هدر موبایل
1387/03/26 12:52:00
سرویس صحن

نماینده خلخال و کوثر: عملی شدن برنامه چهارم وظیفه‌ مهم و با اولویت ماست

نماینده مردم خلخال و کوثر گفت: ضرورت عملی شدن مواد مختلف قانون برنامه چهارم توسعه در امر سلامت آحاد جامعه وظیفه‌ مهم و با اولویت برای ما است.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "بشیر خالقی" اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سلام بر پیامبر عظیم‌الشأن حضرت محمد رسول الله (صلی‌الله علیه و آله و سلم).

سلام و درود به روح ملکوتی و مطهر امام راحل و شهدای والامقام نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ادای احترام به مقام معظم رهبری.

ایزد منان را سپاس می‌گذاریم که ما خدمتگزاران را مورد لطف ملت ایران قرار داد که به ما اعتماد کنند تا به خانه ملت راه یابیم.

از مردم فهیم شهرستان خلخال و کوثر که به بنده حقیر اعتماد کردند، تشکر می‌کنم و امیدوارم که با توکل به خداوند منان و یاری مردم و شما همکاران عزیز بتوانم در انجام وظیفه دینی و قانونی کارنامه قابل قبولی در پایان دوره خدمت ارائه دهم.

فرصت را محترم شمرده از مسؤولین محترم استان اردبیل و شهرستان خلخال به جهت برگزاری انتخابات آرام تشکر کنم.

سخنان گهربار مقام معظم رهبری رهگشا و منشور عملی ما بود. نکاتی مانند حفظ وحدت و تعامل با دو قوه دیگر، گفتمان پیشرفت در و عدالت همراه با مصوبات قانونی شفاف و کارآمد با اولویتهایی که نیاز عمومی مردم را هدف خود قرار داده‌اند، قابل توجه است. مردم با امید به حل مشکلات جدی خود مانند تورم و گرانی، بیکاری جوانان و اقدامات عملی دولت و مجلس برای رسیدگی به مناطق محروم و رفع بیعدالتی، به نمایندگان و مجلس هشتم چشم امید فراوان دوخته‌اند، لذاست که بر تکیه بر کار کارشناسی و تدبیر همراه با وحدت و با صرف وقت کافی به این نیازهای عمومی اهتمام جدی ببخشیم.

کوثر و خلخال بترتیب در 70 و 100 کیلومتری جنوب شهرستان اردبیل و مابین استانهای آذربایجان شرقی، زنجان و گیلان واقع شده و در سال 1320 دارای فرمانداری بود. خلخال و کوثر گرچه منطقه‌ای است دورافتاده و فاقد راههای اصلی برون‌شهری ولی مردمی دارد با فرهنگ و دارای رشد سیاسی و بلوغ فکری. ادب وجه مشترک مردم خلخال و گیوی است. در زمینه‌های علمی، ادبی، اجتماعی، سیاسی و دینی و ... شخصیتهای بزرگی از خطه نخبه‌پرور برخاسته‌ است. هفتاد سال پیش علماء و مجتهدین بزگواری در خلخال حضور داشتند ازجمله آیت‌الله محقق یکی از شاگردان آیت‌الله میرزا ابوالحسن جلوه که در سالهای آخر عمر شریفشان به تهران مراجعه می‌کنند.

هیأت "اتحاد اسلام" در شاهرود خلخال از نهضت جنگل حمایت می‌کردند. از افراد شاخص "میرزامحمد انشایی" و سلطان‌الواعظین خمیسی مشهور به مسعود خلخالی.

در 102 سال پیش نخستین نهاد آموزشی به سبک جدید در خلخال به میان نهاده شده و ما دو سال پیش در اردیبهشت سال 1385 صدمین سال تأسیس آنرا جشن گرفتیم که بعد از دبستان رشدیه تبریز دومین مدرسه بود.

یک قرن پیش مرحوم ادیب‌السلطنه سمیعی دانشمند و ادیب و شاعر نامی با سمت استاندار در آذربایجان به تبریز آمد و بی‌درنگ انجمن ادبی با 7 نفر مؤسس تشکیل داد که 3 نفر از خلخال بود. یکی از اساتید شهرستان کوثر بیش از 60 جلد کتاب در زمینه زبان و ادبیات فارسی به رشته تحریر درآورده است و 40 سال است بیش از 10 درصد لغتنامه دهخدا را تدوین نموده‌اند.

شهرستان خلخال و کوثر 454 شهید والامقام، 452 نفر جانباز و 73 آزاده تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی نموده است و دارای بیش از 40 هزار نفر بسیجی است.

این شهرستان با وجود سابقه طولانی فرهنگی و نهادهای شهری از شاخصهای توسعه عقب بوده که باعث مهاجرت تعداد زیادی به تهران و دیگر شهرها و خارج از کشور گردیده است. قسمتی از مشکلات خلخال را بطور اجمال اعلام می‌نمایم:

1 ـ جاده استراتژیک میانه ـ خلخال ـ فومن معروف به جاده سنتو، در سال 1345 زمانیکه من محصل بودم شروع شده، پس از سالها تعطیلی پس از گذشت 42 سال، 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با اعتباری که سال گذشته تخصیص داده شده، انتظار می‌رود در ظرف 5/1 سال آینده مورد بهره‌برداری قرار گیرد و لازم می‌بینم در این مورد از وزارت محترم راه تشکر نمایم.

2 ـ 56 درصد راههای روستایی خاکی و کمتر از 30 درصد آسفالت بوده و مابقی شنی است و با اعتباری که به این نحوه تخصیص داده می‌شود، راههای روستایی تا 20 سال آینده آسفالت خواهد شد.

3 ـ سد گیوی که 8 هزار هکتار از زمینهای مرغوب و باغات منطقه را تحت پوشش قرار می‌دهد و در صورت تکمیل در اشتغالزایی بسیار مؤثر خواهد بود، به اضافه جاده جایگزین از شهریور 83 شروع شده و قرار بود در مدت 50 ماه مورد بهره‌برداری قرار گیرد و در صورت عدم تخصیص بموقع اعتبار مناسب به سرنوشت راه سنتو گرفتار خواهد شد. در صورت تکمیل راههای یادشده مسافت بین تعدادی از شهرهای شمالغرب کشور و زنجان با مرکز استان گیلان بیش از 7 کیلومتر کاهش می‌یابد.

4 ـ نزولات جوی در جنوب استان کاهش داشته و اثرات سوء خشکسالی در خلخال و کوثر موجب ضرر و زیان کشاورزان زحمتکش شده است.

5 ـ آب رودخانه‌ها 9 ماه در سال غیرقابل استفاده بوده و گاهی با سیلهای ویرانگر باعث تخریب اراضی کشاورزی می‌شود و در فصل تابستان بعلت کم‌آبی و خشک‌شدن استفاده شایسته بعمل نمی‌آید و لزوم احداث سد بر روی رودخانه‌های بزرگ و کوچک ضروری بوده تا علاوه بر مهار آب و توسعه زمینهای مزروعی آبی در اشتغالزایی نیز نقش بسزایی خواهد داشت. از جمله سدهای زرج‌آباد.

6 ـ اصلاح راههای روستایی موجود بین خلخال و کوثر با ماسوله، ماسال، طارم زنجان و میانه نیاز به تخصیص اعتبار مناسب و همکاری مسؤولین محترم اجرایی در شهرستانهای یادشده می‌باشد.

7 ـ احداث تونل در گردنه اسالم به خلخال بسیار ضروری است.

8 ـ تسریع گازرسانی به بخش پیروز.

9 ـ پاداش آموزگاران بازنشسته پرداخت نشده است.

10 ـ حفظ و  ارتقاء سلامت یکی از اهداف قانون اساسی و چشم‌انداز بیست‌ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی است. امروز علی‌رغم پیشرفتهایی که در این امر داشته‌ایم، مردم از نظر دسترسی به امکانات درمانی و میزان هزینه‌ای که مستقیماً از جیب خود برای نیازهای درمانی می‌پردازند، از فشار مضاعف و بیعدالتی رنج می‌برند و برخلاف قانون برنامه چهارم توسعه اکنون بیش از 60 درصد هزینه‌ها را مردم مستقیماً می‌پردازند. بطوریکه تعداد خانوده‌هایی که در اثر این پرداختهای کمرشکن به زیر خط فقر کشیده می‌شوند، کم نیستند مخصوصاً اقشار محروم و روستایی در مناطق مختلف کشور در معرض خطر جدی هستند و ضرورت عملی شدن مواد مختلف قانون برنامه چهارم توسعه در امر سلامت آحاد جامعه، وظیفه‌ مهم و با اولویت برای ماست.

موضوع بعد وضعیت مبهم بیماران مزمن روانی و معتادین در دانشگاههای علوم‌پزشکی است:

باتوجه به اینکه اینجانب مدت 18 سال مسؤولیت یکی از بیمارستانهای روانپزشکی را به عهده داشتم و جمعیتهای خیریه کمکهای شایانی از جهت احداث ساختمان می‌کنند، خودگردانی با وجود بیماران روانی مزمن و نبودن پشتوانه مالی در خانواده ها و از طرفی نحوه عملکرد بعضی از بیمه‌های درمانی مؤثر نیست و هزینه‌های بستری بیش از 6 ماه در سال از سوی کمیته محترم حضرت امام پرداخت نمی‌شود.

همچنین بیمه‌های درمانی هزینه‌های معتادین را در زمان بستری پرداخت نمی‌کنند و داروهای مربوطه در تعهد بیمه‌های درمانی نیست و از این مورد خانواده ها در فشار مضاعف بسر می‌برند.

فقر مالی و از طرف دیگر آسیبهای اجتماعی: میزان سختی کار و کارانه در بیمارستانهای روانپزشکی پایان بوده و انگیزه کار را از پرستاران و کارکنان سلب نموده است.

والسلام‌ علیکم و رحمه‌ الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet