انتخابات ریاست جمهوری
1389/08/07 15:18:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از نورالله حیدری دستنایی

نخبگان به عنوان مشاور باید در صحنه حاضر باشند

**"نورالله حیدری دستنایی" نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی بحث بازنشستگی نخبگان را مورد ارزیابی قرار داده است.

متن یادداشت این نماینده مجلس که در نشریه زردکوه منتشر شده، به این شرح است:

بازنشستگی سیاسی و حذف زودهنگام نخبگان سیاسی از عرصه سیاست، به عقیده بنده یک شمشیر دولبه است و شخصاً با این موضوع به طور مطلق، موافق نیستم؛ بلکه معتقدم معایب و محاسنی دارد.

اگر بخواهیم نخبگان سیاسی را زود بازنشسته کنیم، این اتفاق به رهبری، مرجعیت و افراد مثبت هم تسری می‌یابد که در این صورت، مخالف قانون اساسی و اصول نظام است و بازنشستگی درباره این افراد، صدق نمی‌کند؛ مگر این که این جریان را چنین تفسیر کنیم که سمت‌هایی از رئیس‌جمهور به پایین، مشمول این رویه می‌شوند. در صورت رعایت این شرایط، من با این جریان موافقم، یعنی به این صورت که برای یک فرد با سوابق کاری سیاسی مختلف، سطحی تعیین کنیم و بگوییم از یک جایی به بعد، باید از عرصه سیاست کنار برود.

البته باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که نباید تجارب سیاسی نخبگان را کنار بگذاریم، مگر اینکه از آرمان‌ها و اصول انقلاب فاصله بگیرند که در این صورت، مردم و حاکمیت باید آنها را به هر شکل ممکن، از مجاری امور دور کنند. در واقع، گرچه شخصاً به چرخش سیاسی معتقدم، اما به نظرم می‌توان جایگاه جدیدی برای نخبگان تعریف کرد تا از تجارب سیاسی آنها در قالبی دیگر استفاده کنیم. این موضوع خطرناکی است که نخبگان سیاسی ما می‌خواهند تا آخر عمر خود، نقش اول را بازی کنند، در حالی که می‌توانند مثل بسیاری از کشورها، در قالب ثانویه و مشاغل مشورتی به کار گرفته شوند و از تجربه آنها در امور مختلف مربوط به کشورداری استفاده شود. کشورهایی هستند که برنامه‌ای برای جذب نخبگان سیاسی خود در لایه‌های امنیتی، سیاسی و حتی اجتماعی دارند و برای آنها مزایا و حقوقی هم تعریف می‌کنند و از آنها استفاده می‌کنند. در واقع، با استفاده از این افراد، باید حاکمیت در سایه مثبتی تشکیل شود، اما تنها و تنها در صورتی که اصول عقیدتی آنان با آرمان‌های انقلاب و نظام، مغایرتی نداشته باشد. در این صورت، می‌توان از برخی اختلاف نظرهای جزئی صرف‌نظر کرد و اصل را بر بهره‌گیری از تجارب و دانش آنان قرار داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet