حلول ماه ربیع الاول
1389/08/07 16:35:00
سرویس صحن

روند بررسی برنامه توسعه در آیین‌نامه داخلی مجلس

**هیچ طرح یا لایحه‌ای جز طرح‌ها و لوایح سه‌فوریتی در زمان بررسی برنامه پنجم توسعه در دستور قرار نخواهد گرفت و مجلس در تمامی ایام به‌جز ایام تعطیل حداقل ۶ و حداکثر هشت ساعت جلسه علنی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، روند بررسی لوایح برنامه‌های پنج‌ ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور در سه ماده 213، 214 و 215 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تشریح شده است.

طبق ماده 213 آیین‌نامه داخلی مجلس، به‏منظور تنظیم اصول و مفاد برنامه‏هاى توسعه و ایجاد هماهنگى بین کمیسیون‏هاى تخصصى مجلس شوراى اسلامى، پس از تقدیم لایحه مربوط توسط دولت به مجلس، کمیسیونی به نام تلفیق تشکیل می‌شود.

کمیسیون تلفیق از کلیه اعضاى کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات، دو ‏نفر از هریک از کمیسیون‏هاى دیگر (غیراز کمیسیون‏هاى تحقیق و تدوین آیین‏نامه داخلى مجلس) که از سوی کمیسیون‏هاى مربوطه انتخاب و به هیأت رئیسه مجلس معرفى مى‏شوند، تشکیل خواهد شد.

مأموریت این کمیسیون تا تصویب نهایى قانون برنامه توسعه و یا لایحه بودجه سالانه کل کشور ادامه خواهد داشت.

طبق تبصره این ماده، کمیسیون تلفیق با حضور اکثریت مطلق اعضاء رسمیت دارد.

بر اساس ماده 214 آیین‌نامه رسیدگی به لوایح برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به صورت  یک‌شوری خواهد بود.

طبق رویه‌ای که در این ماده تشریح شده است، ابتدا نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه برنامه ظرف مدت پنج روز (بدون احتساب ایام تعطیل) پیشنهادهای خود درمورد کلیات و جزئیات برنامه را به کمیسیون تخصصی ذیربط ارائه می‌کنند.

به موازات آن ، کمیسیون‌های تخصصی مکلفند حداکثر 10 روز پس از چاپ و توزیع لایحه نسبت به بررسی مفاد برنامه شامل مواد، تبصره‌ها، جداول و ضمائم و نیز پیشنهادهای نمایندگان اقدام و گزارش خود را به کمیسیون تلفیق رسیدگی‌کننده ارائه کنند.

کمیسیون تلفیق نیز موظف است، پس از پایان مهلت مذکور به گزارش‌های کمیسیون‌های تخصصی و کلیات و جزئیات برنامه و پیشنهادهای نمایندگان ظرف حداکثر سه هفته رسیدگی و گزارش نهایی خود را به مجلس ارائه دهد.

پس از ارائه گزارش کمیسیون تلفیق، بررسی لایحه برنامه توسعه در صحن علنی مجلس آغاز خواهد شد.

در صحن علنی ابتدا کلیات برنامه مورد بحث قرار می‌گیرد.  سپس در کلیات پنج نفر مخالف و پنج نفر موافق به‌ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق و حداکثر هر نفر پانزده دقیقه دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کنند. پس از آن کمیسیون و دولت هرکدام حداکثر 45 دقیقه برای دفاع زمان خواهند داشت. پس از سخنان کمیسیون، دولت، موافقان و مخالفان، در رابطه با کلیات لایحه برنامه رأی‌گیری خواهد شد. در بررسی کلیات، کفایت مذاکرات پذیرفته نمی‌شود.

پس از تصویب کلیات، نمایندگان رسیدگی به جزئیات برنامه را آغاز می‌کنند و به مواد و تبصره‌ها و جداول برنامه به‌ترتیب رسیدگی می‌شود. در این بخش جایگزین متن، ماده، یا جزئی از ماده و یا تبصره لایحه دولت، حذف کل، مصوبات جایگزینی کمیسیون‌های تخصصی و پیشنهادهای چاپ‌شده نمایندگان برای هر ماده یا تبصره یا هریک از اجزاء درصورتی که آن جزء ماهیت مستقل داشته باشد و حذف جزء و پیشنهادهای چاپ شده کمیسیون‌های تخصصی به‌ترتیب مورد رسیدگی قرار می‌گیرند. سپس درمورد اصل ماده یا تبصره یا اجزاء درصورتی که ماهیت مستقل داشته باشند، رأی‌گیری خواهد شد.

چنانچه اصل رأی نیاورد، موضوع برای رسیدگی مجدد به کمیسیون تلفیق برگشت داده خواهد شد تا در اسرع وقت و حداکثر طبق مهلتی که هیأت‌رییسه تعیین خواهد کرد، گزارش مجدد خود را به مجلس ارائه دهد. نمایندگان نیز می‌توانند حداکثر تا پایان همان روز پیشنهادهای خود را به کمیسیون ارائه کنند.

در ماده 214 آیین‌نامه داخلی مجلس تصریح شده است: مادام که لایحه برنامه در صحن مجلس مورد بررسی است، مجلس نطق نخواهد داشت و هیچ طرح یا لایحه‌ای جز طرح‌ها و لوایح سه‌فوریتی در دستور قرار نخواهد گرفت.

بر همین اساس، مجلس در تمامی ایام به‌جز ایام تعطیل حداقل 6 و حداکثر هشت ساعت جلسه علنی خواهد داشت. در موارد استثناء با تصویب مجلس، این زمان تا 10 ساعت قابل افزایش است.

این مهلت‌ها حسب مورد با تصویب هیأت‌رییسه تا 2 برابر قابل افزایش است.

اصلاح قانون برنامه توسعه آنگونه که در ماده 215 آیین‌نامه داخلی آمده است، در ضمن لایحه بودجه و دیگر طرح‌ها و لوایح با رأی 2سوم نمایندگان حاضر پذیرفته می شود و هرگونه اصلاح نیز با رأی دوسوم نمایندگان، معتبر خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet