ایام محرم 1398
1389/08/08 17:18:00
سرویس صحن
کمالیان در مخالفت با لایحه برنامه پنجم توسعه:

در برنامه پنجم راهکاری برای مهار نرخ تورم دیده نشده است

**نماینده قوچان مهمترین ایراد لایحه برنامه پنجم توسعه کشور را عدم توجه به موضوع اشتغال جوانان دانست و گفت:‌در این برنامه راهکاری برای کاهش نرخ تورم و بیکاری در کشور دیده نشده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت در جلسه علنی روز دوشنبه "نصرالله کمالیان" نماینده قوچان در مخالفت با کلیات لایحه برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: در هر برنامه مبدا و مقصد آن باید مشخص باشد اما متاسفانه در این برنامه مبدا نامعلوم است.

وی افزود: اشکالی که به برنامه های توسعه کشور به جز برنامه اول وارد است این است که نتیجه کار برنامه های قبلی چه شده است؟ کارنامه اجرایی برنامه ها از مواد مختلف چه نمره ای آوردهاست؟ متاسفانه در برنامه های دوم، سوم و چهارم این مشکل وجود داشت و هیچ کدام از نمایندگان در آن زمان به این نکته توجه نکردند.

عضو کمیسیون عمران تصریح کرد: سوال من از روسای کمیسیون ها این است که در مواردی که به کمیسیون های آنها مربوط است تا چه میزان اهداف برنامه چهارم تحقق یافته است؟ دولت چقدر گزارش داده است؟

عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه مقصد حرکت برنامه توسط مقام معظم رهبری مشخص تبین شده است گفت: خوشبختانه مقام معظم رهبری با ابلاغ سند چشمانداز 20ساله مشکل را حل کرده اند و ما اکنون در میانه راه برای رسیدن به مقصد هستیم و طبیعی است که برای رسیدن به مقصد نهایی طی برنامه پنجم لازم است بدانیم که کجا بوده ایم و لازم است به کجا برسیم تا از مقصد اصلی منحرف نشویم.

کمالیان ادامه داد: در سال 89 فرجه ای به دولت داده شد که باقیمانده برنامه چهارم توسعه را جلو ببرد و عملاً برنامه پنج ساله چهارم به برنامه 6ساله چهارم تبدیل شد و اکنون هم که برنامه پنجم بحث می شود باز معلوم نیست تکلیف برنامه چهارم چه شده است.

این نماینده در ادامه به ارائه آماری از مواد تصویب شده لایحه برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و گفت:‌براساس آمار اعلام شده 61 درصد از مواد لایحه برنامه پنجم با اصلاحات جزئی عیناً تصویب شده است، 10 درصد آن حذف و در 29 درصد از برنامه اصلاحات کلی صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه اختلاف نظر جدی دولت و مجلس در همین 29 درصد بوده است تصریح کرد: مهمترین و کلی ترین مواد لایحه برنامه در این 29 درصد آماده است که این اصلاحات کلی موجب شد که دولت حتی دست به بازپس گیری برنامه، هم برسند که در نهایت با رایزنی های صورت گرفته این امر منتمی شد و حتی باید گفت بسیاری از کمیسیون ها نظراتشان را برگردانند یا تعدیل کردند.

نماینده قوچان در ادامه با بیان اینکه به سرانجام رسیدن این برنامه در هاله ای ابهام است خاطرنشان ساخت: درآمدهای دولت در بخش درآمدهای نفتی 55 یملیارد دلار است، و معادل حقوق که باید به کارمندان پرداخت شود 70 میلیارد دلار است یعنی دولت باید علاوه بر درآمدهای نفتی هم اضافه پرداخت کند اما متاسفانه برای این مشکل بزرگ راهکاری در برنامه دیده نشده است.

عضو کمیسیون عمران در ادامه با تاکید بر اینکه در رنامه پنجم توسعه راهکاری برای مهار تورم دیده نشده است خاطرنشان ساخت: در این برنامه به موضوع اشتغال جوانان و کاهش نرخ بیکاری هیچ توجهی نشده است و اگر قرار باشد با این روند حرکت کنیم مطمئناً بر احداث سند چشم انداز نخواهیم رسید.

نماینده قوچان در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص بهره وری اقتصادی اشاره کرد و اظهار داشت: رهبری معظم بارها گوشزد کرده اند که باید یک سوم از 8 درصد رشد اقتصادی از طریق بهره وری تامین شود؛ آیا برنامه پنجم به مبحث بهره وری توجه کرده است؟

این نماینده مجلس به سایر مشکلات برنامه پنجم در بخش آموزش و پروش، بهره‌وری انرژی، اشاره کرد و تصریح کرد: ‌این انتقادات به معنای زیر سوال بردن زحمات نیست اما این برنامه از مبدا نامعلوم به مقصد نامعلومی در حال حرکت است و اشکالات زیادی دارد که به سرانجام رسیدن آن بعید به نظر می رسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet