هدر موبایل
1389/08/08 16:26:00
سرویس صحن
سنایی به عنوان اولین مخالف لایحه برنامه پنجم توسعه:

برنامه پنجم فاقد انسجام لازم است

**مهدی سنایی به عنوان اولین مخالف لایحه برنامه پنجم، فقدان انسجام و روشن نبودن مرز میان این برنامه میان‌مدت با سایر برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت را مهمترین دلایل مخالفت خود با آن عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت از جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که به صورت فوق العاده برای بررسی برنامه پنجم توسعه تشکیل شده است، «مهدی سنایی» نماینده نهاوند به عنوان اولین مخالف لایحه برنامه پنجم توسعه، فقدان انسجام لازم را اساسی ترین مشکل تدوین این برنامه عنوان کرد و گفت: اشکال اصلی در تدوین این برنامه به تعریف خود برنامه از نظر تدوین کنندگان آن برمی گردد.

نماینده نهاوند با بیان این مطلب که ما اجباری به داشتن برنامه های پنج ساله توسعه نداریم، گفت: در قانون اجباری برای تدوین برنامه های پنج ساله وجود ندارد، اما پرداختن و اهمیت دادن به این موضوع از سوی مسئولان حاکی از این است که ما برای پیشرفت و توسعه کشور به برنامه نیاز داریم، پس در نگاه به این برنامه های پنج ساله باید به تفاوت آن با برنامه های چشم انداز 20 ساله و برنامه های بودجه سالیانه توجه داشت.

سنایی با اشاره به این که برنامه پنج ساله یک برنامه میان مدت برای توسعه کشور است، تاکید کرد: برنامه توسعه تعیین اولویت ها و روشن کردن محورهای اصلی است که به نظر من در تدوین برنامه پنجم این مرزبندی میان یک برنامه 20 ساله و برنامه سالیانه مدنظر گرفته نشده است.

وی در ادامه فقدان ارزیابی برنامه چهارم را یکی دیگر از ایرادات برنامه پنجم عنوان کرد و گفت: در این برنامه ارزیابی روشنی از عملکرد برنامه چهارم ارائه نشده است و همچنین گزارش سالانه از برنامه پنجم نیز در تدوین این برنامه در نظر گرفته نشده است که این ها لطمه اساسی به واقع نگری این برنامه وارد می کند.

سنایی با بیان این که برنامه پنجم برخلاف ادعای نماینده دولت مساله محور نیست گفت: آنچه که ما امروز در دست داریم نه تنها مساله محور نیست بلکه افراط و تفریط در کلی نگری و جزئی نگری به انسجام آن لطمه اساسی وارد کرده است.

نماینده نهاوند، ایرادات آئین نامه ای فراوان را از دیگر مشکلات برنامه پنجم توسعه عنوان کرد.

وی همچنین فقدان شاخص برای سنجش حرکت در برنامه پنجم توسعه را یکی دیگر از دلایل مخالفت خود با لایحه برنامه پنجم توسعه عنوان کرد و گفت: این برنامه برخلاف برنامه های قبلی شاخص برای سنجش تحقق اهداف برنامه ندارد و باید این سوال را پرسید ما که چشم انداز 20 ساله داریم و برنامه بودجه سالیانه هم ارائه می شود پس حالا که شاخصی وجود ندارد چه ضرورتی برای وجود برنامه پنجم داریم.

سنایی نبود جداول و منابع را از دیگر ایرادات برنامه پنجم برشمرد و در پایان گفت: متاسفانه این برنامه انسجام لازم را ندارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet