خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/08/08 08:36:00
سرویس اقتصادی
خباز:

تعاونی‌ها برای اداره 30 درصد از اقتصاد کشور ظرفیت دارند

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از روند نزولی رشد تعاونی‌ها، از ظرفیت این بخش برای اداره ۳۰ درصد از اقتصاد کشور خبر داد و افزود: مهمترین علت کاهش رشد تعاونی‌ها باور نداشتن مسئولان به تعاونی‌هاست.

"محمدرضا خباز" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با تاکید بر جایگاه تعاون در رشد و توسعه کشورها، گفت: متاسفانه اقتصاد تعاون در کشور ما هنوز جایگاه خودش را پیدا نکرده است و نه تنها در بین مردم جایگاهی ندارد، بلکه مسئولین و سیاستمداران هم بر آن باور نرسیده‌اند که می‌شود با اقتصاد تعاونی حدود یک سوم از کشور را اداره کرد.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد با انتقاد از روند کند رشد نقش تعاونی‌ها در کشور به ارائه آماری در مورد وضعیت اداره اقتصاد کشور پرداخت و گفت: در حال حاضر حدود 80 درصد از اقتصاد کشور ما به بخش دولتی، 15 درصد از آن به بخش خصوصی و 5 درصد آن در اختیار بخش تعاون قرار دارد که این موضوع به خوبی نشان دهنده بی باوری مسئولان امر به گسترش تعاون ر کشور است.

خباز در ادامه به تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد گسترش تعاونی‌ها تاکید کرد و گفت: وقتی در یک موضوعی مقام معظم رهبری وارد می‌شوند و بر آن تاکید می‌کنند، حاکی از این است که ایشان هم در مورد این موضوع دغدغه دارند؛ چراکه ایشان در سیاست‌های اجرایی سند چشم انداز و بویژه در سیاست‌های اجرایی اصل 44 تاکید فراوانی به رشد تعاونی‌ها داشتند.

عضو کمیسیون اقتصادی در پایان، گفت: برای رسیدن به اهدافی که برای تعاونی‌‎ها و نقش آنها در اقتصاد کشور در نظر گرفته شده حرکت فزاینده‌ای لازم است که متاسفانه شاهد این اتفاق نیستیم و دلیل اصلی آن هم این است که زیرساخت‌های این کار فراهم نشده است.

دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌ها، اخیرا در گزارشی از روند نزولی رشد تعاونی ها خبر داد.این مرکز با اعلام این مطلب که بخش تعاون با مشکلات قابل توجهی برای تحقق اهداف در نظر گرفته شده برای خود مواجه است، افزود: قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، لایحه برنامه پنجم توسعه اقتصادی و اصلاح قانون بخش تعاون در این برهه از زمان، فرصت‌های مناسبی برای رفع این موانع ایجاد کرده‌اند.

این گزارش می‌افزاید: وزارت تعاون در اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در حوزه تعاون علیرغم پیش‌بینی و تدارک انواع کمک‌ها، مشوق‌ها و حمایت‌های بی‌دریغ از قبیل انواع تخفیف‌های مالیاتی، کمک‌های بلاعوض، تخفیف‌های بیمه‌ای، پرداخت یارانه سود تسهیلات بانکی و... توفیق چندانی نداشته است به گونه‌ای که در حال حاضر هیچ تعاونی فراگیر ملی فعالی وجود ندارد و تنها 8 تعاونی فراگیر ملی در وزارت تعاون به ثبت رسیده و چشم انتظار دریافت تسهیلات هستند. تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت نیز در بلاتکلیفی بسر می‌برند و نه آینده مشخصی می‌توان برای آنها پیش‌بینی کرد و نه الحاق نام تعاونی به آنها با اصول واقعی تعاونی سازگاری داردهمچنین رشد تعداد تعاونی‌ها ، تعداد اعضا و میزان اشتغال در بخش تعاون از سال 1385 تا 1388 روند نزولی داشته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet