هدر موبایل
1389/08/08 17:33:00
سرویس صحن
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس:

برنامه پنجم توسعه با اما و اگر مواجه است

**سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دومین برش از سند ۲۰ ساله چشم انداز توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی همچمنان با اما و اگرهای متعددی مواجه است که لازم است مورد بازنگری قرار گیرد.

به گزارش خانه ملت، "سیدعماد حسینی"، در جلسه علنی بعد از ظهر روز شنبه 8 آبان ماه در مخالفت با لایحه برنامه پنجم توسعه به موضوع تلاش‌های کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه برای اصلاح لایحه پرداخت و افزود: متاسفانه تلاش‌های کمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جهت ریل گذاری با فشارهای دولت کم اثر شد.

وی خاطرنشان کرد: تمدید برنامه چهارم به دلیل تاخیر در ارائه لایحه برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی حائز توجه است.

نماینده مردم قروه در مجلس گفت: کلی‌گویی‌های برنامه نشان‌دهنده نگرانی‌های متعددی است.

وی افزود: تفکر حاکم بر دولت نهم در دولت جدید همچنان تکرار شده است که لازم است اصلاحاتی درخصوص آن صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: انحراف از برنامه چهارم توسعه موجب شده تا وظیفه نمایندگان در ترسیم خطوط اصلی برنامه بسیار سخت‌تر شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از نمایندگان نگران این موضوعند مبادا برنامه پنجم توسعه اقصادی، اجتماعی و فرهنگی به سرنوشت برنامه چهارم گرفتار شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی مغایرت برخی مواد لایحه برنامه پنجم توسعه با قانون اساسی را  از دیگر نقاط ضعف این لایحه دانست.

وی یادآور شد: در این برنامه همچنان کلی‌گویی‌های زیادی مشاهده می‌شود.

حسینی به سرمایه گذاری پیش‌بینی شده در زمینه نفت در لایحه برنامه پنجم اشاره کرد و افزود: براساس برنامه پنجم میزان سرمایه گذاری در میادین نفتی باید به میزان 154 میلیارد دلار باشد تا تولید نفت به 3/5 میلیون بشکه برسد این در حالی است که چاه های نفت سالانه بین 300 تا 400 هزار بشکه نفت در حال افت هستند.

وی تصریح کرد: با توجه به مشکلات موجود در بخش نفت بعید است به تولید 3/5 میلیون بشکه نفت دست یابیم. این در حالی است که تولید نفت یکی از کشورهای همسایه تا سال 2012  به 6 میلیون بشکه نفت می رسد.

حسینی به مواردی از برنامه پنجم اشاره کرد و افزود: براساس ماده 122 لایحه برنامه پنجم، تولید گاز در پایان 1394 باید به یک میلیارد مترمکعب برسد در حالی که میزان تولید گاز در حال حاضر 600 میلیون مترمکعب است. این موضوع با تردید کارشناسان مواجه شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس سپس به بحث پتروشیمی پرداخت و افزود: براساس اهداف ترسیم شده باید در پایان برنامه ایران قدرت نخست پتروشیمی منطقه باشد، سهم صادرات حوزه پتروشیمی به 34 درصد برسد در حالی که این رقم در حال حاضر 12 درصد است در حالی که دولت هیچ برنامه حمایتی برای تحقق این موضوع ندارد.

وی یادآور شد: وزارت نیرو برای انرژی های نو چه برنامه هایی در دست تهیه دارد.

حسینی خاطرنشان کرد: در بخش حمل و نقل عمومی با این کیفیت پایین خودروها که بدون رعایت استانداردها تولید می شود، چه برنامه ای برای ارتقای آن‌ها داریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet