هدر موبایل
1389/08/08 11:43:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ابطحی عنوان کرد:

سازماندهی شبکه‌‌های اخلال‌گر برای جلوگیری از اجرای هدفمندشدن یارانه‌ها

**نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی از تلاش شبکه‌ای منسجم و سازماندهی شده برای ایجاد اخلال در هدفمند شدن یارانه‌ها خبر داد.

سیدمحمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به بحث هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: هدفمندکردن یارانه‌ها موضوعی است که اساس آن را همه اقتصاد‌دانان و نظریه‌پردازان با سلایق و تفکرات گوناگون قبول دارند، چرا که اجری آن در کشورهای مختلف با موفقیت همراه بوده است.

وی افزود: در کشور ما 20 سال است که این موضوع دنبال می‌شود و از برنامه اول تا چهارم روی این موضوع تأکید شده است و در برنامه سوم و چهارم هم دولت مکلف شد که هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند ولی متأسفانه دولت‌های حاکم بر آن زمان توجهی به این موضوع نداشتند.

ابطحی ادامه داد: هدفمندی یارانه‌ها موضوعی بود که از دوران دولت هاشمی مطرح بود، ولی در آن زمان مشکلاتی وجود داشت که پرداختن به این موضوع را سخت کرده بود، در دوران اصلاحات هم مسئولین گفتند که کاری به این موضوع نداریم و ما تنها در خصوص آزادی و توسعه سیاسی فعالیت خواهیم کرد.

عضو کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس همچنین گفت: در دولت نهم رئیس جمهور و دولت همت به خرج داد و موضوع هدفمندی یارانه‌ها را دنبال کردند.

وی در این رابطه اظهار داشت: لایحه‌ای که هم اکنون مجلس آن را به تصویب رسانده است با آن چیزی که دولت ارائه داده بود متفاوت است و حتی کار به جایی رسید که رئیس جمهور درخواست استرداد لایحه را به مجلس ارائه داد که مجلس به آن رأی نداد و تأکید کرد که دولت باید آن را اجرا کند.

 

* تاخیر در اجرای هدفمندی یارانه‌ها تدبیر دولت بود

ابطحی با اشاره به تغییرات وارد شده به لایحه هدفمندی یارانه ها از سوی مجلس گفت: رئیس جمهور با تدبیر خود اجرای هدفمندی یارانه‌ها را که قرار بود از فروردین آغاز شود به تأخیر انداخت و از آن طرف نمایندگان مجلس هم با توصیه‌های رهبری اصلاحاتی در لایحه به عمل آوردند تا اینکه بتوان آن را اجرا کرد.

نماینده مردم خمینی شهر خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که در لایحه هدفمند کردن یارانه ها مطرح است بحث صندوق توسعه ملی است که اردیبهشت امسال رئیس جمهور اساسنامه آن را به مجلس ارائه داد.

وی در این رابطه گفت: طبق اساسنامه صندوق توسعه ملی تمام پولها و بودجه‌ها به جای صندوق ذخیره ارزی به این صندوق واریز می‌شود ولی بررسی این موضوع هنوز در دستور کار مجلس قرار نگرفته است در حالی که شاهد هستیم برخی طرح‌ها که کم اهمیت‌تر هستند در مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرندT ولی موضوع صندوق توسعه ملی که جزء الزامات هدفمند کردن یارانه‌ها است هنوز بررسی نشده بر این اساس این سؤال مطرح است زمانی که اساسنامه صندوق توسعه ملی در مجلس مورد بررسی و تصویب قرار نگرفته است دولت چگونه می‌تواند هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند، بر این اساس باید گفت که دولت تاکنون سعی کرده تا با یک برنامه حساب شده رو به جلو حرکت کند تا بتواند هدفمندی یارانه‌ها را در 6 ماهه دوم سال دنبال کند.

 

* عده‌ای قصد دارند هدفمندی یارانه‌ها را به ابزاری برای تضعیف دولت تبدیل کنند

ابطحی در ادامه این مصاحبه به موضوع تحریم و فتنه‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: برخی امید دارند که دولت این قانون را اجرا نکند تا اینکه دولت را به قانون شکنی متهم کنند و یا اینکه با فشار بر اقشار محروم وضعیت را به گونه‌ای ترسیم کنند که مردم از وضعیت موجود ابراز نارضایتی کنند و وارد خیابانها شوند.

وی با بیان اینکه در شیلی هم چنین مسئله‌ای به وقوع پیوست ادامه داد:‌ در جریان فتنه 88 شاهد بودیم که طبقه مرفه شهر تهران وارد خیابانها شده بودند و حتی برخی از افراد حضور در خیابان را نوعی تفریح تلقی می‌کردند و برای مسائل سیاسی دست به اعتراض نزده بودند و این عده در واقع قصد داشتند که به نوعی در سطح جامعه هنجارشکنی انجام دهند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس اظهار داشت: روشن است که ثروتمندان و قشر مرفه نمی‌توانند مقابل نظام بایستند بر این اساس امید این عده در این است که با فشار بر قشر محروم و القاء نارضایتی در آنها این طیف را وارد خیابان کنند و این برنامه‌ای است که مسئولان نباید از آن غافل شوند.

 

* ایجاد نارضایتی اجتماعی و القاء یأس و ناامیدی از برنامه‌های مخالفان طرح هدفمندی یارانه‌ها است

ابطحی همچنین بیان داشت: مرکز پژوهش‌های مجلس مقالاتی در این زمینه به چاپ رسانده است که تلویحا در آن به مسائل یاد شده اشاره کرده است که بر اساس آن گسترش نارضایتی اجتماعی و القاء یأس و ناامیدی از جمله برنامه‌های مخالفان طرح هدفمندی یارانه‌ها است.

این نماینده مجلس گفت: رئیس جمهور قصد دارد که با تدبیر در اجرای این طرح کمترین فشار به اقشار کم درآمد جامعه وارد شود بر این اساس شاهد بودیم که دولت برنامه‌ای مدون برای هدفمندی یارانه‌ها تنظیم کرده است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در ادامه به حضور مسئولین نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی در مجلس اشاره کرد و افزود: این افراد برخی مسائل را در خصوص فتنه اقتصادی در مجلس بیان کردند، البته وضعیت طوری است که پیش‌بینی نمی‌شود فتنه گران به اهداف خود در مورد هدفمندی یارانه‌ها دست پیدا کنند چراکه مردم ما مردمی آگاه هستند و به ضرورت اجرای این طرح پی برده‌اند.

ابطحی با اشاره به مخالفت دشمنان با اجرای هدفمندی یارانه‌ها خاطرنشان کرد:‌ مخالفت دشمنان با اجرای این طرح بزرگ در حالی است که اجرای این طرح در کشورهای خودشان با موفقیت همراه بوده است بر این اساس باید گفت که اجرای این طرح نکته مثبت و قوتی برای نظام است که باید در کشور اجرا شود و این می‌تواند دلیلی برای ضرورت اجرای هدفمندشدن یارانه‌ها در کشور باشد.

این نماینده اصولگرای مجلس در بخش دیگری از مصاحبه خود تصریح کرد: برخی افراد صراحتا در سایت‌های خود اعلام کردند که قصد ایجاد اخلال در هدفمند شدن یارانه‌ها را دارند و این مسئله را پنهان هم نمی‌کنند و قصد دارند به از این طریق دولت را تضعیف کنند.

 

* شبکه‌ای منسجم به طور سازماندهی شده قصد ایجاد اخلال در هدفمند کردن یارانه‌ها را دارد

وی با بیان اینکه دشمن همواره در پی گرفتن ماهی از آب گل‌ آلود است، اظهار داشت: در صورتی که دولت این طرح را اجرا نکند دشمنان دولت را به قانون شکنی متهم می‌کنند و در صورتی که دولت این طرح را اجرا کند دشمنان سعی می‌کنند در مردم نارضایتی ایجاد کنند و از این طریق دولت را ضعیف جلوه دهند.

نماینده مردم خمینی شهر با اشاره به اقدامات مخالفان طرح هدفمندکردن یارانه‌ها به برخی از فعالیت‌های آنها اشاره کرد و گفت:‌ مخالفان این طرح سعی دارند از طریق احتکار اجناس و ارائه آمار دروغ از قیمت برخی کالاهای اساسی به طور منسجم اجرای این طرح را با اختلال رو به رو کنند.

وی افزود: اقدامات یاد شده به طور سازماندهی شده و از ناحیه حلقه و شبکه منسجمی انجام می‌شود، البته با بصیرتی که مردم ما دارند و هوشیاری که در بین عموم وجود دارد و همچنین همکاری دستگاه‌های مختلف فشار اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها به مردم حداقل ممکن خواهد بود.

ابطحی با بیان اینکه دشمن سعی دارد با بزرگ جلوه دادن تحریم‌ها به ملت ایران فشار آورد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 30سال است که ما تحریم هستیم و همواره به موفقیت‌های پی‌در‌پی دست می یابیم، ولی جای تعجب است که می‌بینیم برخی افراد که قبلا مسئولیت‌هایی در کشور داشتند در اظهارنظرهای خود این تحریمها را به ضرر کشور می‌دانند و به نوعی در صدد بزرگ نمایی آنها هستند.

نماینده مردم خمینی شهر ضمن انتقاد از سیاه‌نمایی اوضاع جامعه برای اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها از سوی عده‌ای اظهار داشت: صدا و سیما و همچنین نشریات و رسانه‌های متعهد باید در خصوص هدفمندشدن یارانه‌ها به افکار عمومی اطلاعات کافی دهند، همچنین ائمه جماعات نیز باید محاسن اجرای این طرح را برای مردم بازگو کنند تا اینکه با همکاری و همدلی تمام آحاد جامعه این طرح را با موفقیت هرچه بهتر اجرا کنیم.

 

* پشتوانه ارزی کشور و ذخیره سازی کالاهای اساسی از دلایل اجرای موفق هدفمندی یارانه‌ها است

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس افزود: با تدابیری که دولت در حال حاضر اندیشیده است اجرای این طرح با حداقل فشار بر مردم اجرا خواهد شد.

ابطحی پشتوانه قوی ارزی کشور و همچنین ذخیره سازی کالاهای اساسی را از جمله ضمانت‌های اجرای موفق هدفمندشدن یارانه‌ها دانست و گفت: یکی از دلایلی که دولت زمان دقیق افزایش قیمت‌ها و نیز مقدار افزایش قیمت‌ها را اعلام نمی‌کند این است که ممکن است برخی تنش‌ها در سطح جامعه به وجود آید، به طور مثال اگر قیمت بنزین اعلام شود مردم صف های طولانی در پمپ بنزین‌ها تشکیل خواهند داد که البته این مسئله خطرساز هم خواهد بود و افنجار و آتش سوزی در پی خواهد داشت بر این اساس دولت قصد دارد که در زمان مشخصی قیمت ها را اعلام کند تا از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه عده‌ای تنها به دنبال منافع کوتاه مدت خود هستند بیان داشت: در جریان سهمیه‌بندی بنزین شاهد بودیم که عده‌ای از فضای پیش آمده سوء استفاده کردند و دست به ایجاد اغتشاش زدند بر این اساس باید از این تجربه استفاده کرد تا مسائلی از این دست تکرار نشود.

ابطحی با اشاره به اینکه برخی به دولت فشار می آورند تا زمان اجرای هدفمندی و جزئیات آن را اعلام کند گفت: دغدغه اصلی دولت در حال حاضر این است که فشار به مردم نیاید و نیز اجرای هدفمندی یارانه‌ها باعث ایجاد تنش در کشور نشود.

این نماینده مجلس ضمن تأکید بر مدیریت در اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها اظهار داشت: مدیریت در بحث هدفمندکردن یارانه‌ها علاوه بر مدیریت ادارات و نهادهای مختلف، مدیریت بر دلها نیز هست و عاطفه نقش تأثیرگذاری در این مسئله دارد، بر این اساس مسئولان باید با هم کمک کنند تا جامعه از این مرحله عبور کند.

 

* یکی از دلایل صدور قطعنامه علیه کشور ایجاد خلل در هدفمندی یارانه‌‌ها است

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در ادامه این مصاحبه یکی از دلایل صدور قطعنامه علیه کشور را ایجاد اخلال در هدفمندکردن یارانه‌ها دانست و گفت: برخی افراد متهم به جاسوسی که با سفارتخانه‌های بیگانه تماس داشتند از آنها می‌خواس تند که تحریم علیه کشور را گسترده‌تر کنند و در واقع این عده از داخل کشور به دشمن چراغ سبز نشان می‌دادند تا بتوانند همزمان با اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها از طریق تحریم‌های دشمن به اهداف خود دست پیدا کنند.

ابطحی بیان داشت: کشورهای استکباری علاوه بر ایجاد اختلال در موضوعات داخلی کشور مانند هدفمند کردن یارانه‌ها قصد دارند که بحران اقتصادی خود را توجیه کنند، چرا که تحریم‌ها باعث می‌شود که معاملات آنها با ایران که از موقعیت استراتژیک برخوردار است قطع شود و بعد از آن آنها مدعی شوند که بحران اقتصادی در کشورشان به دلیل تصمیم سازمان ملل برای تحریم ایران است چرا که با تحریم، کالایی تولید نمی‌شود و کارخانه‌ها نیز فعالیت کمتری خواهند داشت، بر این اساس باید گفت که اعمال تحریم علیه کشور نوعی کاربرد درونی هم برای آنها دارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ضمن بی تأثیردانستن تحریم‌ها علیه کشور افزود: تحریم‌ها هرقدر هم که گسترده باشد باز هم ما از راه دیگر کالای مورد نیاز خود را تهیه خواهیم کرد، همچنین تحریم‌ها ما را به خودباوری می‌رساند چرا که احتیاج باعث می شود خلاقیتها بیشتر بروز کند.

ابطحی در ادامه به بیان مثالی درخصوص تحریم یک کالا و تهیه آن از طریق داخل کشور پرداخت و گفت: اگرچه ممکن است تحریمها حرکت کشور را کمی آهسته کند ولی در نهایت تحریمها به سود ما خواهد بود، چرا که شعار ما همان شعار امام یعنی (ما می‌توانیم) است.

وی یکی دیگر از اهداف تحریم را ترساندن دیگر کشورها دانست و بیان داشت: کشورهای استکباری با تحریم برخی کشورها قصد دارند به دیگر کشورها القاء کنند که اگر دستورات آنها را اجرا نکند سرنوشت شما هم چون دیگر کشورها خواهد بود و با مشکل رو به رو خواهند شد.

ابطحی یکی دیگر از دلایل اعمال تحریم علیه کشور را محروم کردن ایران از دسترسی سریع به دانش‌های نوین دانست و خاطرنشان کرد: دشمن فهمیده است آن چیزی که باعث استقلال کشورها خواهد شد مسلح شدن به دانش روز است، بر این اساس دشمن سعی دارد با اعمال تحریم اجازه ندهد که دانشمندان ما به علوم جدید دست پیدا کنند، چرا که اگر کشوری مانند ایران به دانشی مانند نانو و دانش هسته‌ای دست پیدا کند و ماهواره به فضا بفرستد برای دیگر کشورها الگو خواهد شد و دشمن به همین دلیل سعی در عقب نگه داشتن ما دارد، البته بر اساس اذعان خود آمریکایی ها این مسئله امکان ندارد و چرخش چرخه عصر دانایی محور به اندازه‌ای است که دیگر آمریکا نمی‌تواند حرف اول را در جهان بزند.

این نماینده مجلس همچنین اظهار داشت: دشمن سعی دارد با گره زدن تحریم و هدفمندی یارانه‌ها به هم و همچنین احتکار و انبار کردن کالاها به اهداف سیاسی و اقتصادی خود دست پیدا کند.

 

‌* باند زر، زور و تزویر با اجرای هدفمندی یارانه‌ها مخالف است

نماینده مردم خمینی شهر با اشاره به دخالت برخی سفارتخانه‌های غربی در جریان فتنه سال گذشته اظهار داشت: دستگاه های امنیتی باید فعالیت‌ها و حرکات این سفارتخانه‌ها را در نظر بگیرند چرا که برخی از این سفارتخانه‌ها در حال حاضر در پی خبرگیری در خصوص هدفمندی یارانه‌ها هستند و با شایعه پراکنی در بین مردم سعی در ایجاد نارضایتی بین اقشار مختلف را دارند.

وی افزود: برخی دشمنان سعی دارند با ارائه آمار غلط به رادیوهای بیگانه اوضاع جامعه را سیاه جلوه دهند، البته این عده برای ما شناخته شده‌اند و این مسئله از دید دستگاه‌های امنیتی هم مخفی نیست، بر این اساس باید گفت که دستگیری برخی از این جاسوسان کمک می‌کند تا اینکه دستگاه امنیتی ما اخبار بهتری را در اختیار داشته باشد.

ابطحی اظهار داشت: دستگاه امنیتی می‌تواند با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی اعترافات برخی از جاسوسان را در صدا و سیما نمایش دهد تا اینکه مردم بهتر با نقشها و دسیسه‌های آنها آشنا شوند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را طرحی عدالت محور دانست و گفت: زمانی که صحبت از عدالت به میان می آید منافع عده‌ای در خطر می‌افتد و این مسئله روشن و آشکاری است و در طول تاریخ هم این مسئله تکرار شده است.

وی افزود: هرگاه در راستای اجرای عدالت گامی برداشته شود، عده‌ای که منافع خود را در خطر می‌بینند سعی می‌کنند تا با تمسک به برخی مسائل در اجرای عدالت خلل ایجاد کنند.

ابطحی تأکید کرد: باند زر، زور و تزویر که در طول سال‌های بعد از انقلاب در کشور شکل گرفته است با اجرای هدفمندی یارانه‌ها مخالف است اگرچه ممکن است این عده در زبان موافقت خود را با این طرح بیان کنند ولی در نهایت به نوعی مخالفت خود را با آن اعلام می‌کنند یا می‌گویند که این دولت توان اجرای این طرح بزرگ را ندارد.

وی با اشاره به تأکید رهبر انقلاب برای اجرای طرح هدفمندکردن یارانه ها گفت: تأکید رهبر انقلاب از سال 71 شروع شد و ایشان در همان زمان فرمودند که ما رشد و توسعه بدون عدالت را نمی‌خواهیم بر اساس باید سعی کنیم که با اجرای عدالت به سمت عمل به فرمایشات رهبر انقلاب حرکت کنیم.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس اظهار داشت: مسلم است افرادی که در خانه‌های خود استخر و جکوزی دارند استفاده بیشتری از انرژی دارند و در واقع استفاده این عده از انرژی با یک فرد روستایی غیرقابل مقایسه است.

 

* حمایت مردمی، ضمانت اجرای موفق هدفمند شدن یارانه‌ها است

وی با اشاره به تحلیل برخی افراد مبنی بر اینکه هدفمند کردن یارانه‌ها بر قشر ضعیف فشار خواهد آورد بیان داشت: اگر فشاری هم به برخی اقشار جامعه وارد آید از سوی قشری است که منافع خود را در خطر دیده‌اند چرا که این عده سعی می‌کنند اجناس خود را گرانتر به مردم عرضه کند، بر این اساس مسئولان باید با تدبیر مقابل این عده را بگیرند و سعی در تنظیم بازار در زمان‌ اجرای هدفمند کردن یارانه ها داشته باشند.

ابطحی حمایت مردم از اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها را ضمانت اجرای موفق آن دانست و افزود: از مسئولان قوا می‌خواهم که با همدلی و وحدت و پرهیز از سیاسی کاری و جناح بازی دست به دست هم دهند تا اینکه این طرح با موفقیت هرچه بیشتر در کشور اجرا شود.

وی در پایان تصریح کرد: در صورتی که این طرح به طور موفق در کشور اجرا نشود ضرر آن تنها متوجه قوه مجریه نخواهد بود، بلکه ضرر آن متوجه کل نظام است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet