هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مفتح در تشریح گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه برنامه پنجم:

در پایان برنامه پنجم رشد اقتصادی به 8 درصد می‌رسد

سرویس صحن
**سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه تاکید کرد: در پایان برنامه پنجم توسعه، رشد مستمر اقتصادی حداقل به میزان سالانه 8 درصد خواهد رسید.
شنبه 8 آبان 1389 ساعت 15:31

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمدمهدی مفتح" بعد از ظهر روز شنبه 8 آبان ماه در اولین جلسه علنی مجلس برای بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران،‌ مراحل بررسی این لایحه در مجلس و همچنین شاخص‌های توسعه در مصوبات کمیسیون تلفیق را تشریح کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه نجم توسعه را دومین برنامه میان مدت از برنامه بلند مدت 20 ساله جمهوری اسلامی ایران دانست که باید وظیفه خود را در هدایت و ساماندهی کلیه امور در نظام مقدس جمهوری اسلامی در طول 5 سال از سال 1390 تا 94 ایفا کند به نحوی که اهداف مذکور در سند چشم انداز در سال 1404 محقق شود.

وی افزود: در حقیقت در این برنامه باید میزان و طول گام‌های حرکت را به نحوی که بتوانیم به اهداف چشم انداز برسیم طراحی کنیم.

مفتح با یادآور شدن اینکه در طول سال‌های اخیر مجلس بستر سازی مناسبی را با تصویب قوانینی نظیر قانون اجرای اصل 44، قانون هدفمند کردن یارانه ها، قانون مدیریت خدمات کشوری و قوانینی از این قبیل انجام داده است، خاطرنشان ساخت: انتظار می‌رود این قوانین بستر و شتاب لازم را ایجاد کند تا برنامه پنجم هم بتواند در حد انتظارات مورد نظر به اهداف تعیین شده دست یابد.

وی اظهار داشت: در گزارش کمیسیون تلفیق به تنظیم حرکت و طول گام و میزان آن در برنامه پنجم توسعه و همچنین به رویکرد مبنایی پیشرفت و عدالت به نحوی که رشد و بالندگی هم‌میهنان در مدار عدالت بوده و شاهد تحقق شاخص‌های عدالت اجتماعی در جامعه را در پی داشته باشد،‌ توجه ویژه‌ای شده است.
نماینده رزن ادامه داد: از آنجا که تحقق این مهم در گرو رشد علم و فناوری و پژوهش می‌باشد در این برنامه و در این راستا تلاش شده که بودجه تحقیق و پژوهش در طول برنامه و پایان برنامه به 3 درصد تولید ناخالص داخلی برسد. گذر ازدوره کارشناسی به دوره تحصیلات تکمیلی به 20 درصد برسد به جایگاه دوم علمی و فناوری منطقه نائل شده و بتوانیم جایگاهمان را تثبت کنیم.

وی افزود: در مصوبات برنامه پنجم  در حوزه امور اجتماعی و اقتصادی رشد مستمر اقتصادی حداقل به میزان سالانه 8 درصد تعیین شده است. سرمایه گذاری مورد نیاز برای تحقق این رشد 8 درصدی و رشدی که باید در این سرمایه گذاری داشته باشیم، باید از منابع حاصل از رشد پس انداز ملی به عنوان سرمایه گذاری داخلی به نحوی که نسبت پس انداز ملی به تولید ناخالص ملی حداقل به 140 درصد برسد تامین شود و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی را برای تامین منابع لازم برای تحقق این رشد اقتصادی داشته باشیم.

مفتح گفت: در این گزارش تکلیف شده است که یک سوم از رشد اقتصادی کشور از طریق رشد بهره وری تامین شود. در حوزه بهبود فضای کسب و کار و تغییر نگاه به نفت و گاز از منبع تامین بودجه عمومی به منبع و سرمایه گذاری اقتصادی توجه ویژه ای شده است. در راستای حفظ حقوق نسل های آینده از منابع خدادادی نفت و گاز، پایه گذاری صندوق توسعه ملی را برای این مهم در برنامه در نظر گرفتیم. همچنین قطع وابستگی هزینه های جاری دولت به درآمدهای نفت و گاز تا پایان برنامه تکلیف شده است همچنین مقرر شده است که شاخص های توسعه به نحوی ارتقاء یابد که در پایان برنامه شاخص توسعه انسانی به سطح کشورهای با توسعه انسانی بالا برسد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق یادآور شد: در رابطه با ضریب جینی و رعایت عدالت در توزیع درآمد باید ضریب جینی به 35 صدم در پایان برنامه برسد. راهکارهایی که بتوانیم به این رقم برسیم در برنامه پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: باید نرخ بیکاری تا پایان برنامه به 7 درصد کاهش پیدا کند. سهم بخش تعاون باید به 25 درصد اقتصاد ملی ارتقاء یابد. بیمه فراگیر و کارآمد در سطح عموم کشور به نحوی باید تامین شود که سهم مردم در هزینه سلامت حداکثر 30 درصد باشد. حضور مردم و مشارکت مردم در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تقویت شود و همچنین ارتباط بین برنامه و بودجه های سنواتی به نحو لازم برقرار شود.

نماینده رزن با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی برای انجام وظیفه خود در بررسی و تصویب این سند مهم پس از تقدیم لایحه برنامه و بلافاصله پس از فراغت از تصویب بودجه 89 وارد بررسی برنامه پنجم شد، اولین گام در بررسی برنامه پنجم را استفاده از دیدگاه های اندیشمندان و دانشمندان علاقه مند دانست و خاطرنشان ساخت: با توجه به آنکه اولا دولت در تنظیم لایحه از بدنه عظیم کارشناسی خود بهره برده بود که جای تقدیر و تشکر هم دارد ثانیا نمایندگان نیز در کمیسیون ها و بحث هایی که در کمیسیون های تخصصی و کمیسیون تلفیق می شد فرصت داشتند دیدگاه های کارشناسی خود را بیان کنند، فرصتی هم باید برای مشارکت دیگر اساتید و اندیشمندان و صاحبنظران در تنظیم این امر مهم ایجاد می کردیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق در پایان اظهاراتش خطاب به نمایندگان گفت: ما در کمیسیون تلفیق با 57 جلسه رسمی و بیش از 200 ساعت کار گزارشی که در خدمت شما است تهیه کردیم.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000