هدر موبایل
1389/08/06 15:30:00
سرویس بین الملل
توسط لاریجانی و مارانده انجام شد

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین مجالس ایران و کنیا

**رییس مجلس شورای سلامی و رییس مجلس جمهوری کنیا یادداشت تفاهمی برای همکاری بین مجالس دو کشور امضا کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" رییس مجلس شورای اسلامی و "کنت مارانده" رییس مجلس جمهوری کنیا بعد از ظهر روز پنج‌شنبه 6 آبان ماه یادداشت تفاهمی در خصوص همکاری مجالس دو کشور به امضا رساندند.

بنابراین گزارش متن تفاهم‌نامه مجالس ایران و کنیا به این شرح است:

یادداشت تفاهم همکاری فیمابین مجلس شورای اسلامی ایران و مجلس جمهوری کنیا

بنا به دعوت رسمی جناب آقای دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران در راستای گسترش و تعمیق مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کنیا، جناب آقای کنت مارنده، رئیس مجلس جمهوری کنیا در راس هیاتی بلندپایه از تاریخ 4 لغایت 9 آبان 89 برابر با 26 لغایت 31 اکتبر 2010 به جمهوری اسلامی ایران سفر نمود.

در طی این سفر، ایشان علاوه بر دیدار با ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، با ریاست جمهوری اسلامی ایران، وزیر امور خارجه و اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران ـ کنیا، دیدار و گفتگو کرد.

آقای کنت مارنده رئیس مجلس ملی کنیا، ضمن تشکر از حسن استقبال و میهمان نوازی رئیس مجلس شورای اسلامی، از ایشان برای دیدار رسمی از جمهوری کنیا دعوت به عمل آورد.

در جریان مذاکرات روسای مجالس دو کشور که در جوی دوستانه و با تفاهم انجام شد، طرفین طیف وسیعی از مسائل مورد علاقه در روابط دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داده و ضمن تاکید بر روابط پایدار فیمابین، در چارچوب مراودات دیرینه دو ملت و با نظر داشت حسن مناسبات پارلمانی و اهمیت استمرار و تقویت رایزنی های فیمابین، ضمن تاکید بر ضرورت تحکیم مناسبات در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، تمایل خود را برای تحکیم بیش از پیش روابط و تماس های سازنده میان نهادهای تقنینی دو کشور در این راستا حایز اهمیت برشمرده و درخصوص موارد ذیل توافق نمودند:

1. طرفین ضمن تاکید بر تقویت مراودات مردمی و پارلمانی دو کشور به عنوان عامل موثری در تقویت روابط دولتها، همکاری و نیز برقراری و تقویت ارتباطات بین کمیته ها و کمیسیون های مجالس دو کشور که در امور سیاست خارجی، امنیت، اقتصاد، انرژی و صنعت فعالیت دارند موثر برشمرده و بدین منظور تبادل دوره ای هیاتهایی از کمیسیون های تخصصی دو طرف را مورد ترغیب قرار دادند. در همین ارتباط طرفین نسبت به تقویت مراودات گروههای دوستی پارلمانی در دو کشور توافق نمودند.

2. طرفین با نظرداشت به اهمیت توسعه همکاری های بلندمدت در چارچوب علائق و مشترکات سیاسی و فرهنگی تسهیل مناسبات فیمابین در ابعاد مختلف را مهم برشمرده و ضمن تاکید بر نقش مجالس دو کشور درخصوص تامین حقوقی مسائل مربوط برای همکاریها برای تسهیل روند مذاکرات پارلمانی توافق نمودند.

3. طرفین علاقه مندی خود را برای هماهنگی و همکاری مجالس دو کشور در مجامع بین المللی نظیر اتحادیه بین المجالس جهانی، پارلمانی آفریقا، مجمع مجالس آسیایی، با هدف اتخاذ مواضع مشترک در قبال موضوعات مهم بین المللی اعلام داشتند.

4. طرفین با تاکید بر زمینه های همکاری پیرامون مسائل علمی ـ تحقیقاتی فیمابین، موافقت نمودند که در مورد تبادل تحقیقات و پژوهشهای مشترک با یکدیگر همکاری نمایند و در همین راستا مجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی نمود تا تحقیقات مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ایران را در زمینه مسائل قانونگذاری و غیره در اختیار مجلس جمهوری کنیا قرار دهد.

5. طرفین پیرامون تبادل اطلاعات و تجارب پارلمانی میان دو کشور در رابطه با تدوین و تصویب قوانین تجاری، سرمایه گذاری اقتصادی، گردشگری، تبادل فرهنگی و تسریع در تصویب توافق های امضاء شده میان دو کشور توافق کردند.

 6. طرفین با تاکید بر حق هر کشوری نسبت به برخورداری از دانش و فن آوری های نوین خصوصا استفاده صلح آمیز از فن آوری هسته ای در چارچوب ان پی تی، خواستار برخورد عادلانه جامعه بین الملل با این موضوعات شدند.

7. روسای مجالس دو کشور توافق نمودند به منظور پیگیری توسعه روند مناسبات پارلمانی فیمابین و ایفای نقشی فعال در زمینه گسترش دیپلماسی پارلمانی در چارچوب ابعاد پارلمانی همکاری های بین المللی، دیدارهای منظمی در پایتخت های دو کشور داشته باشند.

8. طرفین با تاکید بر آنکه ادیان الهی و آسمانی از ریشه ها و مبانی اعتقادی یکسان برخوردارند، بر لزوم احترام به مقدسات و کتب ادیان الهی تاکید کرده و هرگونه اهانت به مقدسات و کتب این ادیان را با هر شیوه ای محکوم می نمایند. و با توجه به اهمیت این امر، خواستار تدوین منشوری بین المللی شده و توافق نمودند مجالس دو کشور در این راستا رایزنی و همکاری نمایند.

این یادداشت تفاهم در دو نسحه به زبانهای فارسی و انگلیسی که هر دو از اعتبار یکسان برخوردارند، تهیه و در تاریخ 5/8/1389 برابر با 27 اکتبر 2010 در تهران به امضاء رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet