبختی و بیکاری جوانان ما نیست. بحث انسداد مرزها نیز هست که اقتصاد منطقه را فلج کرده است. جوانان بسیاری که برای امرار معاش با یک تردد کوله‌باری در مرز می‌توانستند بخشی از اقتصاد خانواده را تأمین کنند اما با تعطیلی گذرهای مرزی به قاچاق تداوم بخشیده شد. بسیاری هستند که از استان‌های همجوار به جنوب استان سیستان‌وبلوچستان سوخت قاچاق می‌کنند.

تأسف‌برانگیز است که توسط ماشین‌های سواری مثل پژو و یا دیگر خودروها این کار انجام می‌شود که گاهی منجر به آتش‌سوزی و آسیب به هموطنان می‌شود. آنچه ما در استان انتظارش را داریم هوشمندی نیروی انتظامی است. نه در داخل شهرها بلکه آنها وظیفه دارند در ورودی و خروجی شهرها قاچاقچیان را به دام بیندازند تا اتفاق تلخی که هفته گذشته در اثر تیراندازی نیروی انتظامی در یکی از شهرهای استان افتاد و منجر به زخمی شدن دو شهروند بلوچ شد، تکرار نشود. گرچه نیروی انتظامی تلاشش را در جهت ثبات امنیت در منطقه به خصوص در مرزها به کار بسته است اما معابر ورودی و خروجی شهرها نیاز به مراقبت بیشتری توسط برادران ما دارد.

امروز اما برای رشد و توسعه سیستان‌وبلوچستان و ایجاد امنیت در منطقه نیاز به امنیت در مرزهایمان داریم. مرزهای ما تهدیدی برای کشورمان نیستند، فرصتی هستند که از طریق احیای آنها می‌توانیم امنیت و ثبات بیشتری در منطقه ایجاد کنیم. با عبور و مرور مرزها کنترل بیشتری خواهند شد و حتی با ایجاد صنایع و کارخانه‌ها در جهت تقویت امنیت گام برمی‌داریم. با بازگشایی گذرهای مرزی می‌توانیم برای عده‌ای از جوانان ایجاد اشتغال کنیم و مشکل قاچاق به تدریج حل خواهد شد. بحث امنیت دیگر مردم ما را خسته کرده است. برای من بسیار دردناک است که زندگی برای مردم سیستان‌وبلوچستان بسیار سخت شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet