ولادت امام موسی کاظم (ع)
1387/03/26 14:03:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده مشکین شهر: ریشه تمامی مشکلات کشور نبود نسخه توسعه همه‌جانبه است

نماینده مردم مشکین شهر تصریح کرد: ریشه تمامی مشکلات و ناملایمات کنونی کشور از نبود نسخه توسعه همه‌جانبه کشور است و فراتر از آن، نداشتن متولی امر توسعه است و همین موضوع، توسعه پایدار کشور را با چالش جدی مواجه ساخته است.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "یونس اسدی" چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد.

گرامی می‌دارم یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را و درود می‌فرستم به ارواح طیبه شهدای گرانقدر اسلام بخصوص شهدای 8 سال دفاع مقدس و شهدای مجلس.

ادای سلام و احترام دارم به پیشگاه حضرت بقیه‌الله‌الاعظم و پیشگاه مقام معظم رهبری و با سلامی از سر ارادت به ساحت منور سروران ارجمند و همکاران گرامی.

از تمامی مردم بزرگوار شهرستان مشکین‌شهر بدلیل اعتماد به اینجانب کمال تشکر و قدردانی را دارم. لازم می‌دانم در این مجال مختصر نکاتی را تقدیم دارم:

1 ـ همه می‌دانیم ریشه تمامی مشکلات و ناملایمات کنونی کشور از نبود نسخه توسعه همه‌جانبه کشور است و فراتر از آن، نداشتن متولی امر توسعه است و همین موضوع، توسعه پایدار کشور را با چالش جدی مواجه ساخته است. ما قانون برنامه داریم، ولی برنامه عملیاتی نداریم. در غیاب برنامه عملیاتی و در غیاب تعریف دقیق و حساب‌شده مسیر حرکت، دخالت سلایق است که در مسیر توسعه انحراف ایجاد می‌کند.

بنابراین پیشنهاد می‌شود دولت محترم از اقدامات متفرقه پرهیز، با تعیین متولی نسبت به تدوین نسخه توسعه کشور با مدل درونزا و بومی و با رویکرد برنامه‌ریزی منطقه‌ای اقدام نماید.

2 ـ نظام برنامه‌ریزی کشور با گرایش بخشی است و از شفافیت لازم برخوردار نیست. پیشنهاد می‌شود دولت محترم ترتیبی اتخاذ نماید که بساط نظام چانه‌زنی برچیده شود. دلیل خاصی نمی‌بینم که با وجود تشکیلات گسترده دولتی در استانها، هنوز هم قسمت اعظم اعتبارات جاری و عمرانی بصورت بخشی در اختیار وزارتخانه‌هاست. آنهایی که به مشکلات نزدیکتر هستند آن را بهتر درک می‌کنند. در نتیجه سیاستهای بخشی‌نگری است که داغ محرومیت همچنان بر پیشانی استانهای محروم خودنمایی می‌کند.

3 ـ پیشنهاد می‌کنم هیأت رئیسه محترم مجلس دستور کار یکی از جلسات علنی را تبیین اولویتهای کاری مجلس هشتم قرار دهد تا شاید فرصت کافی برای نمایندگان محترم ایجاد شود تا همه اعضای کمیسیونهای مختلف از نظرات مجموع نمایندگان در قالب‌بندی طرحهای پیشنهادی بهره‌مند شوند.

4 ـ پیشنهاد می‌کنم در اولین فرصت با حضور اعضای محترم هیأت دولت و نمایندگان محترم مجلس جلسه مشترکی برای بررسی و چاره‌جویی نسبت به آینده کشور و مشکلات موجود تشکیل گردد.

5 ـ دغدغه مشترک همه نمایندگان محترم، حل مشکلات تمامی مردم و بخصوص حل مشکلات قشر زحمتکش فرهنگیان محترم می‌باشد. پیشنهاد می‌کنم تمامی همکاران محترم در سال نوآوری و شکوفایی، راه‌حل منطقی برای این موضوع جستجو کنند.

سه موضوع مهم را در ارتباط با مشکلات حوزه انتخابیه‌ام مطرح می‌کنم:

1 ـ شهرستان مشکین‌شهر در شمال استان اردبیل با نعمتهای بی‌شمار خدادادی با طبیعتی بکر و آب و هوایی مطبوع، در سال جاری نیز خسارت هنگفتی از خشکسالی دیده است، ولی چون معیار خشکسالی، میانگین میانگین میزان بارندگی در مجموع استان بوده است، خسارت این شهرستان از خشکسالی از دیدها پنهان مانده است. بنابراین انتظار دارم مسؤولین امر از خسارات 90 میلیارد تومانی کشاورزان این شهرستان به راحتی چشم‌پوشی نکنند.

2 ـ در چنین وضعیت بحرانی، مسؤولین محترم سد ستارخان اهر از باز کردن آب سد مذکور برای استفاده کشاورزان غرب شهرستان مشکین‌شهر خودداری می‌کنند که این امر نگرانی مردم را تشدید کرده است. از وزیر محترم نیرو که زحماتشان در خور تقدیر است تقاضا دارم برای جلوگیری از تبعات سوء اجتماعی احتمالی، دستور اقدام عاجل صادر فرمایند.

3 ـ وزیر محترم بازرگانی به کمیت و کیفیت آرد تحویلی نظارت داشته باشد. تعداد مغازه‌های جمع‌آوری ضایعات نان در بعضی از محلات بیش از نانوایی‌هاست. مردم شهرستان مشکین‌شهر از عدم مرغوبیت آرد بسیار گله‌مند هستند. امیدوارم عاجلانه چاره‌جویی شود.

در انتها از زحمات ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و هیأت محترم دولت و تمامی عزیزانی که در اداره امور کشور تلاش می‌کنند تشکر می‌کنم. صلوات.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet