هدر موبایل
1387/03/26 13:04:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده قائمشهر و سوادکوه: هرگز نباید تسلیم آپارتاید بین‌اللملی شویم

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار تصریح کرد: بعنوان ملتی پیشتاز در عرصه‌های بین‌المللی هرگز نباید تسلیم آپارتاید بین‌اللملی در استفاده از علم نوین انرژِ هسته ای شویم.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "عزت‌الله اکبری‌تالارپشتی" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی، به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

صلوات و سلام محضر محمد مصطفی و آل طاهرش.

با درود به روان پاک امام خمینی بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی.

سلام به ملت بزرگ ایران که با حضور با شکوه خود در انتخابات مجلس هشتم حماسه‌ دیگر آفریده بویژه مردم شریف حوزه انتخابیه‌ام قائمشهر و سوادکوه و جویبار و کیاکلاه که به اینجانب اعتماد نمودند.

سلام بر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی که با رهبریهای خردمندانه خود روز به روز دوستان انقلاب اسلامی را امیدوارتر و دشمنان انقلاب را مأیوس‌تر نمودند.

اینک مطالبی چند بر اساس وظیفه به عرض نمایندگان محترم ملت و همه مسؤولان و مردم شریف می‌رسانم:

1 ـ در بحث انرژی هسته‌ای سیاست درست همان است که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ترسیم فرمودند و نباید ذره‌ای از این مواضع بحق و مستحکم در قبال زیاده‌خواهان عقب‌نشینی نمود. جا دارد که در اجرای این سیاست از شورای عالی امنیت ملی بویژه رئیس‌جمهور محترم جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد تشکر نماییم. انرژی هسته‌ای حق مسلم ملت ایران و بعنوان ملتی پیشتاز در عرصه‌های بین‌المللی هرگز نباید تسلیم آپارتاید بین‌اللملی در استفاده از این علم نوین شویم.

2 ـ قانون برنامه پنجساله و قانون چشم‌انداز بیست‌ساله و سیاستهای اصل 44 قانون اساسی، منابع ارزشمندی است که ساختار متناسب در همه زمینه‌ها برای اجرای آن باید ایجاد شود. بدلیل عدم وجود ساختار متناسب اجرایی، جاذبه سرمایه‌گذاری در کشور بسیار ضعیف است. رفع این نقیصه به تلاش همه‌جانبه همه متصدیان و متولیان امور نیازمند است.

قابل توجه است که بدانیم به دلیل عدم وجود ساختارهای اجرایی و جاذبه‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران ایرانی به کشورهای دیگر و کشورهای همسایه روی آوردند بگونه‌ای است که می‌توان گفت که بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری در دبی و قطر و اخیراً یمن و ترکیه و برخی کشورهای دیگر توسط سرمایه‌گذاران ایرانی انجام شده است و همچنان به دلیل وجود برخی جاذبه‌ها ادامه دارد.

امروز در کشور ما صنعت و تولید و کلاً سرمایه‌گذاری با موانع جدی ساختاری مواجه است. ساختار سیستم بانکی نیز پاسخگوی جهش صنعتی که نسخه درمان بیکاری جوانان است، نمی‌باشد. ساختار سیستم بانکی کشور بگونه‌ای است که قدرت جذب منابع داخلی و خارجی را ندارد به همین دلیل پاسخگوی نیاز داخلی در حوزه صنعت و معدن و سایر حوزه ها نمی‌باشد.

صاحبان صنعت و معدن به دلیل نداشتن منابع مالی و تسهیلات با بهره پایین و مناسب، وضع نابسامان و غیرقابلی دارند و مواد معدنی کشور به همین دلیل بدون فرآوری و بصورت خام از کشور خارج می‌شود.

از جمله موانع تولید و صنعت و حتی خدمات را می‌توان در برخی نارساییهای قانون کار و نظام مالیاتی و معافیتها و مشوقها برای سرمایه‌گذاری و سیاست ضعیف تعرفه‌ای و نرخ ارز و خدمات بیمه‌ای و خصوصی‌سازی و عدم وجود بستر لازم برای صنعت توریسم و نظام مالکیت فکری که خود طراحی و اجرای ساختار متناسب را می‌طلبد،‌ دانست.

طراحی دسترسی سریع به راهکارهای ملی و بین‌المللی که در دستور کار کلی این سازمانها و تشکیلات بین‌المللی و منطقه‌ای قرار گرفته است، امروزه رشد فزاینده‌ای یافته و به گونه‌ای است که هرکشوری را که در تطبیق قوانین و مقررات ملی خود با نظام پیشرفت بین‌المللی کوتاهی کرده و ظرفیت‌سازی در سطح ملی ننماید، پس داده و در سراشیبی قرار می‌دهد و بطور کل می‌توان گفت که استفاده به هنگام از پیشرفت امروز یک فرصت است و غفلت از آن یک چالش مهم و خلاصه اینکه صنعت و تولید و خدمات وابسته به آن در کشور مظلوم واقع شده است. نکته قابل توجه اینکه به سیاستهای اعلام شده به بخش خصوصی اعتماد لازم و کافی نمی‌شود و به دلیل وجود ساختارهای ضعیف و نارسا این سیاستها فرصت اجراء را پیدا می‌کنند. به عنوان مثال در کمتر موارد خصوصی‌سازی به مفهوم بهینه‌سازی بوده بلکه در خیلی از موارد تعطیل‌سازی شده‌است و قابل توجه اینکه زمانی که خوزستان از برخورداری نعمت خداداد نفت بر خود می‌بالید، مازندران به نساجی خود می‌نازید. امروز به بهانه‌ خصوصی‌سازی و به دلیل بی‌اعتقادی برخی مدیران به سیاستهای دولت و بی‌کفایتی خود، نساجی مازندران که زمانی 6000 پرسنل داشته است، امروز نفسهای آخر را می‌زند و اموال آن به تاراج رفته است و یا شرکت ذغال‌سنگ البرز مرکزی سوادکوه که زمانی با 5500 پرسنل مشعل فروزان و مایه امید مردم شریف منطقه بوده است، علی‌رغم مصوبات امیدبخش دولت در سفر به استان مازندران هم‌اکنون با وضع بسیار آشفته و دشواری مواجه است و به سمت تعطیلی هدایت می‌شود و تأسف‌آور اینکه کارخانجات اشباع‌ تراورس شیرگاه و دستمال کاغذی حریر قائمشهر امروز کاملاً به تعطیلی کشانده شده است.

از همین فرصت استفاده کرده از رئیس‌جمهور محترم و پرتلاش استدعا دارم که با دستور عاجل خود زمینه نجات کارخانجات مذکور را فراهم نمایند.

فرصت کم است بقیه مطالب را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهم.

نماینده مردم قائمشهر و سوادکوه پنج دقیقه از وقت نطق خود را به "علی‌ ادیانی‌راد" دیگر نماینده مردم نماینده مردم قائمشهر و سوادکوه و جویبار داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet